کد مطلب: 36660| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۸ ۱۰:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
آغاز خدمات دهی موکب‌های ایرانی به زوار اربعین از 5 ماه صفر/ اعتبار ویزای اربعین سه‌ ماهه است

پلارک خبر داد

آغاز خدمات دهی موکب‌های ایرانی به زوار اربعین از 5 ماه صفر/ اعتبار ویزای اربعین سه‌ ماهه است

اجتماعی - ایران نیوز 24: بعد از تاسوعا و عاشورا مشتاقان امام حسین (ع) خود را برای برگزاری هرچه باشکوه تر مراسم اربعین آغاز می کنند و آماده پیاده روی بزرگ اربعین می شوند. حسن پلارک رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین الزامات اربعین امسال را اعلام و تمهیدات اندیشیده شده را تشریح کرد.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین درباره اقدامات برای گرفتن ویزای اربعین گفت: ستاد اربعین وظایفی را مشخص کرده است. ویزا از الزامات و نیازهای ضروری زائران است  که هم حاکمیت عراق و هم کشور  ایران تاکید دارند که بدون ویزا هیچ کس از مرز عبور نکند. سامانه سماح سامانه اربعین است و علاوه بر 4 مرکز که کنسولگری دارند، دوازده دفتر فرعی هم در شهرهای بزرگ ایجاد شده است که امادگی این را دارند که دریافت ویزا به سهولت انجام شود. همه زائران باید در سامانه سماح ثبت نام  کنند و قیمت ویزا مانند سال قبل همان 40 دلار است که افزایش نیافته است. نرخ بیمه و خدمات به هلال احمر نیز 25 هزار تومان تعیین شده است که جمعا باید پرداخت شود.

پلارک در ادامه درباره آمار زوار اربعین گفت: در سال قبل دو میلیون و 600 هزار نفر زائر داشتیم امسال این تعداد را به سه میلیون نفر ارتقا داده ایم. در بخش اسکان و موکب در قالب دوازده قرارگاه خدماتی، در مرزهای چزابه، مهران و خسروی و استان های منتهی به مرز خدمات رسانی خواهیم کرد. در کربلاو نجف اشرف، در مسیر کربلا و کاظمین، مقبره طفان مسلم و .. نیز در داخل خاک عراق خدمات رسانی انجام خواهد شد.

او افزود:امسال مدت ویزا سه ماهه است و زائران می توانند یک ماه در عراق بمانند. خدمات از 5 صفر تا 25 صفر خواهد بود که مدت بیست روز خدمات رسانی انجام خواهد شد درواقع خدمات رسانی بوسیله خود مردم انجام خواهد شد. میزبان اصلی در داخل عراق خود مردم عراق هستند و ما میهمان هستیم که به کمک میزبان می رویم. مردم، تشکل ها، سازمان ها و هیئت ها در خدمات رسانی کمک می کنند.

پلارک گفت: امسال حدود یکهزارو500 موکب ثبت نام کرده اند و پروانه صادر شده است که موکب ها تعیین تکلیف و وظایف آنها مشخص شده است. موکب ها با کمک های مردم کار خود را آغاز می کنند و  وظیفه ما اموزش و شرح وظایف است. با هماهنگی با عراق به موکب ها مجوز داده می شود و کار انتقال انجام می شود. در عراق نقاطی که باید خدمات رسانی شود مشخص می شود و مدیریت می شود تا موکب ها مستقر شوند.

رئیس کمیته مشارکت های مردمی ستاد اربعین درباره خدمات رسانی موکب ها گفت: موکب های ما امسال هم رشد کیفی داشته هم رشد کمی.موکب ها در بخش های مختلف مثل نظافت، فنی، واکس زدن، کمک به حمل بار زورا ...خدمات رسانی می کنند. سال قبل در خیلی از استان ها موکب ها منتظر مهمان های استان های خود بودند و اجازه استفاده به زائران دیگر را نمی دادند امسال آموزش های لازم داده شده که موکب ها از کل زائران پذیرایی کنند.

او افزود: در زمینه تجهیزات ایمنی مثل ماشین های آتش نشانی نیز اندیشیده شده است. پانزده هزار نفر خادم موکب داری داریم که با عنایت مقامات عراقی و سفیر عراق در ایران ویزای مجانی داده ایم. موکب ها کاملا مردمی هستند. هزار و چهارصد موکب تا به الان شناسنامه دار شده اند و  مجوزها صادر شده است.

پلارک گفت: موکب ها مشخص شده اند و نظارت می شوند. از صدا و سیما نیز درخواست داریم  همکاری کند چون در شبکه سراسری یک شماره ستاد اربعین داده شده است و فقط ادرس داده شده اعلام شود.پلارک در ادامه گفت: در کربلا عمده موکب ها در داخل کربلا و نجف اشرف است. درخواست ما از مردم مدیریت سفر است و اینکه وسایل شخصی و امکانات اولیه حتی دارو به همراه داشته باشند.

کد مطلب: 36660| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۸ ۱۰:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب