کد مطلب: 36625| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۵ ۱۰:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
درخواست بیش از 500 هنرمند برای برکناری رئیس فرهنگستان هنر

در نامه‌ای به روحانی مطرح شد؛

درخواست بیش از 500 هنرمند برای برکناری رئیس فرهنگستان هنر

ادبیات و شعر - ایران نیوز 24: بیش از پانصد هنرمند در نامه‌ای از رئیس جمهور با انتقاد از رویه و مواضع علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر، خواستار اصلاح این وضعیت شدند؛ درخواستی که به منزله درخواست برای برکناری رئیس این فرهنگستان است.

پس از برخی تحرکات علی معلم دامغانی رئیس فرهنگستان هنر، از جمله ضبط آثار به نمایش درآمده در گالری فرهنگستان هنر و چالش‌های رسانه‌ای میان او و شماری از هنرمندان که با ادبیات نامتعارفی همراه شد، کشمکش‌ها به نقطه اوج خود رسید، تا آنجا که اکنون بیش از 500 هنرمند در نامه‌ای به رئیس جمهور تلویحاً خواستار تغییر رئیس فرهنگستان شدند.

 وسعت و فراگیری امضاکنندگان این نامه به واسطه برخی موضع‌گیری های عام رئیس فرهنگستان است که تقریباً همه هنرمندان فعال در عرصه هنرمندان تجسمی را شامل می‌شود و تاکید معلم بر موضع‌گیری‌هایش و الحاقش به موضع‌گیری‌های شدیدالحن بعدی، این شرایط را تا این حد پیچیده کرده و هنرمندان که معمولاً به این طرق علنی متوسل نمی‌شود، برای تغییر معلم بسیج شده‌اند. در متن این نامه خطاب به رئیس جمهور آمده است: «این روزها جامعه هنری در بهت و حیرت توهین ها و تهمت های ناروای ریاست محترم فرهنگستان هنر به چهره های شاخص جامعه هنری است. صبحی نیست که ایشان در گفتگو با رسانه های مختلف هنرمندان، گالری داران، مجموعه داران هنری را با الفاظ سخیف و رکیک مورد حمله قرار ندهد و انواع اتهامات و افتراهای بدون سند و مدرک را در ادبیاتی دون شان یک مقام فرهنگی به کار نبندند

غریب است که ایشان این فحاشی ها و تهمت ها را روی سربرگ فرهنگستان هنر مرقوم نموده و آن را روی وب سایت رسمی این نهاد منتشر می کند که هم اکنون هم قابل مشاهده است. ایشان در پاسخ به اظهار نظر مودبانه هنرمندان، آنان را بارها فاسد خوانده، بزرگی از هنر ایران را مال خر می خواند و به استاد بزرگوار دیگری می نویسد "فضولی نکن"همچنین بی توجه به جایگاه والای فرهنگستان هنر به رسانه ها می گوید : "اینجا همه فاسدند... هنرمند فاسد است... گالری دار برای فساد گالری ایجاد کرده است... هنرمندان شریک دزداند... و عبارتی از این دست که موجب آزردگی خاطر هنرمندان و هنردوستان شده است.

ما امضا کنندگان این نامه سرگشاده، بدین وسیله اعتراض شدید خود را به این بی اخلاقی آشکار ریاست یک نهاد مهم فرهنگی اعلام و تقاضای رسیدگی بدان را داریم. فرهنگستان هنر باید مظهر اخلاق، اعتماد و آرامش بخشی به جامعه هنری باشد و این حجم از گستاخی و پرده دری به هر بهانه ای که باشد، از نظر اخلاقی پذیرفته نیست. لذا از آن مقام که پیوسته حامی اهل فرهنگ و هنر بوده اید، تقاضا داریم نسبت به رسیدگی و اصلاح این امر دستورات لازم را صادر فرمایید».

 در ذیل این نامه امضای چهره‌هایی چون  لیلی گلستان، نصرالله افجه ای، حسین محجوبی ، علیرضا سمیع آذر، فرشید مثقالی، کوروش شیشه گران، علی اکبر صادقی، پرویز تناولی ،آیدین آغداشلو ،کاظم چلیپا ، ناصر پلنگی، منوچهر معتبر، معصومه مظفری، بابک اطمینانی، ابراهیم حقیقی، حسین پاکدل ، محمد حسین عماد، نصرت الله مسلمیان، جمشید مرادیان، علی شیرازی، حمید سوری، عنایت الله نظری نوری، مهران مهاجر، مهدی فلاح، امیر احمد فلسفی، اسرافیل شیرچی، جمشید بایرامی، افشین شاهرودی، مریم زندی، مرتضی اسدی، آرمان استپانیان، کوروش ادیم، محمود بخشی، وحید ملک، شهلا حبیبی، محمود بهمن پور، حسین ماهر، مژده طباطبایی، آریا اقبال، امید تهرانی، رزیتا شرف جهان، جاوید رمضانی، مژگان والی‌پور، الهه جواهری، شیرین پرتوی، سلمان متین فر، منیژه صحی، بهداد لاهوتی، مرتضی دره باغی، کامبیز صبری، رضا فیروزه ای، امیر شاهرخ فریوسفی، رضوان صادق زاده، حمید شانس، رعنا جوادی، پری یوش گنجی، علی فرامرزی، کوروش گلناری، فرح ابوالقاسم، عین الدین صادق زاده، رعنا فرنود، ایمان افسریان، بهنام کامرانی، نگار نادری پور، بهزاد اژدری، فرزاد هاشمی،محمد هادی فدوی، نگار خارکن، حمید رضا قلیچ خانی، شهریار احمدی، علی گلستانه، وحید چمانی، باوند بهپور، رضا رینه ای، بهرنگ صمدزادگان ،شاه پری بهزادی، امیرحسین دلبری، مینا غازیانی، مونا پاد، احمد آریامنش، سالار جرجانی، کتایون مقدم ، محمد طباطبایی، بنفشه همتی، فریش البرزکوه، نسترن صفایی، علی ترقی جاه، غزاله هدایت، احمد محمد پور، سینا جعفریه و... مشاهده می‌شود.

 باید صبر کرد و دید واکنش رئیس جمهور به این نامه چه خواهد بود؟ آیا علی معلم دامغانی تغییر می‌کند یا از مواضعش عقب نشینی می‌کند و یا اساساً هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد و وضعیت به همین منوال استمرار می‌یابد؟

 

کد مطلب: 36625| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۵ ۱۰:۲۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب