کد مطلب: 36594| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۲ ۹:۳۲:۱۰| نسخه چاپی
تدوین طرح جدید آمریکا برای حفظ برجام و برخورد با ایران

سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا:

تدوین طرح جدید آمریکا برای حفظ برجام و برخورد با ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا مي‌گويد: گفتگوها در داخل بدنه ی دولت آمریکا درباره ایران ادامه دارد و رئیس‌جمهور هم در این باره تصمیم گیری کرده است.

هدر نائورت با اشاره به سخنان وزیر دفاع این کشور در پشتیبانی از توافق هسته ای ایران و این گفته ی جیمز متیس در دیدار با سناتورها مبنی بر اینکه برجام منافع ملی آمریکا را تامین می کند گفت: 12 روز فرصت داریم تا بار دیگر دستورالعمل های مورد نیاز را در زمینه ی برجام دریافت کنیم. از دیدگاه دولت (ترامپ) ایرادی که به برجام وارد است این است که رفتارها و عملکرد بد ایران را در نظر نمی گیرد. وزیر امور خارجه رکس تیلرسون در سخنانی که در مجمع عمومی سازمان ملل ایراد کرد بسیار در این زمینه سخن گفت. هر جا پای دولت ایران در میان است رویدادهای پردردسری در آن نقطه از زمین اتفاق می افتد. دولت ترامپ چنین خطراتی را برجسته سازی می کند و رفتار بد دولت ایران را در مجموع مدنظر قرار می دهد. گفتگوها در داخل بدنه ی دولت درباره ایران در جریان است و رئیس جمهور هم در این باره تصمیم گیری کرده است. من نمی توانم جزئیات بیشتری را برای شما بیان کنم.

 هدر نائورت افزود: «وزیر امور خارجه رکس تیلرسون بر این باور است که آمریکا رفتار بد ایران را در کل در نظر نگرفته است اما او با این موضوع به خوبی آشناست و خیلی درباره ی آن سخن گفته است. در یکی از سخنرانی هایش توضیح داد که برجام چقدر ناقص است.  سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با بیان اینکه دولت ترامپ در گذشته برجام و پایبندی ایران را تایید کرده است و 12 روز یا بیشتر فرصت دارد که در این زمینه تصمیم بگیرد گفت در گذشته ایران به برجام پایبند بوده و تاییدیه دریافت کرده است. از سوی دیگر آژانس بین المللی انرژی اتمی مسئولیت دارد پایبندی ایران را راستی آزمایی کند و همه ی کارهای دیگر را نیز انجام بدهد. نائورت در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه وزیر امور خارجه تیلرسون گفته ایران مقدمه ی برجام را نقض کرده و این در حالی است که مقدمه ی توافق هسته ای در معرض داوری قوانین بین المللی قرار نمی گیرد هم گفت: «در مقدمه برجام درباره امنیت و ثبات بین المللی گفتگو شده است و ایران باید به برقراری این امنیت و ثبات کمک کند اما روشن است که چنین کاری نمی کند و دارد روح قانون را زیر پا می گذارد

 تدوین طرح جدید آمریکا برای حفظ برجام و برخورد با ایران

از سوي ديگر، شبكه خبري سی ان ان اعلام کرد: در حالیکه ترامپ سرگرم بررسی خروج از برجام است، تیلرسون در پشت صحنه با کنگره در حال تعامل است تا از بحران بین المللی احتمالی جلوگیری کند.وزیر امور خارجه آمریکا با همراهی کنگره طرح جدیدی علیه ایران تدوین می کند که در عین حفظ برجام برخوردهای جدیدی با ایران شود.

پایگاه اینترنتی شبکه تلویزیونی سی ان ان در تحلیلی درباره برجام نوشت:«درحالیکه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سرگرم بررسی این مسئله است که آیا از توافق هسته ای ایران خارج شود، رکس تیلرسون وزیر امورخارجه آمریکا در پشت صحنه با کنگره در حال تعامل است تا از بروز بحران بین المللی احتمالی در این زمینه جلوگیری کند زیرا مهلت پانزده اکتبر برای تایید کاخ سفید برای پایبندی ایران به توافق هسته ای نزدیک است. این سخن را چندین مقام آمریکایی و دیپلمات غربی به سی ان ان گفته اند. به گفته این مقامات و دیپلماتها، تیلرسون و اعضای کنگره درحال انجام تلاشهایی هستند تا قوانین ایالات متحده درباره ایران را اصلاح کنند تا اینکه تمرکز از مسئله هسته ای دور شود. این کار به ایالات متحده این امکان را می دهد تا همچنان در توافق هسته ای چندجانبه ای بماند که در سال دو هزار و پانزده حاصل شد و درعین حال، بتواند با رفتارهای بی ثبات کننده دیگر ایران مقابله کند.

 یک مقام بلندپایه دولت آمریکا در این زمینه به سی ن ان گفت: تیلرسون گفته است که مشکل مطرح درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خود این توافق نیست بلکه قوانین موجود است زیرا در هر نود روز، رئیس جمهور آمریکا باید این توافق را تایید کند و همین مسئله سبب ایجاد بحران سیاسی در کشور می شود. حال اگر دولت بتواند مسئله هسته ای را کنار بگذارد، همه می توانند با شادی به مسائل دیگری بپردازند که درباره ایران مشکل ساز است. در ظاهر، این کار برای باقیماندن آمریکا در توافق هسته ای ازطریق اتخاذ مواضع تندتر علیه ایران ازطریق قوانین، با نشانه های سخنان ترامپ تناقض دارد مبنی بر اینکه او گفته است ترجیح می دهد توافق هسته ای را پاره کند. اما چندین مقام آمریکایی به سی ان ان گفته اند که کاخ سفید ظاهرا نگاه بازی درباره این طرح دارد و این گویای آن است که ترامپ احتمالا در حال تغییر رویکرد خود درباره مسائل متعدد مرتبط با ایران است.  ژنرال جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز روز گذشته در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا تاکید کرد: به باور او ، منافع امنیت ملی آمریکا در این نهفته است که به توافق هسته ای پایبند بماند. نکته جالب توجه اینکه تیلرسون در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، مسئله طرح جدید خود درباره ایران را با وزرای خارجی کشورهایی در میان گذشت که در رسیدن به توافق هسته ای نقش داشتند یعنی انگلیس ، فرانسه ، آلمان ، روسیه و چین. در این ملاقاتها همه وزرای خارجه کشورهای مذکور تاکید داشتند که هدف از توافق هسته ای صرفا پرداختن به برنامه هسته ای ایران بود.  یکی از مقامات آمریکایی به سی ان ان گفت: تیلرسون معتقد است توافق هسته ای از نظر سیاسی برای ایالات متحده قابل حفظ کردن نیست زیرا دولت اوباما که برای این توافق مذاکره کرد در واقع امکان رای گیری درباره آن را از بین برد و حالا او در تلاش است تا ببیند آیا می توان فضای سیاسی در آمریکا از طریق تغییر قوانین داخلی آمریکا در این زمینه تغییر بدهد.

 تمرکز راهبرد تیلرسون تلاش برای جداکردن مسائل مختلف ایران از طریق اصلاح قوانین داخلی آمریکا در این زمینه است. براساس طرح جدید، دولت آمریکا بجای آنکه به صورت ادواری تایید کند که ایران به تعهدات فنی خود براساس توافق هسته ای پایبند است، قادر خواهد بود به کنگره به صورت مرتب درباره رفتارهای تهاجمی گسترده تر ایران از قبیل حمایت از تروریسم و برنامه موشکهای بالستیک گزارش بدهد یعنی همان فعالیتهای ایران که دولت آمریکا به دنبال مقابله با آن است. این رویکرد سبب می شود آمریکا همچنان بتواند در توافق هسته ای بماند اما درعین حال از درگیر شدن در گرفتاری سیاسی رهایی شود که هر نود روز یکبار به علت مسئله تایید مجدد این توافق پیش می آید. درعین حال، این طرح می تواند اروپایی ها را نیز در تلاش های دولت آمریکا برای مقابله با دیگر فعالیتای بی ثبات کننده ایران ، همراه واشنگتن نگاه دارد زیرا اروپایی ها می خواهند توافق هسته ای سرجای خودش بماند. به گفته سناتور باک کورکر رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، نقش کنگره در این طرح جدید اساسی است. او روز گذشته به سی ان ان تایید کرد که او با دولت آمریکا در حال تدوین طرحی درباره ایران است اما از ورود به جزییات این طرح خودداری کرد.

 البته این تلاشهای تیلرسون و کورکر ممکن است با مخالفت اعضای کنگره از قبیل سناتور تام کاتن جمهوری خواه مواجه شود. تام کاتن روز گذشته در شورای روابط خارجی آمریکا ضمن مخالفت با تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای اعلام کرد این توافق تهدیدی مستقیم برای امنیت ملی آمریکا به شمار می رود. او تاکید کرد ترامپ با تکیه بر تهدید خروج از توافق هسته ای، همچنان باید بر اصلاح این توافق تاکید کند.

کاتن گفت جهانیان باید بدانند که ما جدی هستیم و می خواهیم از توافق خارج شویم و حاضریم بار دیگر تحریمهایی علیه ایران اعمال کنیم.  به گفته مقامات آمریکایی در گفتگو با سی ان ان، تصمیم آمریکا مبنی بر ماندن یا نماندن در توافق هسته ای می تواند حامل پیامی برای کره شمالی باشد.تام کاتن عضو جمهوریخواه سنای آمریکا از ایالت آرکانزاس و عضو کیمته اطلاعاتی منتخب سنا: جهانیان باید بدانند که ما جدی هستیم و می خواهیم از توافق خارج شویم و حاضریم بار دیگر تحریمهایی علیه ایران اعمال کنیم.

کد مطلب: 36594| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۱۲ ۹:۳۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب