کد مطلب: 36509| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲ ۸:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
جولان بمب‌افکنهای آمریکایی بر فراز آسمان شمال شرق کره‌شمالی

جولان بمب‌افکنهای آمریکایی بر فراز آسمان شمال شرق کره‌شمالی

بین الملل - ایران نیوز 24: بمب‌افکن‌های راهبردی بی-۱بی ارتش ایالات متحده، در حریم بین‌المللی، نزدیک ساحل شرق کره شمالی، پرواز کرده‌اند.

ساعتی پس از اعلام این خبر، وزیر خارجه کره شمالی، اظهار داشت سخنان دونالد ترامپ «دیدار موشک‌های ما از خاک آمریکا را اجتناب‌ناپذیر می‌کند». پنتاگون می‌گوید این دورترین پرواز هواپیماهی نظامی آمریکایی در حریم بین‌المللی شمال شرق کره‌شمالی در قرن بیست و یکم بوده است.

همزمان وزیر خارجه کره‌شمالی که در سازمان ملل متحد سخنرانی کرد گفته دونالد ترامپ به سوی "خودکشی" گام بر می‌دارد. سخنان ری‌یونگ هو، وزیر خارجه کره شمالی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، دقیقا تکرار اظهارات روز سه‌شنبه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکاست که خطاب به کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی گفته بود: "مرد موشکی در مسیر خودکشی گام بر می‌دارد.". وزارت دفاع آمریکا که اول مهر ماه خبر پرواز بمب‌افکن‌های راهبردی آن کشور را منتشر کرد می‌گوید این پرواز، در دورترین نقطه از شمال منطقه حائل نظامی میان دو کره طی سده بیست‌ویکم، انجام شده‌است.تنش‌ها در شبه‌جزیره کره، هشدارها و تهدیدها، از زمانی که پیونگیانگ دست به انجام آزمایش‌های موشکی قاره‌پیما و نیز شـشمین و قوی‌ترین آزمایش هسته‌ای خود زد، با فراز و نشیب‌هایی، شدت گرفته‌است.

دونالد ترامپ به‌تازگی، کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی را «دیوانه»‌ و «مرد موشکی» خطاب کرده و در سخنرانی خود در سازمان ملل نیز گفته بود اگر پیونگ‌یانگ از فعالیت‌های اتمی خود دست نکشد، «هیچ چاره دیگری نخواهیم داشت مگر آن که کره شمالی را به طور کامل نابود کنیم». پس از آن رهبر کره شمالی، در واکنشی مستقیم و به شکل شخصی -روشی که سابقه چندانی در دستگاه رهبری پیونگ‌یانگ ندارد- گفت «من قطعاً رئیس‌جمهور کم‌عقل و خِرِفت آمریکا را با آتش مهار خواهم کرد».

اظهاراتی مشابه نیز در سخنرانی ری یونگ‌هو، وزیر خارجه کره شمالی، بیان شده و او گفته سخنان ترامپ «دیدار موشک‌های کره شمالی از تمامی خاک آمریکا را اجتناب‌ناپذیرتر کرده‌است».پیش از سخنرانی وزیر خارجه کره شمالی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفته بود کشورش آماده است برای دفاع از خاک خود به استفاده از «ظرفیت‌های کامل نظامی» دست بزند.

دانا وایت گفته بود تمرین اخیر «نمایش عزم آمریکا و پیامی روشن است که رئیس‌جمهوری گزینه‌های نظامی بسیاری برای مقابله با هرگونه تهدیدی دارد».پنتاگون اعلام کرده‌است بی-۱بی‌هایی که در نزدیکی آسمان کره شمالی پرواز کرده‌اند، از جزیره گوام به این ماموریت ارسال شده‌اند. جنگنده‌های اف-۱۵سی ارتش ایالات متحده نیز، برای حفاظت از بمب‌افکن‌ها، از اوکیناوا، در جنوب مجمع‌الجزایر ژاپن به ماموریت فرستاده شدند. بمب‌افکن «بی-۱» هواپیمای مافوق‌صوت است و در کنار بی-۲ و بی-۵۲، یکی از سه هواپیمای راهبردی‌ست که در نیروی هوایی ایالات متحده به خدمت گرفته شده‌است. هرچند تمرین آن‌ها در آسمان کره جنوبی تازگی ندارد اما به‌نظر می‌رسد پرواز اخیر در نقطه‌ای به‌مراتب دورتر از شمال منطه حائل مرزی طی سال‌های گذشته، انجام گرفته‌است.

کد مطلب: 36509| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲ ۸:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب