کد مطلب: 36404| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
آموزش پدافندی عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان توسط ایران / فروش اطلاعات کاربران تلگرام ،به اسرائیل و آمریکا

سردار جلالی عنوان کرد

آموزش پدافندی عراق، سوریه و حزب‌الله لبنان توسط ایران / فروش اطلاعات کاربران تلگرام ،به اسرائیل و آمریکا

دفاعی ونظامی - ایران نیوز 24: رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور با اشاره به تعاملات سازمان پدافند غیرعامل با سایر کشورها، گفت: در کشورهای سوریه و عراق و حتی به حزب‌الله در حوزه پدافند غیرعامل کمک‌های آموزشی انجام دادیم.

سردار غلام رضا جلالی با بیان اینکه به دنبال آن هستیم تا فرهنگ پدافند غیر عامل را در جامعه گسترش دهیم ، افزود: به همین دلیل رزمایش های در سراسر کشور پیش بینی شده که برگزار می شود و از افراد برگزیده در این حوزه تجلیل به عمل می آید.

وی با اشاره به سخنان و مواضع اخیر رئیس جمهور آمریکا بر علیه ملت ایران گفت: یکی از وظایف ما پایش تهدایدات است. با توجه به راهبرد جدید آمریکا ما در طیف تهدیدات مرکبی هستیم که مولفه همه آنها تهدیدات هوشمند است. اصلی‌ترین حوزه تخاصم آمریکا با ما جنگ اقتصادی است و آنها احساس می‌کنند این توانمندی را دارند که در این زمینه بر ما اثر بگذارند لذا ما به یک طرح دفاعی اقتصادی با لحاظ کردن بدترین شرایطی که ممکن است به آن دچار شویم نیاز داریم و در این زمینه آن چیزی که می‌تواند به ما کمک کند برگشت به اقتصاد مقاومتی و تولید ملی است که این موضوع در دستور کار ما هم قرار دارد.

وی نوع دیگر تهدید آمریکا علیه ایران را تهدیدات سایبری دانست گفت: موضوع دیگر، تهدیدات سایبری است که رئیس جمهور آمریکا در این زمینه« پاسخ سایبری به ایران »را مطرح کرده است. ما هم در حوزه تهدیدات سایبری احتمال مورد هجوم قرار گرفتن را می‌دهیم که باید برایش فکری کنیم. در این زمینه ما با هوشمندسازی اینترنت مواجه هستیم که هوشمندسازی در همه حوزه‌ها را دنبال می‌کند. لذا با تهدید جدی در این حوزه مواجه‌ایم و اقدامات مصونیت‌ساز در حوزه سایبری در اولویت اول ما قرار دارد، ضمن آنکه علائم برآوردی دستگاه‌های اطلاعاتی و همچنین سازمان پدافند غیرعامل نشان از تهدید جدی در این حوزه دارد.

سردار جلالی تهدیدات علیه زیرساخت‌ها کشور را پدیده جدیدی اعلام کرد که مرکب از تهدیدات سایبری و تهدید علیه سایر زیرساخت‌هاست و گفت: در این حوزه، هوشمندسازی شهرها در حال پیگیری است که باید ضابطه‌مند دنبال شود وگرنه در خارج از کشور این سیستم را کنترل می‌کنند و این موضوع تبدیل به یک تهدید می‌شود. ما در این زمینه هم مطالعات علمی انجام دادیم و آیین‌نامه‌هایی را هم تنظیم کردیم.سردار جلالی با بیان اینکه رابطه‌ای نزدیکی بین طراحی، خنثی‌سازی و عبور از تهدیدات وجود دارد، افزود: بسیاری از تهدیدات توسط دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی شناسایی شده و به آنها پاسخ داده می‌شود و بسیاری از تهدیدات نیز در مواجهه با قدرت بازدارندگی ما بی‌اثر می‌شود. در همین رابطه علی‌رغم اینکه با سطح بسیار بالای تهدیدات مواجه هستیم، سطح امنیتی بالایی هم داریم که نشان از هوشیاری دستگاه‌های دفاعی و امنیتی کشورمان دارد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور تصریح کرد: هوشمندسازی جنگ را به حوزه سایبری سوق می‌دهد لذا تهدیدات سایبری یک بستر تهدید نظامی را هم شکل می‌دهند. همچنین بخشی از تهدیدات غیرنظامی هستند که وظیفه داریم آنها را تشخیص دهیم و انتظار ما از دولت توجه جدی‌تر به موضوع پدافند غیرعامل است.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا اظهار داشت: آقای ترامپ در نطق خود می‌خواست یک دوقطبی‌سازی برای نماد ملی امنیت ما یعنی سپاه شکل دهد و پیامدهای آن را از طریق تحریم‌ها متوجه سفره مردم و افکار عمومی کند و از این طریق دوقطبی تحریم و امنیت را در سطح جامعه مطرح کند تا جامعه را از درون دچار فروپاشی کند. البته نطق ترامپ نشان داد که تنظیم این راهبرد بسیار ناشیانه است و استفاده از کلمات حساس برای مردم ایران نشان از ناشیانه بودن طراحی کارشناسان مشاور آمریکا دارد.وی با اشاره به همدلی به وجود آمده در ملت ایران گفت: واکنش بیش از ۳ میلیون کاربر ایرانی در فضای مجازی به اظهارات ترامپ نشان از وحدت ملی ما دارد.

وی درباره فعالیت‌های سازمان پدافند غیرعامل در حوزه بیوترور گفت: حوزه پدافند زیستی ۳ لایه دارد؛ در لایه اول مسئولیت برعهده وزرات بهداشت و وزارت جهاد کشاورزی است، مسئولیت لایه امنیتی و مراقبتی و مقابله با تهدیدات تروریستی برعهده وزارت اطلاعات است و در لایه سوم که بحث جنگ زیستی مطرح است، سازمان پدافند غیرعامل وظیفه دارد که هم‌افزایی این ۳ لایه را انجام دهد.

سردار جلالی با اشاره به تهدیدات حوزه شیمیایی گفت: در حوزه تهدیدات شیمیایی یک بخش از کار به عهده نیروهای مسلح است. البته ما در حوزه دستگاه‌های اجرایی احتمال حمله شیمیایی را نمی‌دهیم. وزارت دفاع نیز ابزارهای خاصی برای مقابله با این تهدیدات پیش بینی کرده و ما هم در استان‌ها ساختارهای مشخصی را ایجاد کرده‌ایم. همچنین یک فرماندهی انرژی در عسلویه و خارک هم پیش‌بینی کرده‌ایم.رئیس سازمان پدافند غیر عامل با بیان اینکه در حوزه تراریختگی آزمایشگاه‌های ما توان تشخیصی بالایی ندارند، اظهار داشت: بنابراین ابتدا باید شخصیت آزمایشگاه‌ها مستقل شود و تحت نفوذ تولید یا واردکننده‌ها نباشد. الزام دیگر آن است که سیستم تشخیصی این آزمایشگاه‌ها ارتقاء پیدا کند.وی با اشاره به تهدیدات حوزه گوشی‌های هوشمند گفت: سرور منطقه‌ای هیچ‌کدام از این گوشی‌ها در داخل ایران نیست و برای مثال شبکه اجتماعی تلگرام از طریق اطلاعات به دست آمده از تلفن‌های همراه می‌تواند رفتارهای یک جامعه را کنترل کرده و تجزیه و تحلیل کند و حتی در موضوعی مثل انتخابات بالای ۹۷ درصد رفتار یک جامعه را تشخیص دهد.

سردار جلالی ادامه داد: اطلاعات به دست آمده از کشور ما به درد کسی جز اسرائیل، آمریکا و عربستان نمی‌خورد و تلگرام می‌تواند آنها را به این کشورها بفروشد به همین دلیل این ابزار نباید در اختیار کسانی در خارج از کشور باشد و هیچ شبکه اجتماعی حق ندارد بیش از ۳۰ میلیون عضو ایرانی داشته باشد، آن هم شبکه‌ای که دیتا سنتر آن در خارج از کشور است، این یک تاکید برای امنیت ملی به دور از هرگونه جهت‌گیری سیاسی است که اگر به صورت کلان با آن مواجه نشویم ابزار سیاست‌گذاری در این حوزه را از دست خواهیم داد ضمن آنکه ما برنامه‌ها و دستورالعمل‌هایی را در این حوزه ارائه کرده‌ایم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل گفت: برنامه‌های ما در این هفته در ۳ سطح ملی، استانی و قرارگاهی اجرا خواهد شد. ما برای اولین بار همایش زن و خانواده برای تببین نقش محوری زن در پدافند غیرعامل را خواهیم داشت و در دیداری که با علما در قم برگزار می‌کنیم به موضوع سلامت و حلال بودن محصولات تراریخته و مطالعات ژنتیک خواهیم پرداخت.

وی ادامه داد: رزمایشی را در حدود ۷۰۰ مدرسه کشور برای تمرین مواجهه با شرایط اضطراری پیش‌بینی کرده‌ایم و همایش پدافند زیرساختی را هم در دانشگاه شریف برگزار خواهیم کرد.سردار جلالی همایش بین بسیج، سازمان پدافند غیرعامل و دستگاه‌های اجرایی کشور به میزبانی وزارت نفت را یکی دیگر از برنامه‌های این هفته دانست و خاطرنشان کرد: ما همچنین جشنواره فنی، مهندسی سلمان فارسی با هدف ارزیابی تولیدات علمی در حوزه پدافند غیرعامل را برگزار خواهیم کرد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل ادامه داد: ما در این هفته رزمایشی را در صدا و سیما با فرض قطع شدن سیگنال‌های ماهواره‌ای برگزار خواهیم کرد؛ در سال ۸۸ بر اثر یک حمله سایبری به مدت ۲ روز سیگنال‌های ارسالی صدا و سیما از طریق ماهواره قطع شد و به دنبال آن، ما طرحی مبنی بر جایگزینی ارسال سیگنال با فیبر نوری را ارائه کردیم. همچنین هماهنگی انجام داده‌ایم تا مسابقات ورزشی خارجی نیز از طریق همین فیبر نوری پخش شود.

وی با بیان اینکه برای اولین بار همایش پدافند غیرعامل در حوزه شهری را برگزار خواهیم کرد، گفت: در این همایش با همکاری وزارت نیرو قصد داریم تا همه دستگاه‌ها را ملزم به تجهیز زیرساخت‌های خود با ژنراتور برق کنیم تا مانند بهمن‌ماه سال گذشته اتفاقاتی که در استان خوزستان بر اثر قطعی برق افتاد را شاهد نباشیم. وی در پایان اظهار داشت: تمرین تخلیه اضطراری کارکنان جزیره خارک در صورت بروز شرایط بحرانی و همچنین برگزاری دو نمایشگاه از تولیدات و دستاوردهای بومی شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه پدافند غیرعامل در تهران از دیگر برنامه‌های هفته پدافند غیرعامل خواهد بود.

کد مطلب: 36404| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب