کد مطلب: 36396| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۹ ۹:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
ریاض - واشنگتن؛ 16 سال پس از 11 سپتامبر

جزییات اسناد جدید از دخالت عربستانی ها ذر انفجار برج های دوقلو

ریاض - واشنگتن؛ 16 سال پس از 11 سپتامبر

بین الملل - ایران نیوز 24: در ساعت 8:46 صبح روز 11 سپتامبر 2001، ملت آمريكا متحول شد. يك فروند هواپيما با سرعت 100 مايل در ساعت و با 10000 گالن سوخت جت خود را به برج شمالي مركز تجارت جهاني در محله منهاتان كوبيد. ساعت 9:30 هواپيماي دوم با برج جنوبي برخورد كرد. دود و آتش به آسمان برخواست. فلز، شيشه، خاكستر و اجساد انسان‌ها در پائين برج در روي هم ريخته بود. برج‌هاي دوقلو كه هر روز نزديك به 50 هزار نفر در آن‌ها مشغول كار بودند در عرض كمتر از 90 دقيقه متلاشي شدند.

ساعت 9:37 صبح همان روز هواپيماي سوم از سمت غرب به ساختمان پنتاگون برخورد كرد. در ساعت 10:30 هواپيماي چهارم در دشتي در پنسيلوانياي جنوبي سقوط كرد. هدف اين هواپيما احتمالاً ساختمان كنگره يا كاخ سفيد بود و مسافران  اين هواپيما با علم به اين‌كه آمريكا در معرض خطر است، آن را وادار به سقوط كردند. در ساختمان تجارت جهاني بيش از2600نفر،125نفر در پنتاگون و256نفر در چهار هواپيماي مزبور كشته شدند.تعداد كشته‌هاي11سپتامبر از ماجراي پرل هابر در دسامبر1941نيز فراتر رفت.ریاض - واشنگتن؛ 16 سال پس از 11 سپتامبر /جزییات اسناد جدید از دخالت عربستانی ها ذر انفجار برج های دوقلو /چرا عربستان همچنان در اولویت های سیاست خارجی امریکا قرار دارد؟

عاملان اين حادثه، 19 جوان عرب بودند كه سرپرستي آن‌ها رااسلام‌گرايان تندرو مستقر در افغانستان بر عهده داشتند. برخي از اين جوانان بيش از يك سال بود كه در ميان مردم آمريكا اقامت داشتند. به جز 4 نفر از آن‌ها كه آموزش‌هاي خلباني ديده بودند افراد ديگر از تحصيلات بالايي برخوردار نبودند. آن‌ها انگليسي را به سختي صحبت مي‌كردند و برخي نيز اصلاً نمي‌توانستند صحبت كنند. آن‌ها در گروه‌هاي 4 يا 5 نفره و با حمل چاقوهاي كوچك موكت‌بر، اسپري فلفل، قوطي‌هاي حلبي چهار فروند هواپيما را ربودند و از آن‌ها به جاي موشك‌هاي هدايت شونده مرگبار استفاده كردند.

در حوادث 11 سپتامبر  2001 علاوه بر 19 رباینده این چهار هواپیما، 2.974 نفر نیز جان باختند. 15 نفر از این 19 نفر تبعه عربستان بودند. کشوری که اکنون بعد از گذشت 16 سال از آن حادثه، هر چند در معرض اتهام است ولی هم پیمان اصلی امریکا محسوب می شود و دونالد ترامپ، این کشور را به عنوان اولین مقصد سفر خارجی خود انتخاب کرد. اکنون می توان گفت، روابط ترامپ و بن سلمان از شکل رابطه دو کشور دوست گذشته و فضای جدیدی را تجربه می کند. بن سلمان روی کمک های ترامپ در مسیر انتقال قدرت حساب می کند و ترامپ هم از دلارهای نفتی و قراردادهایی که با این کشور می بندد برای اهداف تجاری و وعده های انتخاباتی خود سود می برد. ترامپ حتی در مسائل درونی کشورهای عربی و  اختلافات  عربستان و قطر تلاش می کند روند مناسبی را ایجاد کند و در این راه پیغام و پسغام های بسیاری مخابره کرده است.

اما چیزی که باعث می شود روند محکوم شدن عربستان برای حوادث 11 سپتامبر در پی شکایت افراد متضرر این حادثه به یکباره تغییر پیدا کند و این کشور به دوست صمیمی امریکا تبدیل شود مسئله پیچیده ای نیست. این افراد و شخصیت ها هستند که موضوعات این چنینی را از دستور کار خارج می کنند.در روزهای آخر حضور اوباما در قدرت بود که قانون جاستا تصویب شد. این قانون طرحی بود که تحت عنوان «اجرای عدالت در برابر حامیان تروریسم» جهت تصویب به کنگره آمریکا ارائه شد تا با تصویب آن در دو مجلس سنا و نمایندگان، بازماندگان و خانواده‌ های قربانیان عملیات تروریستی 11 سپتامبر 2001 میلادی از این حق قانونی برخوردار می شدند که از دولت سعودی غرامت دریافت کنند.

اما با به قدرت رسیدن ترامپ نه تنها شکایتی به نتیجه نرسیده و غرامتی گرفته نشده است بلکه روابط امریکا و عربستان بر عکس تحلیلهایی که در ابتدای تصویب این طرح، از فاصله سیاست خارجی امریکا از عربستان حکایت داشت، فصل جدیدی از روابط را آغاز کردند. همه چیز شبیه یک معامله بود. امریکا غرامتی نگرفت اما در پی قراردادی سنگین، عربستان با خرید تسلیحات نظامی توافق کرد. با این معامله عربستان همچنان در تیم امریکا قرار دارد و در عوض سنگین ترین حملات و مواضع نسبت به همسایه شمالی عربستان یعنی ایران شکل گرفت.ظاهر قضایا شاید نشان می داد عربستان سیاست ماهرانه ای در پیش گرفت و علیرغم اینکه از رقیب ترامپ در انتخابات حمایت کرده بود، اما به دوست عزیز ترامپ تبدیل شد. این همه جریان نیست. همه چیز به سیاست حساب شده عربستان بر نمی گردد. باید گفت، نفت و خاورمیانه هنوز جذابیت خود را در سیاست خارجی امریکا از دست نداده است. برای امریکا همه چیز منافع ملی خود است. در این مسیر از هر روشی استفاده می کند تا آنرا به دست آورد. به تازگی  روزنامه آمریکایی'نیویورک پست'از وجود اسناد جدیدی خبر داد که نشان می دهد عربستان در حادثه 11 سپتامبر در سال 2001 میلادی دست داشته است. این روزنامه آمریکایی اعلام کرد اسناد و مدارک جدیدی علیه عربستان در شکواییه قضایی مربوط به حملات 11 سپتامبر نشان می دهد که سفارت این کشور در واشنگتن احتمالا از شبیه سازی عملیات ربایش هواپیماها پشتیبانی مالی کرده است و این شبیه سازی را دو تن از کارکنان سفارت سعودی انجام دادند.

این نه اولین مدرک از این دست است و نه آخرین آن. روزنامه ها و دادگاهها کار خود را می کنند و سیاستمداران هم کار خود را. اکنون 16 سال از این جریان گذشته است. برای همه مشخص شده است که افرادی که در حادثه 11 سپتامبر دست داشتند اتباع عربستانی بودند و همچنین مشخص شده است که افراد دولتی و سلطنتی نیز در این مسیر کمکهایی به آنها کرده اند. ولی چرا این موضوع بعد از این همه سال رسانه ای می شود. ولی باز هم هیچ تاثیری در روند روابط امریکا با عربستان ندارد. این هم چیزی هست که ظاهرا به سیاستمداران مربوط است. کسانی که با موضوعات ساده می توانند بسیار پیچیده برخورد کنند.

 

کد مطلب: 36396| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۶/۱۹ ۹:۵۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب