کد مطلب: 36394| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۴ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
پایان رویای پوشالی اقلیم کردستان / بارزانی :پیشمرگ ها خیانت کردند!

کرکوک به طور کامل از کنترل کردها خارج شد

پایان رویای پوشالی اقلیم کردستان / بارزانی :پیشمرگ ها خیانت کردند!

بین الملل - ایران نیوز 24: یک فرمانده ارتش عراق اعلام کرد، کردها با تحویل کامل تاسیسات نفتی و گازی به نیروهای عراقی موافقت کرده‌اند.

یک مقام وزارت نفت عراق گفت: کردها موافقت کرده‌اند از درگیری‌ها در نزدیکی تاسیسات نفتی کرکوک اجتناب کنند.در این راستا نیروهای عراقی اعلام کردند که مقر اصلی شرکت نفت شمال در کرکوک را به دست گرفته‌اند.این در حالی است که وستا رسول، از مسئولان نیروهای پیشمرگ در استان کرکوک در گفتگو با شبکه سومریه نیوز عراق با تاکید بر اینکه نیروهای عراقی تا این لحظه وارد مرکز شهر کرکوک نشده‌اند، اظهار داشت: این نیروها اکنون به پایگاه "کی وان" رسیده‌اند.

بارزانی : به ما خیانت شد

رئیس اقلیم کردستان عراق در اولین واکنش رسمی پس از درگیری‌های اخیر در کرکوک با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، پیش‌روی‌های حشد شعبی در کرکوک به دلیل "خیانت" برخی از پیشمرگ‌ها محقق شده است.رئیس اقلیم کردستان عراق در اولین واکنش رسمی پس از درگیری‌های اخیر در کرکوک با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد، پیش‌روی‌های حشد شعبی در کرکوک به دلیل "خیانت" برخی از پیشمرگ‌ها محقق شده است.

به گزارش شبکه اسکای نیوز عربی، در این بیانیه که با نام "فرماندهی کل نیروهای پیشمرگ" صادر شده، آمده است، برخی رهبران حزب اتحادیه میهنی به نیروهای تحت امر خود دستور داده‌اند تا از مناطقی که تحت کنترل آنها بوده عقب نشینی کنند و این امر باعث شد تا نیروهای حشد شعبی بر این مناطق سیطره یابند.مسعود بارزانی به عنوان رئیس اقلیم کردستان عراق، فرماندهی کل پیشمرگ‌ها را هم بر عهده دارد. او در این بیانیه مدعی شده که طرف‌های خارجی عملیات حشد شعبی در کرکوک را رهبری می‌کنند.

بارزانی در این بیانیه آورده است: حمله نیروهای عراقی و حشد شعبی انتقام از مردم کردستان است که خواهان آزادی هستند و انتقامی از اهالی کرکوک که همواره مواضعی شجاعانه در قبال مسائل کردها داشته‌اند. متاسفانه در این اقدام برخی مسئولان حزب اتحادیه میهنی نیز در توطئه علیه مردم کردستان شرکت داشتند و "خیانتی بزرگ و تاریخی" علیه مردم کردستان مرتکب شدند. این مسئولان دستور دادند پیشمرگ‌ها مواضع حساس در کرکوک را ترک کنند تا نیروهای حشد شعبی بر این مواضع سیطره یابند.

در ادامه این بیانیه آمده است: اعلام می‌کنیم که این "تجاوز" از سوی حشد شعبی و نیروهای عراقی با سلاح ائتلاف بین‌المللی و زره پوش‌های آمریکایی که در اختیار ارتش عراق و حشد شعبی گذاشته شده، انجام می‌گیرد در حالی که به نیروهای پیشمرگ برای مقابله با داعش چنین سلاحی داده نشد. به مردم کردستان اطمینان می‌دهیم با وجود خیانت برخی‌ها، نیروهای پیشمرگ از کردستان دفاع می‌کنند و تاکید می‌کنیم شکستن اراده مردم کردستان غیرممکن است

رسانه ها اعلام کردند در درگیری های کرکوک میان نیروهای ارتش و حشد الشعبی عراق با نیروهای پیشمرگ کُرد که از یکشنبه شب تا امروز دوشنبه جریان داشت دست کم 10 نیروی کرد کشته و 27 نفر دیگر زخمی شده اند. مسئولان کرد می گویند هنوز ده ها نفر از نیروهای کرد مفقود الاثر هستند و بسیاری از کشته ها نیز به بیمارستان ها منتقل شده اند. یکی از مقامات کرد در این باره گفت: «15 نیروی مسلح در درگیری ها کشته شده اند که همچنان اجسادشان در خیابان ها رها شده است.» وی در ادامه افزود: «در این درگیری ها 7 خودروی زرهی وابسته به حشد الشعبی و ارتش عراق منهدم شده است.»

از سوی دیگر پلیس فدرال عراق اعلام کرد 13 هدف حیاتی در جنوب کرکوک را به کنترل خود در آورده که از آن جمله فرودگاه کرکوک است. در بیانیه پلیس فدرال عراق آمده است «بر پالایشگاه های گاز و مراکز تولید برق ملا عبدالله و پل های مریم بیک و خالد و روستای سرجلان و مرکز پلیس سرجلان و و برخی مناطق و روستاهای دیگر مسلط شدیم و آنها را به کنترل خود در آوردیم.»

یک مسئول در وزارت نفت عراق اعلام کرد که تولید نفت و گاز از منطقه کرکوک به شکل طبیعی ادامه دارد و با وجود عملیات نظامی ارتش عراق هیچ اخلالی در آن وارد نشده است. این مسئول همچنین گفت: «با بعضی از رهبران کرد به توافق رسیده ایم که پالایشگاه های نفت و گاز باید خارج از دایره درگیری ها باشند.» این در حالی است که منابع خبری می گویند که کرکوک به طور کامل از لحاظ امنیتی به کنترل ارتش عراق در آمده است. بعضی منابع خبری نیز تصاویر برافراشته شدن پرچم عراق به جای پرچم کردستان را منتشر کرده اند. در حال حاضر شهر به طور کامل در اختیار ارتش عراق است.

.

کد مطلب: 36394| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۴ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب