کد مطلب: 36311| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۶/۷ ۱۰:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
کره‌شمالی به سمت ژاپن موشک شلیک کرد

نشست فوق‌العاده شورای امنیت؛

کره‌شمالی به سمت ژاپن موشک شلیک کرد

بین الملل - ایران نیوز 24: منابع خبری در ژاپن از یک آزمایش موشکی جدید به توسط کره‌شمالی خبر داده‌اند.

بنا بر گزارش های منتشر شده، این موشک بامداد سه شنبه به وقت محلی از نزدیکی پیونگ یانگ شلیک شده و حدود ساعت ۶ صبح از حریم هوایی شمال ژاپن عبور کرده است.کره جنوبی ضمن تایید آزمایش موشکی جدید از فرود موشک شلیک شده به دریا خبر داده است.یکی از مقام‌های نظامی کره جنوبی نیز گفت که این موشک حدود ساعت 5:57 به وقت محلی امروز شلیک شده است. این مقام مسئول اعلام کرد که این موشک 2700 کیلومتر مسیر طی کرد و به ارتفاع 550 کیلومتری رسید. خبرگزاری ان‌اچ‌کی ژاپن هم اعلام کرد، این موشک در هوا به سه قطعه تقسیم شده و سپس در فاصله ۱۱۸۰ کیلومتری شرق دماغه اریمو در هوکایدو در دریا فرود آمده است.در پی اعلام این خبر، شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد تمام توان خود را برای محافظت از شهروندان این کشور به کار خواهد گرفت.

در پی آزمایش های موشکی ماه های اخیر به وسیله کره شمالی که به افزایش تنش کلامی میان واشنگتن و پیونگ یانگ منجر شد، شورای امنیت سازمان ملل متحد در پنجم اوت با تصویب قطعنامه ای تحریم های کره شمالی را تشدید کرد.

 تماس تلفنی آبه و ترامپ و درخواست برای نشست فوق‌العاده شورای امنیت

در همین حال شورای امنیت سازمان ملل قرار است اواخر امروز (سه شنبه) نشست فوق العاده‌ای را درباره آزمایش موشکی اخیر کره شمالی که از فراز ژاپن عبور کرد، برگزار کند.شورای امنیت سازمان ملل قرار است اواخر امروز برای بررسی این آزمایش اخیر موشکی نشستی فوق العاده برگزار کند.بعد از این اقدام بی‌سابقه کره شمالی، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در تماسی تلفنی با دونالد ترامپ که نزدیک به 40 دقیقه طول کشید، به بررسی این پرتاب موشکی و راه‌های پاسخ به آن پرداختند.

در این گفت‌وگوی تلفنی آبه و ترامپ بر ضرورت پاسخ به این اقدام کره شمالی تاکید کردند و خواستار نشست فوق‌العاده شورای امنیت برای بررسی موضوع و افزایش فشارها بر پیونگ‌یانگ شدند.به گفته آبه ترامپ تاکید کرده است که "ایالات متحده با همه توان خود به شکل صد در صد در کنار ژاپن ایستاده و از آن دفاع خواهد کرد." آبه همچنین نقش چین و روسیه را برای متقاعد کردن کره شمالی در کنار گذاشتن سیاست‌هایش بسیار مهم خواند.

نخست وزیر ژاپن گفت که این آزمایش موشکی یک تهدید غیرمنتظره، جدی و بزرگ برای ژاپن است و گفت که از سازمان ملل خواسته تا پیونگ یانگ را به شدت تحت فشار قرار دهد.شورای امنیت سازمان ملل نیز اعلام کرد که به این درخواست جامه عمل می‌پوشاند و بدون اتلاف وقت امروز این نشست فوق العاده را برگزار می‌کند.کره شمالی سه روز پیش نیز در یک آزمایش موشکی جدید، اقدام به پرتاب سه موشک کوتاه‌برد کرد. ماه گذشته نیز کره شمالی دو موشک بالستیک قاره پیما را آزمایش کرد و در پی بالا گرفتن تنش با آمریکا نسبت به پرتاب موشک به آب های اطراف جزیره گوام که در اختیار آمریکاست، هشدار داده بود.

کد مطلب: 36311| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۶/۷ ۱۰:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب