کد مطلب: 36131| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۱ ۱۲:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
پارلمان زنان در استان علم‌الهدی!

پارلمان زنان در استان علم‌الهدی!

سیاسی - ایران نیوز24: زمانی که اسم خراسان به گوش می‌رسد در ذهن بسیاری از افراد نام آیت‌ا... علم‌الهدی تداعی می‌شود؛ امام‌جمعه مشهد که مواضع فرهنگی و سیاسی او اغلب با واکنش‌های مثبت و منفی مواجه می‌شود که اثبات آن هم انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری بود.

آنچه در استان‌های خراسان در جریان است، با شرایط سایر استان‌های کشور تفاوت‌هایی دارد و به‌نوعی دیدگاه‌های مسئولان آن استان‌ها کمی با دیگر بخش‌های کشور متفاوت است.  به عنوان نمونه اگر آیت‌ا... علم الهدی در مشهد تاکید می‌کند که «پول آستان قدس پیش از انقلاب اسلامی در اختیار عیاشی درباریان بود. تو کنسرت می‌خواهی؟ خب؛ برو جای دیگر زندگی کن، چرا اینجا داد و فریاد راه می‌اندازی و چانه‌ می‌زنی؟» زمان زیادی نمی‌گذرد که کنسرت شهرام ناظری هم در قوچان لغو می‌شود! در آن طرف خراسان، یعنی بیرجند هم کنسرت محمد معتمدی لغو می‌شود. سریال لغو کنسرت در محدوده‌ای که نام خراسان دارد، به تدریج به روال عادی تبدیل شده است. البته آنچه بدان اشاره شد تنها محدودیت‌ها در عرصه موسیقی است و در بخش‌های دیگر هم تفاوت‌های آشکاری وجود دارد که عیان است و قابل پنهان کردن نیست؛ از جمله حریم فعالیت خانم‌ها در خراسان!

پارلمان زنان در استان علم‌الهدی!

با جست‌وجوی ساده عبارت زنان در خراسان، موضوعاتی بر روی مانیتور نقش می‌بندد که ادامه جست‌وجو را غیرلازم می‌کند. زنان استان‌های خراسان شمالی و جنوبی از طیفی هستند که اولویت آنها با دیگر زنان در پایتخت و استان‌های دیگر متفاوت است، اما دیدگاه مردم خراسان رضوی و مشهد به دلیل رفت‌وآمد زائران به این شهر با دیدگاه مردم خراسان‌های شمالی و جنوبی تفاوت دارد. زنان 49و6دهم‌درصد از جمعیت 6‌میلیون و 434‌هزارنفری خراسان رضوی را تشکیل می‌دهند. فرشته سلجوقی، مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی، از راه‌اندازی پارلمان زنان در ۲۸ شهرستان این استان خبر داد. بسیاری تعجب کردند؛ پارلمان ویژه زنان در استانی که مواضع آیت‌ا.. علم الهدی چندان منطبق با این فعالیت‌ها نیست؟

 سلجوقی توضیح داده است که «هدف و ماموریت پارلمان زنان، تقویت مشارکت و نقش زنان در تصمیم‌گیری‌ها و ارائه مشورت به کارگروه زنان شورای استان است». این نقش به‌معنی حضور بیشتر زنان درفعالیت‌های اجتماعی است که در تضاد با دیدگاه‌های علم‌الهدی قرار دارد، چرا که امام‌جمعه مشهد معتقد است: «زن، کارخانه‌ای است که خداوند خلق کرده است تا آدم ایجاد کند، اما در صورتی که او به فساد و فحشا بیفتد، انسانی تحویل جامعه خواهد داد که همه‌اش شکم و شهوت است.» یا در بخش بین‌المللی و قراردادهایی که با کشورهای دیگر منعقد می‌شود، چنین انتقاد می‌کند: «برخی مقامات و مسئولان کشور در داخل خانه سفیر در حضور زنان سربرهنه بی‌حجاب و آرایش‌کرده در مجلس مختلط می‌نشینند و آنجا قرارداد می‌نویسند و وقتی ما اعتراض می‌کنیم می‌گویند باید با جهان تعامل کنیم؛ آیا کشورهای جهان فقط سوئد و آمریکا هستند و دیگر کشورها به‌ویژه کشورهای مقاومت جزو جهان به حساب نمی‌آیند؟»

 نگاه آیت‌ا... علم‌الهدی درباره زنان زمانی مشخص‌تر شد که پس از فوت همسرش به‌جای درج نام و نام خانوادگی مرحومه از عبارت «همسر نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی و امام‌جمعه مشهد آیت‌ا... علم‌الهدی» استفاده شد که این تصمیم مورد انتقادات زیادی قرار گرفت. نکته قابل تامل آنجاست که دختر علم‌الهدی هم نظر خاص خود را درباره زنان دارد. جمیله علم‌الهدی که همسر حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی است، در زمان تبلیعات انتخاباتی ریاست‌جمهوری اظهار داشت: «دیوار را کسانی کشیدند که دو جنس زن و مرد را مقابل هم قرار دادند. آنها نیاز به نیروی کار ارزان داشتند، گفتند خانم‌ها نیز کارگر شوند. تفکیک جنسیتی حاصل تمدن غربی است که زن را در مقابل مرد و خانواده خود نشان می‌دهد و در تمام این تفکیک‌ها الگوی زنانه از بین رفته و زنان همانند مردان عمل می‌کنند.»

 اکنون مشخص نیست واکنش آیت‌ا... علم‌الهدی به راه‌اندازی پارلمان زنان چیست؛ پارلمانی که تعداد اعضای آن در شهرستان‌های مختلف بین ۳۵ تا ۴۵ نفر خواهد بود.

کد مطلب: 36131| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۲۱ ۱۲:۱۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب