کد مطلب: 36035| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۹ ۱۲:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
تاپیکو بزرگترین شرکت بورسی کشور می شود/ بهره‌برداری کامل از ستاره خلیج فارس تا سال 97

با افزایش سرمایه ۳۸۰۰ میلیارد تومانی؛

تاپیکو بزرگترین شرکت بورسی کشور می شود/ بهره‌برداری کامل از ستاره خلیج فارس تا سال 97

نفت - ایران نیوز 24: مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی تاپیکو وابسته به تامین اجتماعی با اشاره به اینکه تاپیکو بعنوان بزرگترین شرکت بورسی خواهد شد گفت: سرمایه فعلی این مجموعه 4350 میلیارد تومان است که با افزایش سرمایه 3800 میلیارد تومانی از محل مطالبات وآورده این رقم به 8150 میلیارد تومان خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، محمد حسن پیوندی تصریح کرد: بزرگترین افزایش سرمایه تاریخ بورس را در این شرکت اجرا خواهیم کرد که طی آن 3800 میلیارد تومان به سرمایه هلدینگ تاپیکو اضافه خواهد شد به این ترتیب این شرکت بزرگترین شرکت بورس خواهد بود.

وی که به مناسبت دومین سالگرد حضورش در این مجموعه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود:  یکی از مزیت های هلدینگ تاپیکو را حضور در سهام تمامی پتروشیمی‌های کشور دانست و افزود: ‌به جز هلدینگ نفت و گاز پارسیان در تمام پتروشیمی‌های کشور سهم داریم و حتی در هلدینگ خلیج فارس سهمی 8.5 درصدی متعلق به تاپیکو است. به گفته وی، با توجه به این موضوع سبد کاملی از محصولات در پاپیکو تولید می‌شود که سودآوری شرکت را تضمین می‌کند.

پییوندی با اشاره به اینکه در ابتدای کار به عنوان مدیرعامل این شرکت سه اولویت در دستور کار قرار گرفت، افزود: در ابتدا اصلاح ساختار سازمانی تاپیکو مورد توجه بود زیرا متناسب با ماموریت‌هایش نبود؛ و ساختار سازمانی جدید بر مبنای 4 معاونت برنامه‌ریزی، پروژه‌ها، امور شرکت‌ها و منابع مالی و فاینانس طراحی شد.به گفته مدیرعامل تاپیکو، یکی از مهم‌ترین مزایای این هلدینگ این است که هیچ پتروشیمی خوراک مایعی در آن وجود ندارد و همگی مربوط به خوراک گاز است.

مدیرعامل تاپیکو به پروژه پترو الفین فناوران در ماهشهر نیز اشاره کرد و افزود: ۶۰ درصد این پروژه در اختیار تاپیکو قرار دارد که قرار است گاز را به پلی‌الفین تبدیل کند اما از آنجا که خوراک کافی برای تولید ۵۰۰ هزار تن پلی پروپیلن اکنون در اختیار داریم بنابراین به جای سرمایه‌گذاری در بخش متانول این پروژه ابتدا بخش پلی‌پروپیلن آن را راه‌اندازی می‌کنیم و در صورت نیاز متانول نیز به بهره‌برداری خواهد رسید.

در ادامه وی افزود: در ساخت این پروژه از فناوری که شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی برای تبدیل متانول به پروپیلن مورد مطالعه قرار داده است نیز استفاده خواهد شد.مدیرعامل تاپیکو  تصریح کرد: توسعه پروپیلن در کشور باید مورد توجه قرار گیرد زیرا اکنون ۶ میلیون تن اتیلن در کشور تولید می‌شود اما تنها حدود یک میلیون تن پروپیلن در ایران وجود دارد.

وی به پتروشیمی آبادان به عنوان اولین پتروشیمی خاورمیانه اشاره کرد و گفت:‌ تامین منابع مالی برای مدرن‌سازی این پتروشیمی در دستور کار ما قراردارد که با توجه به ایجاد منطقه آزار اروند و وجود زمین در این منطقه شاهد پیشرفت‌های خوبی خواهیم بود.

مدیرعامل تاپیکو به پروژه متانول مرجان اشاره کرد و گفت:‌ با بهره‌برداری از این پروژه در سال 97، 500 هزار تن به مجموعه تولید هلدینگ افزوده می‌شود. در این پروژه از تکنولوژی های MTO یا MTP برای تبدیل متانول به پروپیلن استفاده خواهد شد، مشکلات تکنولوژی MTP در این چند سال برطرف شده و چندین واحد در چین راه اندازی شده است و همچنین  یو او پی (UOP) انگلستان نیز آمادگی دارد تکنولوژی MTO را به ایران منتقل کند و در ادامه نیز یادآور شد، نسبت به MTP  ارزش افزوده بالاتری دارد زیرا از درصد تبدیل متانول به اتیلن و پروپیلن بالاتری برخوردار است.

مدیرعامل تاپیکو با اشاره به سهم 49 درصدی این هلدینگ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: این پالایشگاه در صورت بهره‌برداری کامل دو مشکل بزرگ کشور را حل خواهد کرد. وی افزود: با بهره‌ برداری از ستاره خلیج فارس مشتری دائمی برای میعانات گازی 9 فاز پارس جنوبی خواهد بود که می‌تواند ارزش افزوده هیدروکربوری را در داخل کشور حفظ کند.پیوندی دومین مزیت بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس را خودکفایی در تولید بنزین و جلوگیری از واردات دانست و افزود: برای بهره‌برداری از فاز اول ستاره خلیج فارس با مشارکت سهامداران 300 میلیون تومان اوراق سلف تضمین شد و امیدواریم با پیگیری‌ها تا سال آینده این پروژه تکمیل شود.

 

کد مطلب: 36035| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۵/۹ ۱۲:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب