کد مطلب: 35924| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۳۰ ۱۱:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
بحران تازه در روابط خارجی/سفیر ایران از کویت اخراج شد

بحران تازه در روابط خارجی/سفیر ایران از کویت اخراج شد

بین الملل - ایران نیوز 24: منابع خبری از اخراج سفیر ایران از کویت خبر دادند.سفیر ایران باید در مدت ۴۸ ساعت آینده خاک کویت را ترک کند. همچنین ادامه فعالیت سفارت ایران در سطح کاردار خواهد بود.

این اقدام کویت را “تحت فشار سیاست‌های مداخله جویانه عربستان و همچنین به اتهام واهی دخالت ایران در پرونده «گروهک العبدلی»” اعلام کرده است.کویت همچنین دفاتر رایزنی نظامی و فرهنگی سفارت ایران در کویت را تعطیل و تعداد دیپلمات های ایرانی را از ۱۹ به ۴ دیپلمات کاهش داد.

این اقدامات به دنبال اتهام کویت علیه ایران درباره تشکیل و اداره گروه مسلحانه در منطقه العبدلی کویت صورت می گیرند.کاردار کویت به وزارت خارجه ایران فراخوانده شد.وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کاردار کویت در تهران را برای ارائه پاره ای از توضیح ها فراخواند.

گروه العبدلی چیست؟

دولت کویت ، حدود یک ماه پیش ادعا نمود  گروه مسلحی را کشف و اعضای آن را بازداشت نموده است که  به گروه العبدلی مشهور هستند. نهادهای امنیتی دولت کویت مدعی آن هستند که این گروه با سپاه ایران ارتباط دارد.هم چنین دولت کویت این گروه را به  تلاش برای نگهداری سلاح و جذب نیرو برای حملات مسلحانه و تروریستی متهم کرده اما تهران این اتهامات را رد می کند.

با اعلام این خبر البته رسانه های منطقه ای مانند عربستان نیز شروع به پوشش گسترده این نوع اخبار می نمایند. مثلا الحدث عربستان نوشت: کویت رایزنی فرهنگی و نظامی سفارت ایران را تعطیل کرد. مشابه این اقدامات را دولت سودان به هواخواهی از عربستان در مقابل ایران ، چند سال قبل انجام داد که متعاقبا به طع رابطه ایران و سودان منجر شد.اخیرا روزنامه السیاسة کویت به نقل از برخی منابع عالی‌رتبه امنیتی مدعی شد 14  عضو باند تروریستی معروف به خلیة العبدلی پس از صدور حکم نهایی درباره حبس آنها به ایران فرار کرده‌اند.به ادعای السیاسه، این افراد به محض صدور حکم دادگاه فرجام درباره حبس ۵ تا ۱۰ ساله آنها، با یک لنج که در ساحل دریا منتظر آنها بود به ایران فرار کرده اند.در این گزارش آمده: دادگاه کویت این افراد را به جاسوسی و تلاش برای انجام اقدامات خصمانه علیه کویت متهم کرده است.این در حالی است که ایران بارها هر گونه ارتباط این پرونده با ایران را رد کرده است.

کد مطلب: 35924| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۳۰ ۱۱:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب