کد مطلب: 35746| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷ ۱۱:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در 30 تیر ماه /صندوق های بازنشستگی یکی از پنج ابرچالش اقتصادی کشور

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی خبر داد:

پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان در 30 تیر ماه /صندوق های بازنشستگی یکی از پنج ابرچالش اقتصادی کشور

اجتماعی - ایران نیوز 24:مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی از افتتاح ٥٨ پروژه مختلف بیمه ای، درمانی و سرمایه گذاری در ١٧ استان کشور به مناسبت فرا رسیدن هفته تامین اجتماعی خبر داد.

به گزارش  روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، دکتر سیدتقی نوربخش افتتاح ٥ شعبه جدید تأمین اجتماعی در شهر های اهواز، سمنان، بندر کیاشهر، سنگر و شعب اقماری موچش در استان کردستان و همچنین ٥ مرکز درمانی جدید تأمین اجتماعی در شهر های، اصفهان، گزوبرخوار، آران و بیدگل، شهرکرد و تربت حیدریه را از جمله اقداماتی برشمرد که در هفته تأمین اجتماعی انجام می شود.

وی افزود: ارتقاء هتلینگ بیمارستان های تأمین اجتماعی در شهرهای نجف آباد، اسلامشهر، شهرقدس، ورامین، فارابی مشهد، سمنان و شهید بهشتی شیراز از دیگر برنامه های هفته تأمین اجتماعی است. علاوه بر اینها دستگاه های تصویر برداری سی تی اسکن، رادیولوژی، ماموگرافی و... نیز در بیمارستان های ٢٩ بهمن و عالی نسب تبریز، البرز کرج، شهید فیاض بخش تهران، شهریار و امام علی(ع) زرند به بهره برداری می رسند. مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی راه اندازی پروژه های مختلف نرم افزاری را از دیگر برنامه های حائز اهمیت در هفته تأمین اجتماعی عنوان کرد و گفت: پروژه اختصاص شماره تأمین اجتماعی واحد به همه افراد تحت پوشش، محاسبه و پرداخت متمرکز بیمه بیکاری، گسترش سیستم ارتباطات مردمی(CRM) به کل کشور و آغاز طرح حذف دفترچه در مراکز درمانی طرف قرارداد از شهر یزد از جمله برنامه هایی هستند که با محوریت استفاده از فن آوری اطلاعات در سازمان تأمین اجتماعی به نتیجه می رسند.

دکتر نوربخش به مصوبات مجلس شورای اسلامی درباره تامین اجتماعی در برنامه ششم توسعه اشاره کرد و گفت: مصوب شد که هیچ تعهدی بدون درنظرگرفتن منابع اعتباری لازم برای تامین اجتماعی ایجاد نشود. همچنین پرداخت ٥هزار میلیارد تومان بدهی دولت در بودجه سال ٩٦ مصوب شد که در حال تدوین آیین نامه مربوطه در سازمان برنامه هستیم تا بتدریج بدهی دولت تسویه شود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: از زمان استقرار دولت تدبیر و امید به تعهدات خود در این مدت در قبال بیمه شدگان و بازنشستگان به طور کامل عمل کردیم و علی رغم مضیقه‌هایی که وجود داشت مستمری بیمه شدگان را افزایش دادیم و کف حقوق به یک میلیون و ١٠٠ هزار تومان رسید.دکتر نوربخش افزود: در همه این سالها سعی کردیم که افزایش حقوق بازنشستگان را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهیم و در سال ٩٦  نیز پس از ابلاغ مصوبه دولت در اردیبهشت ماه افزایش ها را اعمال کردیم و مابه التفاوت افزایش حقوق فروردین نیز در ٣٠ تیرماه پرداخت می شود.

حذف دفترچه‌های کاغذی در مراکز ملکی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه شماره اختصاصیsnn به هر فرد بیمه شده ایرانی اختصاص خواهد یافت گفت: مرکز ارتباط مردمی سازمان تامین اجتماعی به صورت یکپارچه در همین هفته افتتاح می‌شود و استفاده از نسخه الکترونیکی درمان در استان یزد با مشارکت ٩٠ پزشک در مراکز غیرملکی شروع می‌شود.دکترنوربخش ادامه داد: یک سوم خدمات درمانی تامین اجتماعی در مراکز ملکی انجام می شود. اکنون دفترچه های کاغذی در مراکز ملکی حذف شده و در حال تعمیم آن به مراکز غیرملکی هستیم.

مثبت شدن تراز صندوق بیمه بیکاری بعد از یک دهه

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی درباره بیمه بیکاری و واگذاری این خدمت به دفاتر کاریابی گفت: در واگذاری فعالیت ها، اقدامات موثری انجام دادیم و در این دوره ٣٠ درصد خدمات از طریق کارگزاریها انجام می‌شود. دفاتر کاریابی در حیطه تامین اجتماعی نیست و مربوط به وزارت کار است اما قطعا کمک خواهیم کرد.دکتر نوربخش ادامه داد: بعد از ١٠ سال در سال ٩٣ تراز صندوق بیمه بیکاری مثبت شد و به دلیل کنترل هایی بوده که طبق قانون انجام دادیم طی سالهای ٩٣ و ٩٤ تراز مثبت بود و در سال ٩٥ سربه سر شد.

تعهدات به کارگران ساختمانی را کاهش نداده‌ایم

٢٠٠ هزار نفر در قالب ثبت نام‌کنندگان سامانه خدمات رفاهی بیمه به زودی بیمه می‌شوند.دکترنوربخش درباره آخرین روند پوشش بیمه‌ای کارگران ساختمانی و علت ممانعت شعب تامین اجتماعی از بیمه جدید کارگران ساختمانی گفت: بیمه کارگران ساختمانی جزو تعهداتی است که منابع آن تامین نمی شود و برای پوشش آن باید از منابع بیمه‌ای سایر اقشار استفاده کنیم که خود محل اشکال است. در سال گذشته ٦٠٠ میلیارد تومان منابع بیمه کارگران ساختمانی و ١٦٠٠ میلیارد تومان مصارف آن بود و این به معنای آن است که ١٠٠٠ میلیارد تومان تعهدات بدون منبع داشتیم اما با اینحال بیمه کارگران ساختمانی را می‌پردازیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این یک چالش جدی است اما تعهدات کارگران ساختمانی را کاهش ندادیم و یک میلیون و ١٠٠ هزار نفر را پوشش دادیم افزود: در حالی که منابع آن به سازمان تامین اجتماعی وارد نشده است. اخیرا هم ٢٠٠ هزار نفر دیگر را در قالب ثبت نام‌کنندگان سامانه خدمات رفاهی بیمه خواهیم کرد. امیدواریم در جهت اصلاح قانون حرکت کنیم.

پیش بینی اعتبار همسان‌سازی حقوق‌ها در برنامه ششم توسعه

وی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: معمولا کسی که بازنشسته می‌شود و حداقلی بگیر نیست؛ نسبت به حداقلی بگیران کمتر مشمول افزایش حقوق می‌شود. افزایش بیشتر حقوق حداقلی بگیران، برای نزدیک شدن حداقل و حداکثر حقوق صورت می گیرد اما باعث می‌شود پس از گذشت زمان این فاصله کم شود و نارضایتی غیر حداقلی بگیران را موجب شود.

وی ادامه داد: هرچندسال یکبار افزایشی برای غیرحداقلی بگیران اعمال می شود. معتقدیم باید عدالت نسبی وجود داشته باشد. افزایش حقوق ها به دو ماده ١١١ و ٩٦ برمی‌گردد.به گفته دکترنوربخش ماده ٩٦ تاکید دارد که باید متناسب با هزینه های زندگی، حقوق سایر سطوح را افزایش دهیم که امسال برای شاغلان ١٢ درصد بود اما تامین اجتماعی ١٢,٥ درصد افزایش داد لذا به تعهدات قانونی عمل کردیم. برای برقراری این توازن و همسان سازی٦٠٠٠ میلیارد اعتبار نیاز است که در برنامه ششم پیش بینی شده و به عنوان مطالبه به حق آن را قبول داریم و اگر منابع تامین شود آن را اجرا خواهیم کرد.

سالانه ٢٠ هزار میلیارد تومان به بدهی دولت به تامین اجتماعی اضافه می‌شود

نوربخش درباره میزان بدهی دولت به تأمین اجتماعی نیز گفت: بدهی دولت به تأمین اجتماعی در سال٨٤، ٤٢٠٠ میلیارد تومان بود که در انتهای دولت دهم به ٦٠ هزار میلیارد تومان رسید و ١٤,٥ برابر رشد کرد و علت آن ایجاد تعهدات بدون منبع بود که سال به سال افزایش پیدا کرد که تا پایان سال ٩٣، ٨٠هزار میلیارد تومان شد و هرسال ٢٠هزار میلیارد تومان به آن افزوده می‌شود. در سال ٩٥ دولت ٩٢٠٠ میلیارد تومان به سازمان پرداخت کرد. خوشبختانه در برنامه ششم تسویه تدریجی بدهی‌ها پیش بینی شده است و دولت باید سالانه ١٠ درصد بدهی‌هایش را بپردازد.

راه‌اندازی بازرسی دیجیتال به منظور کاهش تخلفات

نوربخش درباره بیمه کارگران معدن یورت که برای برخی از آنها بیمه غیرمرتبط چون آرایشگری رد می‌شده است عنوان کرد: متاسفانه نقیصه عدم درج عنوان شغلی در لیست کارفرمایان از سال های گذشته وجود داشته است. ما از روز اول ملزم کردیم که کارفرمایان عناوین شغلی را درج کنند. بازرسی دیجیتال را هم راه انداخته‌ایم و نظارت می کنیم تا چنین مشکلاتی رخ ندهد.

کد مطلب: 35746| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۷ ۱۱:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب