کد مطلب: 35706| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۲ ۱۶:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
بازگشت پر سروصدای توتال به ایران

وزارت نفت ایران با توتال فرانسه قراداد 5 میلیارد دلاری امضا کرد

بازگشت پر سروصدای توتال به ایران

نفت - ایران نیوز 24: قرارداد بزرگ ایران و توتال فرانسه به امضا رسید. قراردادی که وزیر نفت آن را دستاورد برجام دانست و امضای آن را به مردم و رهبر انقلاب تبریک گفت، اما منتقدان جدی نیز دارد. یکی از آن ها می گوید الان زمان "آتش به اختیار است" دیگری می گوید با این قرارداد "صنعت نفت ایران به دوران پیش از مصدق بازگشت."

ایران و کنسرسیومی به ریاست شرکت نفتی توتال فرانسه، پر ارزش‌ترین قرارداد انرژی بعد از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در تهران امضا کرده‌اند.این کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های توتال، سى‌ان‌پى‌سى چین و پتروپارس ایران به امضا رسیده و ارزش این قرارداد نزدیک به ۵ میلیارد دلار اعلام شده است.

 در مراسمی که با حضور بیژن زنگنه، وزیر نفت، پاتریک پویان، مدیرعامل شرکت توتال، نماینده شرکت ملی نفت چین و پتروپارس برگزار شد، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه طی فاز نخست این قرارداد، ۲.۴ میلیارد دلار به این پروژه تزریق می‌شود، گفت: «در مرحله دوم نیز، آورده سرمایه خارجی ۲.۴ میلیارد دلار است که در طول ۲۰ سالی که برای این قرارداد، زمان در نظر گرفته شده است، ۳۳۵ میلیارد متر مکعب گاز غنی برداشت می‌شود.»  او افزود: «ارزش کل محصولات برداشت شده از فاز ۱۱ پارس جنوبی ۲۳ میلیارد دلار است.»

  میدان گازی پارس جنوبی از بزرگ‌ترین مخازن گاز طبیعی جهان است و شرکت توتال پیش از این، فازهای ۲ و ۳ طرح توسعه این میدان را اجرا کرده بود.مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم ایران از این میدان مشترک با قطر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع است.  سهم توتال در این کنسرسیوم بیش از ۵۰ درصد است.شرکت نفتی سی‌ان‌پی‌سی چین ۳۰ درصد در این پروژه سهم دارد و پتروپارس ایران با نزدیک به ۲۰ درصد عضو دیگر این کنسرسیوم است.  در مراسم امروز بیژن زنگنه تاکید کرد که "امضای این قرارداد از دستاوردهای برجام و انتخابات ریاست‌جمهوری است."

 زنگنه همچنین از وجود اجماع ولی برای امضای این قرارداد گفت. وزیرنفت تاکید کرد: «ممکن است برخی با این قراردادها مخالف باشند که این موضوع طبیعی است و برای دولت افتخار است که این حق را برای مخالفانش قائل شده که بتوانند انتقاد کنند.» در این مراسم پاتریک پویان مدیرعامل توتال نیز گفت: «توتال نخستین شرکت بین المللی بود که در سال 1995 به ایران آمد و هم اکنون نیز نخستین شرکتی است که پس از تحریم‌ها به ایران بازگشته و این سبب افتخار شرکت ماست.»  او تاکید کرد که "می توانم به شما تضمین دهم که توتال برای 20 سال و بیشتر به کشور شما متعهد خواهد بود." پویان گفت: «من به وزیر قول دادم که بیش از 50 درصد تامین کالای فاز 11 پارس جنوبی به شرکت‌های ایرانی اعطا خواهد شد.»

  شرکت نفتی توتال از دهه ۱۹۹۰ میلادی در بخش نفت و گاز با ایران همکاری داشته و به خصوص در اکتشاف و توسعه میدان نفتی سیری و ذخایر گازی پارس جنوبی فعال بوده است.در پی تشدید تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران، شرکت توتال فعالیت نفتی خود در ایران را متوقف کرد هرچند دفتر این شرکت در ایران بسته نشد.فعالیت توتال در ایران بدون حاشیه نبوده و از جمله در سال ۲۰۱۳، این شرکت با مقامات قضایی آمریکا به توافق رسید تا در برابر پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار جریمه، پیگرد قضایی این شرکت در آمریکا متوقف شود.

منتقدان چه می گویند؟

 در چند روز اخیر بعد از اعلام امضای قرارداد ایران و توتال منتقدان اصولگرای دولت به شدت از امضای این قرارداد انتقاد کردند. این انتقادات ساعتی پیش از امضای قرارداد نیز به تند ترین شکل ممکن ادامه داشت. علیرضا زاکانی که از منتقدان سرسخت دولت است، با وجود اینکه دو روز پیش پیشنهاد داده بود اصولگرایان "آتش بس یکطرفه" نسبت به دولت اعلام کنند، امروز در آستانه امضا قرارداد توتال فرمان "حمله" صادر کرد.  زاکانی در یادداشتی نوشت: «اینجا موضوعی اصلی است نه فرعی، وقت آتش به اختیار، فریاد کشیدن و اقدام مناسب است و آتش‌بس، هرچند یک‌طرفه جایز نیست؛ پس بسم‌الله.»

 زاکانی شرکت توتال را "خیانتکار" خوانده است و نوشته است: «در امر آتش به اختیار قرار شد هرکجا قرارگاه و مرکز فرماندهی در کشور مختل بود، جوانان فکور و با همت، اقدامات ابداعی، تمیز و خودجوش خود را انجام دهند و متاسفانه قرارداد IPC محصول این دست اختلالات است. هرکس سکوت کند فردا در برابر نسل‌های آینده ایران عزیز و فرا‌تر از آن در پیشگاه الهی پاسخی نخواهد داشت.»   به عقیده زاکانی امضای این قراداد "خیانتی بزرگ در حق منافع ملی" است.

 اما سایت رجا نیوز نیز در گزارش این امضای این قرارداد را "بازگشت ایران به دوره قبل از ملی شدن صنعت نفت" دانسته است. رجا نیوز نوشته است: «در حالی که دو شرکت ایرانی برای توسعه میدان نفتی آزادگان اعلام آمادگی کرده بودند، وزارت نفت با فراخوانی که برای شرکت های خارجی اعلام کرد، «امضای آخر» را برای غول های نفتی توتال فرانسه کنار گذاشت.»  دیگر  رسانه های اصولگرا نیز در روزهای اخیر انتقادات شدیدی به این قرار داد بزرگ صورت داده اند. احتمالا آتش حملات در روزهای بعدی نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

کد مطلب: 35706| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۴/۱۲ ۱۶:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب