کد مطلب: 35546| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱ ۸:۴:۱۰| نسخه چاپی
کودتای نرم در عربستان/ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شد

گذارِ عربستان از «آل سعود» به «آل سلمان»

کودتای نرم در عربستان/ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان شد

بین الملل - ایران نیوز 24:شبکه خبری الجزیره روز چهارشنبه در خبری فوری گزارش کرد: سلمان بن عبدالعزیز طی یک حکم حکومتی، شاهزاده محمد بن نایف را از ولیعهدی عربستان خلع کرده است.

الجزیره از برکناری محمد بن نایف و ولیعهدی محمد بن سلمان خبر داد، الجزیره به جزئیات بیشتری در این باره هیچ اشاره ای نکرده است.الجزیره در ادامه نوشت: پادشاه عربستان محمد بن سلمان فرزند ارشد خود را که پیشتر جانشین ولیعهد بود، به عنوان ولیعهد جدید معرفی کرد.

براساس این حکم حکومتی شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف به عنوان وزیر کشور و عبدالرحمن الربیعان به عنوان وزیر مشاور در دیوان پادشاهی عربستان تعیین شده اند.محمد بن سلمان که پسر پادشاه عربستان است همزمان در سمت وزیر دفاع عربستان نیز حضور دارد.

بیعت با ولیعهد جدید امروز بعد از نماز تراویح در مکه مکرمه انجام می‌شود.براساس گزارش خبرگزاری واس، دستور پادشاه بند "ب" ماده پنج از اساسنامه حکومتی این کشور را تعدیل کرده است.
براساس دستور پادشاه، شاهزاده عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور جدید شده است. احمد بن محمد سالم معاون وزیر کشور در رتبه وزیر تعیین شد و دکتر ناصر الداوود از پستش برکنار و به عنوان معاون وزیر کشور در سطح وزیر تعیین شد
تلویزیون المیادین چند روز قبل گزارش داد: سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی در حال آماده سازی شرایط برای برتخت نشستن پسرش محمد بن سلمان است و به این منظور بخشی از اختیارات محمد بن نایف ولیعهد خود را سلب کرد.پادشاه عربستان سعودی اختیار نظارت بر دادستانی را از محمد بن نایف ولیعهد خود سلب کرد.
ملک سلمان با صدور فرمانی هیئت تحقیق و دادستانی کل را که تاکنون زیر نظر ولیعهد عربستان اداره می شد از وزارت کشور که در اختیار محمد بن نایف است جدا کرد و هیئت دادستانی کل را زیر نظر دادستان کل تاسیس کرد که مستقیما به پادشاه گزارش خواهد داد.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشت چنین اقدامی در چارچوب سناریوی ملک سلمان برای به ارث گذاشتن قدرت برای فرزندش محمد، قابل پیش بینی بود.
 
این اولین بار در تاریخ عربستان است که حکومت از پدر به پسر منتقل می‌شود، از زمان تأسیس پادشاهی آل سعود تخت و تاج از برادر به برادر منتقل میشده است. با توجه به اختلافات داخلی  آل سعود بعد از شکست های محمد بن سلمان در جنگ یمن، احتمال مخالفت با این تصمیم نیز وجود دارد.
این خبر در حالی منتشر شده که عزل و نصب های اخیر پادشاه عربستان حاکی از تلاش او برای کم کردن دامنه قدرت محمد بن نایف ولیعهد این کشور بود. بعد از بحرانی که عربستان و امارات برای قطع روابط با قطر ایجاد کردند، مجتهد فعال و افشاگر توییتری در توییتی اعلام کرده بود که محمد بن سلمان با حمایت امارات به دنبال دست یابی به تاج و تخت پادشاهی در این کشور است به این ترتیب حالا محمد بن سلمان فقط یک مرحله با تبدیل شدن به شاه عربستان فاصله دارد.
انتظار مي رود درگيري هاي منطقه اي با اين عزل و نصب ها تا حدودي بيشتر شود. چندي قبل ولی عهد عربستان در گفتگو با تلویزیون عربستان مدعی شد ایران تلاش دارد «قبلۀ مسلمانان» را اشغال کند.
محمد بن سلمان گفته بود : «هدف اصلی نظام ایران رسیدن به قبلۀ مسلمانان است. ما منتظر نمی مانیم که عربستان میدان جنگ شود، بلکه ایران را میدان جنگ خواهیم کرد».

کد مطلب: 35546| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۱ ۸:۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب