کد مطلب: 35529| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰ ۱۰:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
استشمام بوی شبیه به گوگرد در خاش به دلیل فعال شدن آتشفشان تفتان

استشمام بوی شبیه به گوگرد در خاش به دلیل فعال شدن آتشفشان تفتان

اجتماعی - ایران نیوز 24:شهروندان خاش بعد از استشمام بویی نا مطبوع و غیر طبیعی و پخش شایعات رعب آور و استرس زا در مقابل بیمارستان امام خمینی این شهر صف کشیدند.

روابط عمومی بیمارستان خاش از مراجعه افراد زیادی بابت استشمام بوی غیر طبیعی در این شهر خبر داده و تاکید کرده، هیچ گونه نگرانی در رابطه با این موضوع وجود ندارد. در پیام روابط عمومی بیمارستان خاش اینگونه آمده است: به اطلاع همشهریان گرامی میرساند که پیرو مراجعات مردم به بیمارستان خوشبختانه مورد حادی وجود ندارد و یک سری بیماران مراجعه که بصورت سرپایی مداوا شدند و جای نگرانی نیست، لطفا از مراجعه غیر ضروری به بیمارستان خودداری نمائید.

فرمانداری خاش هم اعلام کرده که به محض دریافت اخباری مربوط به استشمام بوی نا مطبوع در این شهر کمیته بحران تشکیل و مراتب به مقامات بالادستی استان اعلام و کار گروه ستاد مدیریت استانی نیز تشکیل و علت اصلی این موضوع در دستور کار قرار گرفته است.برخی از پزشکان متخصص استانی و محلی خاش در حال بررسی این بو هستند.دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم اعلام کرده؛ تیمی از کارشناسان مجرب به منطقه خاش اعزام شده اند تا این بو و مسمومیت های ناشی از آن را بیشتر بررسی کنند.به دنبال دریافت گزارشاتی مبنی بر استشمام بوی شبیه به گوگرد در مناطق مختلف شهر خاش، بررسی های میدانی توسط کارکنان و کارشناسان مرکز فوریت های پزشکی، اورژانس ۱۱۵ و کارکنان بهداشتی و درمانی صورت گرفته است.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، در این اطلاعیه آمده است؛ تاکنون بالغ بر ۵۰  نفر از ساکنان شهر خاش که عموما مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند آسم بوده اند با علایمی از قبیل تنگی نفس و حالت تهوع به بیمارستان امام خمینی خاش مراجعه نموده اند که ۲۵ نفر از آنان به منظور دریافت خدمات طبی بیشتر بستری شده اند.بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی به دنبال کاهش شدت بو در سطح شهر، روند کاهش مراجعین به بیمارستان شروع شده است.ارتباط مستمر با فرمانداری شهرستان و ستاد بحران این شهرستان به منظور شناسایی و کنترل منبع ایجاد آلودگی برقرار می باشد.

فعالیت آتشفشان تفتان عامل انتشار بوی نامطبوع در شهرستان خاش

در ادامه این اطلاعیه آمده است؛ ستاد بحران دانشگاه از هموطنان درخواست می نماید تا ضمن حفظ خونسردی، اطلاعات صحیح و توصیه های بهداشتی را از طریق این ستاد و یا سایر مراجع ذیصلاح مانند فرمانداری خاش پی گیری نمایند.تیم تخصصی درمان این دانشگاه نیز به خاش عزیمت نموده است. بیمارستان امام خمینی (ره) خاش نیز در حالت آماده باش کامل بوده و کادر درمان در محل کار خود حضور دارند. همچنین تجهیزات پزشکی مورد نیاز و از جمله دستگاه اکسیژن ساز بیمارستان نیز در سرویس خدمت قرار دارد.

در شرایط حاضر توصیه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به هموطنان خاشی و به خصوص  افراد سالخورده، مبتلایان به بیماری های ریوی و قلبی، زنان باردار و کودکان این است که حتی المقدور تا رفع کامل بوی نامطبوع از منزل خارج نشوند.همچنین در صورت بروز هر گونه علائم تنفسی، گوارشی و پوستی به پزشکان مستقر در مراکز جامع خدمات سلامت (درمانگاه ها) و یا بیمارستان مراجعه نمایند.رئیس پلیس سیستان و بلوچستان درمورد استشمام بوی تعفن در خاش هم گفت:۶۰ نفر دچار مسمومیت شدند که ۱۹ نفر آنها سرپایی مداوا شدند. در حال بررسی موضوع هستیم تا علت این بو و مسمومیت شهروندان مشخص شود.

در همین ارتباط،مدیر کل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت آتشفشان تفتان عامل انتشار بوی نامطبوع در شهرستان خاش است.غلامرضا اربابی ، اظهار داشت: با توجه به بررسی های اولیه به نظر می رسد دلیل بوی نامطبوعی که از بامداد امروز در سطح شهرستان خاش استشمام شده فعالیت کوه آتشفشان تفتان بوده است.وی افزود: به دنبال این حادثه ۵۲  نفر از ساکنان شهرستان خاش که عموما مبتلا به بیماری های زمینه ای همچون آسم بوده اند به مراکز درمانی شهرستان خاش مراجعه کردند.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر فقط ۱۹ نفر بستری هستند، خاطر نشان کرد: مابقی افراد پس از انجام خدمات درمانی سرپایی مرخص شدند.

مدیر کل دفتر مدیریت بحران سیستان و بلوچستان تصریح کرد: در حال حاضر آرامش کامل در سطح خاش بر قرار است و هرگونه ای شایعه ای مبنی بر تخلیه شهر کذب است.وی خاطر نشان کرد: همچنین تیم های مختلفی از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، محیط زیست و دانشگاه سیستان و بلوچستان به منطقه اعزام شده اند و در حال بررسی این موضوع هستند.

کد مطلب: 35529| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳۰ ۱۰:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب