کد مطلب: 35510| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹ ۱۱:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
آخرین سفیر آمریکا در سوریه: بازی برای آمریکا در برابر ایران در سوریه تمام شد/آمریکا، توان مقابله با ایران را ندارد

آمریکا از سوریه همانند عراق عقب نشینی خواهد کرد

آخرین سفیر آمریکا در سوریه: بازی برای آمریکا در برابر ایران در سوریه تمام شد/آمریکا، توان مقابله با ایران را ندارد

بین الملل - ایران نیوز 24: رابرت فورد آخرین سفیر آمریکا در سوریه که از سال 2011 تا 2014 در این کشور حضور داشته است معتقد است که کشورش یعنی آمریکا وقتی به معترضان سوری و تظاهرات کنندگان در این کشور وعده هایی داد که بعدا نتوانست آنها را عملی کند، یک امید واهی به مردم سوریه داده است.

فورد در مصاحبه ای با روزنامه الشرق الاوسط در لندن بیان کرده است که یکبار در سال 2011 از شهر حما در سوریه بازدید کرده بود تا متوجه شود که در درگیریها کدام طرف اول دست به خشونت خواهند زد. وی گفته: ما گزارشی دریافت کردی که بر اساس آن شهر حما در محاصره قرار گرفته و ارتش سوریه این شهر را احاطه کرده است. نگران این بودیم که طی روز آینده با بالا گرفتن تظاهرات در این شهر، خشونت ها بیشتر شده و افزایش پیدا کند. من در یک روز پنج شنبه به این شهر رفتم تا شاهد باشم که کدام طرف ابتدا دست به خشونت خواهد زد.

 

وی همچنین بیان کرده که در این دیدار به دولت سوریه گفته است که واشنگتن وضعیت در حما را زیر نظر دارد و موضوع را جدی تلقی میکند. اما بیان میکند که در آن زمان، کشورش و واشنگتن با ایجاد این درک در مردم سوریه که بالاخره آمریکا در سوریه مداخله نظامی خواهد کرد، یک امید واهی به مردم سوریه داده بود. زیرا در آن زمان آمریکا در پی آن بود که مساله را از طریق مذاکره حل و رفع کند.

آخرین سفیر آمریکا در سوریه ادامه داده است: در سال 2013 من فکر میکرد که جنگ علیه دولت سوریه شدت خواهد گرفت و این دولت مجبور خواهد شد تن به مذاکره داده و دست به ایجاد یک دولت ائتلافی با نیروهای معارض و چهره های مستقل بزند. اما بزرگترین اشتباه من این بود که هیچ گاه فکر نمیکردم که ایران و حزب الله اقدام به اعزام هزاران نیرو برای حمایت از بشار اسد کنند.وی بیان کرده است: هرگز فکر نمیکردم که حزب الله شهرت خود در جهان عرب را فدای حمایت از بشار اسد کند. ما فکر میکردیم که آنها اقدام به مذاکره برای یک ائتلاف خواهند کرد و این بزرگترین اشتباه سیاسی ما بوده است. ما هرگز انتظار چنین رفتاری را از ایران و حزب الله نداشتیم.

وی در پاسخ به این سوال که ایا آمریکا از سال 2013 به بعد حضور بشار اسد در قدرت را پذیرفت یا نه؟ گفته است: بله زیرا مذاکرات ژنو پیشرفت چندانی نداشت و من فکر میکردم که این مذاکرات در نهایت به خاطر حمایت های ایران از اسد به شکست کامل خواهد رسید. من حتی توقع حمایت روسیه را نیز نداشتم. با توجه به حمایت ایران من انتظار داشتم که اسد در قدرت باقی بماند و در نتیجه مقام خودم را ترک کردم.

وی در توضیح آنچه بعد از 2013 در سوریه رخ داده است میگوید: در پایان این سال رئیس ستاد مشترک ارتش آزاد با چند گروه معارض دیگر احرار الشام و جبه النصره را تشکیل دادند. ارتش آزاد در جنوب هیچ پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشت و ایران نیروهای بیشتری را به سوریه اعزام کرد. نظامیان عراقی نیز وارد سوریه شدند و یک بن بست بزرگ در سوریه شکل گرفت.

وی ادامه میدهد: از سوی دیگر آمریکا اقدام به گسترده کردن نیروها در سوریه نکرد و در نتیجه مواضع ایران تقویت شد. اسد عقب نشینی کرده بود اما همچنان در دمشق، سواحل مدیترانه، حمص و حما قدرتمندانه حاضر بود. هرچند توان پس گرفتن حلب و حرکت به سمت شرق را نداشت. چیزی که رد سال 2014 و 15 تغییر کرد. ایران نیروهای بیشتری را به سوریه فرستاد و روسیه نیز وارد جنگ شد.

رابرت فورد در بخش دیگری از مصاحبه خود در رابطه با ایران بیان کرده است که ایرانی ها آمریکا را مجبور به عقب نشینی در سوریه خواهند کرد. همانند کاری که در لبنان 1983 و در عراق کردند. وی بیان کرده است که بسیاری در واشنگتن بر این باور هستند که به زودی آمریکا ایران را از سوریه بیرون خواهد کرد. اما آنها اشتباه میکنند و به زودی متوجه خواهند شد که ایران جای پای خود را در سوریه بیشتر محکم میکند و آمریکا نیز توان و نیروی نظامی لازم برای مقابله با ایران را نخواهد داشت.وی گفته: آمریکا عقب نشینی خواهد کرد همانطور که میدانید ما در بیروت در سال 1989 و در عراق نیر در مقابل ایران عقب نشینی کردیم.

رابرت فورد بیان کرده: هم اکنون هم یک هلال ایرانی غیر قابل شکست در سوریه و در شرق این کشور وجود دارد. نفوذ ایران در سوریه از غرب آغاز میشود و به ارتباطات میان تهران و دمشق وابستگی بسیار زیادی دارد. این نفوذ و هلال تنها با مذاکره اسد با معارضان قابل شکست بود. اما اکنون ایران و روسیه از اسد حمایت میکنند و حلب را به دست گرفته اند و برای اولین بار از سال 2012 به این سو این نیروهای دولت بشار هستند که در مرز عراق جایگیر شده اند و نه کردها. فورد بیان میکند: ایران به دنبال نابود کردن معارضان سوری یکبار و برای همیشه است. آنها مسیری را ترجیح میدهند که از غرب و مناطق کردنشین به سمت رقه، حلب و در نهایت لبنان میرود. یکی از مشاوران ترامپ چندی پیش به من گفت که ترامپ به دنبال کاهش نفوذ ایران در سوریه است اما او نمیداند که بازی تمام شده.

کد مطلب: 35510| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۲۹ ۱۱:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب