کد مطلب: 35228| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱ ۹:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
موصل در آستانه خونین‌ترین روزهای درگیری با داعش

امید عراقی‌ها به پایان عملیات تا آخر هفته؛

موصل در آستانه خونین‌ترین روزهای درگیری با داعش

بین الملل - ایران نیوز 24: فرمانده لشگر ۸۲ هوابرد تیپ دوم ارتش امریکا می گوید آخرین مرحله نبرد موصل «بسیار خشونت آمیز» خواهد بود.

به گزارش واشنگتن پست، سرهنگ پاتریک ورک، که مسئولیت ۱۸۰۰ سرباز برای «مشاوره و کمک» به نیروهای عراقی را بر عهده دارد، می گوید «سخت ترین روزها هنوز پیش رو هستند».ورک از ارائه جدول زمانی برای باقی مانده عملیات آزادسازی غرب موصل خودداری کرد اما برخی عراقی ها می گویند این عملیات می تواند تا پایان هفته و همزمان با آغاز ماه رمضان به نتیجه برسد. با توجه به این که برخی از دشوارترین قسمت شهر در اختیار داعش قرار دارند و ده ها هزار نفر در خانه هایشان گرفتار شده اند، ممکن است درگیری ها به هفته آینده هم کشیده شوند.

ژنرال سامی العریضی، فرمانده دو گروه از نیروهای سرویس ضدتروریسم عراق می گوید: «همه چیز به شرایط نبرد بستگی دارد. اکنون آنها کاملا محاصره شده اند و هیچ راهی به بیرون ندارند. یا باید بجنگند، یا تسلیم شوند و یا تلاش کنند در پوشش غیرنظامی ها نفوذ کنند. من نمی توانم جدول زمانی ارائه کنم، اما فکر نمی کنم طولانی شود».

ارتش عراق معمولا از ارائه آمار تلفاتش خودداری می کند، اما جوزف دانفور، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، روز جمعه اعلام کرد که عراقی ها در جریان عملیات موصل متحمل تلفات سنگینی شده اند که شامل نزدیک به ۹۸۰ کشته و ۶۰۰۰ زخمی می شود.داعش اکنون محله زنجیلی و شهر قدیمی را در اختیار دارد. مسجد اعظم که ابوبکر البغدادی در سال ۲۰۱۴ خلافت خود را در آنجا اعلام کرد هم در شهر قدیمی قرار دارد. هر دو محله بسیار متفاوت از سایر بخش های موصل هستند. کوچه و خیابان های باریک آن حرکت خودروهای نیروهای عراقی را محدود می کند و در مقابل برای عملیات های انتحاری تروریست های داعش یک مزیت به حساب می آید.

مشخص نیست که چه تعداد داعشی در شهر باقی مانده اند یا چه منابعی را در انبارهایشان دارند. ورک هم از ارائه عدد و رقم در این زمینه خودداری می کند اما افسران ضدتروریسم عراق گفته اند نزدیک به ۳۵۰ تروریست در شهر قدیمی و محله های اطراف آن حضور دارند.علی رغم این که داعش چندین ماه است که در موضع دفاعی قرار گرفته و هزاران نفر از اعضایش را از دست داده است، همچنان حملات محدودی در مناطق مختلف شهر انجام می دهد.

در حالی که تخمین زده می شود نزدیک به ۲۰۰ هزار غیرنظامی همچنان در مناطق تحت کنترل داعش قرار داشته باشند، موج جدید درگیری ها می تواند به بحرانی انسانی بیانجامد.ورک می گوید ائتلاف آمریکایی وقتی برای حملات هوایی و توپخانه ای فراخوانده می شود محتاطانه پاسخ می دهد و اضافه می کند که آنها آماده اند تا راه های بیشتری برای کاهش تلفات غیرنظامیان در مرحله آخر عملیات موصل اتخاذ کنند. این همه در حالی است که درم اه مارس، بمباران یک ساختمان در محله الجدیده توسط ایالات متحده بیش از ۱۰۰ کشته بر جای گذاشت و ائتلاف آمریکایی می گوید همچنان در حال بررسی حادثه است.

کد مطلب: 35228| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۳/۱ ۹:۵۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب