کد مطلب: 35169| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۹ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
گام های بلند دولت در بهبود وضعیت زنان سرپرست خانوار

عضو فراکسیون زنان مجلس تشریح کرد

گام های بلند دولت در بهبود وضعیت زنان سرپرست خانوار

سیاسی - ایران نیوز 24:در سال های اخیر معضلات و مسائل در حوزه زنان یکی از اساسی ترین دغدغه های دولت بوده که در راستای رفع، بهبود و همچنین ارتقاء جایگاه و منزلت زنان در جامعه توسط دولت اقدامات بی شماری شده است.

‌مسائلی که از طلاق، بی سرپرست یا بد سرپرست بودن زنان نشات می گیرد، زنان به عنوان محور و نیز جنسیتی آسیب پذیر ترنسبت به مردان نیاز به توجه و حمایت های بیشتری دارند که این موضوع در خصوص زنان سرپرست خانوار محسوس و ملموس تر است. توجه به اشتغال زنان و هدایت آنها به بازار کار می‌تواند زمینه بهره‌گیری بهتر جامعه از این نیروی بالقوه را به فعل آورد. بحث اشتغال برای زنان، به خصوص زنان سرپرست خانوار‌ صرف‌نظر از استقلال مالی،‌ دارای اهمیت اجتماعی و روانشناختی است و به‌علاوه دستیابی به توسعه پایدار، نیازمند مشارکت تمام آحاد جامعه است.

در همین خصوص سیده فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما ، با اشاره به میزان و وضعیت زنان سرپرست در سال های گذشته بیان داشت: متاسفانه آمار زنان سرپرست خانوار در دهه اخیر رشد چشم‌گیری داشته است تا جایی‌که طبق آمارهای رسمی در سال 85 یک میلیون و 200 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد بودند و از این تعداد در سال 90 به  2 میلیون و 500 هزار نفر رسید که نسبت به سال 85 به میزان 2.6 درصد رشد داشته است، این مسئله در حالی بود ‌که این افراد از هیچ گونه حمایت اجتماعی برخوردار نبودند.

عضو فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: سهم اشتغال ناچیز زنان در ایران و پایین تر بودن اشتغال زنان سرپرست خانوار به دلیل کم سوادی، فقدان آگـاهی و اعتماد به نفس پایین و نیز نداشتن مهارت های شغلی و اجتماعی آنهارا در چرخه فقر قرار می دهـد، بـه طـوریکـه انواع فشارها وآسیب های جسمی، اجتماعی را خود و اعضای خانواده متحمل می شوند.

ذوالقدر در ادامه افزود: بر اساس تقسیم بندی های صوانجام شده زنان سرپرست خانوار در چهار گروه اصلی (هرگز ازدواج نکرده، بی همسر بر اثر فوت، بی همسر بر اثر طلاق و بد سرپرست) قرار می گیرند که به منظور تدوین طرح ملی توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در دوران دولت تدبیر و امید اقداماتی با همکاری وزارت کشور، دانشگاه و نهاد ریاست جمهوری بعمل آمده است،نظیر: اجرای پایلوت طرح ساماندهی وضعیت زنان سرپرست خانوار که با همکاری دفتر امور زنان و خانواده وزارت صنعت، معدن، تجارت؛ استانداری تهران، فرمانداری شهرری در حال انجام بوده و در صورت موفقیت در کل کشور اجرا می‌شود. طرح حمایت از زنان سرپرست خانوار طی لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و بخش های از آن نیز به تأیید رسیده و در خصوص ساماندهی وضعیت زنان در بافت‌های فرسوده و سکونت‌های غیررسمی، ‌تفاهم‌نامه‌ای با وزارت کار نیز منعقد شده و اقدامات شایان توجهی در این زمینه نیز انجام شده است.

وی با اشاره به عملکرد دولت در خصوص وضعیت زنان سرپرست خانوار در دولت یازدهم اذعان داشت: در دولت یازدهم، در راستای اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و بر اساس قانون مذکور، گسترش پوشش بیمه‌ای به زنان سرپرست خانوار و مددجویان تخصیص داده شده است، بر اساس این طرح زنان سرپرست خانوار و مددجویان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) یا سازمان بهزیستی می‌توانند بر اساس قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد از خدمات صندوق تامین اجتماعی بهره‌مند شوند در چارچوب این کمک حمایتی دولت زنان سرپرست خانوار باپرداخت 10 سال حق بیمه و 55 سال سن مستمری دریافت خواهند کرد، به نحوی که در سال 95، ۸۲میلیارد و ۳۰۰میلیون ریال بابت حق بیمه تأمین اجتماعی برای بیش از ۹ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار و مجریان طرح‌های اشتغال تحت حمایت کمیته امداد استان تهران پرداخت شد.

ذوالقدر تصریح کرد: در سال گذشته بر اساس هدف گذاری انجام شده در سازمان بهزیستی رشد نرخ توانمندسازی برای زنان سرپرست خانوار سالانه ۱۰ درصد درنظر گرفته شده بود، اما به صورت میانگین دولت در این حوزه به رشد ۱۴ درصدی دست یافت و در برخی استان ها وضعیت به مراتب مطلوب تر است. در واقع توانمندسازی به این معنی نیست که زنان سرپرست خانوار به صورت کامل از خدمات بهزیستی جدا شوند بلکه به معنی ایجاد فرصت درآمدزایی و توانمندی برای فرد است. اغلب زنان سرپرست خانوار حتی بعد از توانمندسازی بسته های حمایتی اشتغال، کارآفرینی و آموزش مهارت های زندگی و حتی بسته های حمایتی آموزش و تحصیل را دریافت می کنند. در وضعیت فعلی سازمان بهزیستی از ۱۸۰ هزار زن سرپرست خانوار حمایت می کند که سالانه برنامه هایی جهت توانمندسازی آن ها اجرا می شود.

عضو فراکسیون زنان در مجلس شورای اسلامی گفت: در همین راستا سال گذشته با کمک های سازمان بهزیستی کشور 4 هزار زن سرپرست خانوار پس از توانمند شدن از چرخه حمایت های سازمان بهزیستی کشور خارج شدند. زنان سرپرست خانوار بر اساس شغلی که انتخاب می کنند، مشمول دریافت وام شده و با دریافت وام قرض الحسنه می توانند مشغول به کار شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: لایحه افزایش مستمری زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی و کمیته ابلاغ برای اولین بار تهیه و تنظیم شد همچنین در خصوص اشتغال زنان سرپرست خانوار وام های اشتغال خرد از سوی بهزیستی و کمیته امداد تخصیص داده شد تا گامی در جهت حل مشکل اشتغال زنان سرپرست خانوار باشد و برای نخستین بار در دولت یازدهم کارگروه کاهش فقر زنان سرپرست خانوار در وزرات تعاون و کار تشکیل شد و شاخص های توانمند سازی و فقرزدایی این قشر در اولویت اقدامات قرار گرفت که با تدوین این برنامه ها زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بیمه های اجتماعی قرار می گیرند.ذوالقدر با اشاره به برنامه ششم توسعه و جایگاه زنان سرپرست خانوار در این برنامه بیان داشت: اقدامات و برنامه های مناسبی در برنامه ششم توسعه تهیه و تصویب شد که در همین خصوص دولت موظف به تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دادن تمام زنان سرپرست خانوار و نیز زنان خانه دار دارای 3فرزند شده است.

گفت وگو از : ملیحه تهرانی

کد مطلب: 35169| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۹ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب