کد مطلب: 35127| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۴ ۱۲:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
سایه شوم «تبانی» روی سر لیگ فوتبال

سایه شوم «تبانی» روی سر لیگ فوتبال

ایران - ایران نیوز 24:باز هم فوتبال ایران و باز هم شائبه تبانی... این‌بار اما بحث درباره فوتبال ناپاک توسط تیم‌های سقوط‌کننده به دسته پایین‌تر در لیگ برتر و لیگ دسته ‌یک مطرح شده است.

صبای قم و خیبر خرم‌آباد مدعیان تازه فساد و تبانی درهفته‌‌های پایانی مسابقات هستند که کمیته اخلاق رسیدگی به شکایت رسمی آنها را به دور از هرگونه جنجال رسانه‌ای در دستور کار خود قرار داده است، اما پشت پرده این شکایت‌ها چیست؟

 ادعای جالب کشوری‌فرد

صبای قم سقوط کرده به لیگ دسته اول به لیگ برتر بازمی‌گردد؟ این سوالی است که این روزها ذهن اهالی فوتبال را به خود مشغول کرده و همه به دنبال رسیدن به جواب آن هستند. ماجرا هم درست ازهمان زمانی داغ شد که محمدرضا کشوری‌فرد مدیرعامل باشگاه صبای قم و برخی از بازیکنان این تیم از روی دادن اتفاقاتی حرف زدند که ممکن است باعث تغییر نتایج بازی‌های هفته‌های آخر شود و مقدمات بازگشت صبا در لیگ برتر را فراهم کند.

 شکایت صبای قم از تیم‌های لیگ‌برتری

منابع موثق خبر داده‌اند که باشگاه صبای قم هم ازچند باشگاه لیگ برتری به سازمان لیگ شکایت کرده و خواهان رسیدگی کمیته اخلاق به مسابقات سیاه‌جامگان درهفته‌های پایانی شده است. چند روز قبل البته خبر شکایت باشگاه صبای قم از پرسپولیس به خاطر استفاده از تیم دوم خود دربازی حساس و سرنوشت‌ساز مقابل سیاه جامگان در رسانه‌‌ها منتشر شد. مسئولان این باشگاه مدعی هستند که بازی‌ندادن برانکو به تمام بازیکنان اصلی‌اش درهفته پایانی با توجه به سریال اتفاقات بازی‌های سیاه‌جامگان درهفته‌‌های پایانی مشکوک بوده است! اما شکایت آ‌نها فقط دربازی سیاه جامگان مقابل پرسپولیس خلاصه نمی‌شود.

 داستان پنالتی‌های مشکوک چیست؟

مدیریت باشگاه صبای قم امید زیادی دارند که بتوانند ادعای خود مربوط به رخ‌دادن تبانی درهفته‌های آخر لیگ برتر را به اثبات برسانند. درشرایط کنونی صحبت‌های مدیران و عوامل این تیم هم به خوبی نشان می‌دهد آنها نسبت به بقا در لیگ برتر و تغییرات احتمالی در نتایج هفته آخر اطمینان خاطر دارند. آنها روی خراب‌شدن پنالتی‌های مشکوک توسط حریفان سیاه‌جامگان- به‌عنوان مثال پنالتی خرابی‌شده توسط بازیکن ماشین‌سازی درهفته‌های آخر و دربازی مقابل سیاه‌جامگان- دربازی‌های مختلف دست گذاشته‌اند و معتقدند که نتایج به دست آمده مشکوک بوده است. طرح شکایت از پرسپولیس و چند باشگاه لیگ برتری به علاوه سیاه‌جامگان  توسط صبای قم،‌ ادعای بسیار بزرگی است که قطعا فوتبال ایران را با سروصدا و جنجالی بزرگ رو‌به‌رو خواهد کرد. درباره شکایت ازپرسپولیسی‌ها همه باور کرده‌اند که کار برانکو برای استراحت‌دادن به شاگردان اصلی‌اش به فاصله ٤روز تا بازی بسیار حساس مقابل الوحده امارات امری طبیعی و غیرقابل انتقاد است، اما باید دید نتیجه بررسی فیلم مسابقات سیاه‌جامگان با سایر حریفان و ماجرای پنالتی‌ها با تحقیقاتی که انجام می‌شود، چه خواهد شد.

 مرفاوی: نمی‌توانم جلوی زد‌وبند را بگیرم!

صمد مرفاوی سرمربی تیم‌ سقوط‌کننده صبای قم هم درتازه‌ترین مصاحبه خود علاوه برصحبت‌های تندی که علیه داوری بازی هفته آخر این تیم مقابل استقلال خوزستان مطرح و اشکان خورشیدی را نفرین کرده است،‌ عملا از زد‌وبند در فوتبال ایران حرف زده و گفته است: «اصلا شایسته سقوط نبودیم ولی نمی‌توانیم جلوی زدوبند، ناداوری، نامردی و مسائل نامتعارف فوتبال را بگیریم؛ من و بچه‌های تیم تمام زحمت خود را کشیدیم ولی نتوانستیم مقابل مسائل بیرونی فوتبال را بگیریم که البته باید بگویم آن هم وظیفه من نیست و من این‌کاره نیستم که درفوتبال خلاف فوتبال انجام دهم».

 تبانی در لیگ؛ اثبات می‌شود؟

رسیدگی به پرونده تبانی در لیگ دسته اول اما چند روزی می‌شود که به شکلی ویژه در دستور کار کمیته اخلاق قرار گرفته است. شائبه تبانی درهفته‌های پایانی این مسابقات و بازی تیم‌های قعر جدولی چند وقتی می‌شود که بر سر زبان‌ها افتاده و مسئولان باشگاه خیبر خرم‌آباد رسما به نتایج فجرسپاسی به سازمان لیگ و کمیته اخلاق شکایت کرده و خواهان ورود ارکان قضائی فدراسیون به این پرونده شده‌اند. دراین رابطه حتی شنیده می‌شود که جلسات مختلفی هم درفدراسیون بین مقامات ارشد برگزار شده است.

 طبق اخبار منتشرشده در رسانه‌‌ها گفته می‌شود؛ باشگاه خیبر خرم‌آباد که به لیگ دسته دو درهفته آخر سقوط کرد، عملا مدعی شده که از ١٠روز قبل از پایان مسابقات، سرنخ‌هایی درباره تبانی یکی دیگر از تیم‌ها به دست آورده است. خیبری‌ها حتی روی فعل و انفعال و عملکرد مشکوک بازیکنان یک تیم درمقابله با حریف آنها درهفته آخر اعتراض رسمی کرده‌اند و مدعی کم‌کاری بعضی از نفرات درجریان مسابقه به‌ویژه روی گل‌های به ثمر رسیده شده‌اند. با توجه به اهمیت موضوع،  فیلم مسابقه و سرنخ‌هایی که گفته می‌شود، وجود دارد و باعث مطرح‌شدن شائبه تبانی شده،‌ کمیته اخلاق طبق شنیده‌‌های بعضی نفرات مرتبط با این پرونده شکایت و ابهامات را به جلسه رسیدگی به پرونده احضار کرده و کارشناسان هم چندین‌بار فیلم مسابقات هفته‌ پایانی را برای تشخیص تبانی و کم‌کاری ازطرف بازیکنان تیم مقابل حریف خیبر بررسی کرده‌اند. مدیران فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ و کمیته اخلاق البته تاکنون اظهارنظر رسمی درباره این حرف و حدیث‌ها نداشته‌اند اما با توجه به شکایت رسمی انجام‌شده و ورود کمیته اخلاق همه منتظر حکم نهایی درباره بحث تبانی در لیگ یک هستند.

کد مطلب: 35127| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۲۴ ۱۲:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب