کد مطلب: 34999| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۳ ۱۲:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
«خداحافظی رسمی» اصولگرایان با محمدباقر قالیباف

«خداحافظی رسمی» اصولگرایان با محمدباقر قالیباف

سیاسی - ایران نیوز 24: دوباره انتخابات؛ دوباره غافلگیری قالیباف؛ دوباره تنها ماندنش. بار اول نیست که با چنین شرایطی مواجه می شود. او بار دیگر این حس تلخ را تجربه کرده است؛ آن هم درست در نزدیکترین زمان ممکن به برگزاری انتخابات.

خیلی ها با قالیباف همراه نشده اند؛ چهره هایی از اصولگرایان که شاید او تصورش را ندشت. خواسته اند که این تنهایی را کامل حس کند؛ شاید که این بار کنار بکشد.از همه مهمترش جامعه مدرسین است که گویا با رایزنی های فراوان قرار بوده از میان او و رییسی کسی را به تنهایی به عنوان نامزد مورد حمایت اعلام نکند اما حالا بیانیه رسمی داده و نوشته :« با احترام، در پی درخواست‌های مکرر مردم متدین و انقلابی، طلاب و فضلا، بزرگان و علمای بلاد نسبت به معرفی نامزد اصلح از سوی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران اسلامی به‌ استحضار می‌رساند جامعه مدرسین حوزه علمیه قم براساس تکلیف شرعی و وظایف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و طبق دوره‌های گذشته موضوع را در دستور کار کمیسیون سیاسی این نهاد مقدس قرار داد و پس از برگزاری جلسات متعدد و ارتباط با علمای اعلام و هم‌اندیشی با گروههای مختلف و رعایت همه جوانب و معیار‌ها و ارائه گزارشات در جلسات شورایعالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم سرانجام موضوع در جلسه مطرح و با اکثریت قاطع آراء حاضرین حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حاج سید ابراهیم رئیسی «دامت توفیقاته» به عنوان نامزد اصلح شناخته شد که به شما ملت همیشه در صحنه نیز معرفی می‌گردد.

این مساله در مورد برخی چهره های اصولگرا هم صادق بوده است ، حتی مدافع سنتی او یعنی احمد توکلی هم این بار رسما اعلام کرده دیگر از محمد باقر قالیباف حماتی نمی کند . او گفته : « امروز طوری فساد رسانه ای می شود که مردم می گویند همه فاسد هستند. من خودم 2 بار از آقای قالیباف از انتخابات ریاست جمهوری حمایت کردم اما با این قضایا دیگر نمی کنم.آن سوتر هم برخی اصولگرایان حضور دارند که اگر چه انتظار نمی رفته از قالیباف حمایت کنند اما شاید انتظار این هم نمی رفت که اینگونه رک و صریح عدم اعتقاداشان را به او اعلام کنند . از جمله این افراد بادامچیان است که گفته :« آرای قالیباف نسبت به ‌سال ٩٢ کمتر است. قالیباف کارنامه بدی را برای خود به جا گذاشته است که مهمترین آن پلاسکو است. مردم ما نسبت به‌ سال ٩٢ آگاه‌تر شده‌اند و می‌دانند که به چه کسی باید رأی بدهند و آن مردمی که با کیک و ساندیس پای صندوق رأی می‌کشاندیم دیگر نیستند یا دوره‌شان تمام شده است. آقای قالیباف باید جوابگو باشد که هنوز جواب درست و منطقی درباره پلاسکو نداده است که جای تأسف است.

او البته درهمین جناح اصولگرایان با منتقدان سرسخت خود هم سخت‌تر از آنچه تصور می‌شده روبه‌رو شده است. سخنان معاون هماهنگی اقشار ستاد رییسی در این مورد قابل توجه است که گفته«دلم برایشان می سوزد؛ هر دو به دست یک باند سوختند. قالیباف یکی از ظرفیت های این نظام بود همانطور که احمدی نژاد بود. یکی بخاطر محبت بیش از حد یک باند چهارنفره سوخت و یکی بخاطر کینه همان باند چهارنفره سوخت.قالیباف از سال ۸۴ تا الان در نظرسنجی ها حدود بیست درصد راي دارد و هرکاری در طول این سالیان کرد و هر اقدامی کرد رای منفیش بیشتر شد و این درصد هیچ گاه بالا نیامد و نخواهد آمد دلیلش ساده است. جماعتی که این دور قالیباف را آوردند در حقش خیانت کردند اگر او چند سال بی سر و صدا کناری میماند ممکن بود بتواند در آینده نزدیک، طلسم بیست درصد نظرسنجی هایش را باطل کند.امان از محبت های خاله خرسی که ظرفیت قالیباف را برای سومین بار و برای همیشه خواهد سوزاند و او را برای همیشه تمام خواهد کرد. همانطور که ظرفیت احمدی نژاد محبوبترین دولت از مشروطه تاکنون را سوزاند.

در این میان جبهه پایداری هم حمایت رسمی خود را از ابراهیم رییسی به امروز واگذار کرد تا در نزدیکترین زمان ممکن به مناظره دوم همه بدانند که نظر این طیف به هیچ وجه قالیباف نیست و آنها در هیچ شرایطی به او نخواهند رسید.حامیان ابراهیم رییسی البته یک مشکل دیگر هم با قالیباف دارند ؛ آنها می گویند که سبک و روشی که قالیباف در مبارزات انتخاباتی‌اش انتخاب کرده هم باعث شکست خودش می شود و هم تصویر نادرستی از اصولگرایان به جامعه منتقل خواهد کرد. کانال اصولگرا نیوز که از رسانه های نزدیک به ابراهیم رییسی است در مطلبی با عنوان « قالیباف انصراف میدهد یا کار را خرابتر خواهد کرد؟»در این مورد نوشته است :« جریان روحانی یکباره بعد از حملات قالیباف روحیه گرفتند. احساس کردند دستشان پُر است. قالیباف حضورش گل به خودی بود.هیچ عقل سلیمی نمیپذیرد کسی که دهها نقطه ضعف برای نقد شدن در مناظره دارد، حتی به عنوان کاندیدای پوششی حاضر شود. قالیباف یک ضربه میزد، چند تا میخورد.حاج آقای رئیسی هوشمندانه با او همراهی نکردند؛ آن هم به این دلیل که اساساً این جنس منازعات را قبول نداشتند و معتقد بودند از درد مردم در اینها خبری نیست. اگر این هوشمندی نبود و رئیسی حساب خود را جدا نکرده بود، تمام ضربههایی که متوجه قالیباف شد، در واقع متوجه او نیز میشد و به مراتب بیشتر آسیب میدید.احمدینژاد خروسجنگی نبود. وقتی بحث میکرد، همه مردم ایران خود را جای او میدیدند. دردش درد مردم بود. مردم احساس میکردند او رگ گردنش برای آنهاست که بیرون زده. مسئله مردم همان چیزهایی شده بود که او میگفت و نمایندهاش شده بود. در این مناظره نخست اما دعوا، دعوای مردم نبود. دعوای سیاسی بود و این را مردم خوب فهمیدند. مشاوران قالیباف و خود او اشتباه کردند.تنها ثمره حضور قالیباف دودل کردن حزباللهیها و ایجاد تردید و عدم قاطعیت در آنهاست برای فعالیت و تبلیغ انقلابی. تا همین الان هم رئیسی از همین نقطه ضربه خورده است و این ضربه با رسیدن موعد تبلیغات و درگیری احتمالی ستادها تشدید نیز خواهد شد. در واقع بخش عمدهای از توان حزباللهیها در این ایام مصروف بحث بر سر رئیسی و قالیباف شده است و خواهد شد. این یعنی خسران آشکار. یک عده هم کودکانه و جاهلانه این وسط نشستهاند و به جای هزینه کردن از تمام وجودشان برای اصلح، فکر میکنند با حمایت از هر دو کاندیدا حتماً اصولگرایان پیروز خواهند شد این روزها حتی رییس اصولگرای مجلس نیز وعده ها و شعارهای قالیباف را غیر عملی می داند و برخی چهره های دیگر این جناح نیز رسما می گویند نظرشان محمد باقر قالیباف نیست و در همین میانه است که یک سوال اساسی مطرح می شود :«چرا تعداد مدافعان شاخص اصولگرا در اردوگاه حامیان قالیباف حتی از انگشتان یک دست هم کمتر است ؟

محمد حسن خانی پور

کد مطلب: 34999| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۳ ۱۲:۲۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب