کد مطلب: 34974| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۱ ۱۲:۰:۱۰| نسخه چاپی
آب‌ پاكی لاریجانی بر دستان قاليباف و رئيسی! : دوران سوپرمن‌بودن گذشت

صرف ٢٠٠ ميليارد دلار پول براي ساخت آپارتمان‌هاي خالي از سكنه

آب‌ پاكی لاریجانی بر دستان قاليباف و رئيسی! : دوران سوپرمن‌بودن گذشت

سیاسی - ایران نیوز 24: هركه بگويد فرقي نمي‌كند. باز هم قاليباف و رئيسي وعده مي‌دهند. وعده‌هايي كه هم كارشناسان مي‌دانند توخالي است و هم مسئولاني كه سال‌هاست بر مسند نشسته‌اند.

وعده افزايش يارانه‌هاي نقدي كه از سوي دو كانديداي اصولگراي رياست‌جمهوري مطرح شده، هرچند از سوي اين دو نامزد، براي سه ‌دهك ضعيف جامعه اعلام مي‌شود، اما از همين منظر هم امكان تحقق ندارد، مگر به قيمت فروريختن و فشار مضاعف بر دهك‌هاي مياني و كسري شديد بودجه و تورم ناشي از ورود نقدينگي بالا به جامعه. حتي وقتي رئيس‌ مجلس هم وارد ماجرا مي‌شود و تأكيد مي‌كند كانديداها وعده غيراصولي ندهند، دردي دوا نمي‌شود تا آنجا كه علي لاريجاني، رئيس مجلس به ناچار پا را فراتر نهاده و موضوعي را مطرح مي‌كند كه مستقيما به دو كانديداي خاص رياست‌جمهوري برمي‌گردد.

 لاريجاني ديروز در نشستي با فرهنگيان استان قم گفت: سالانه یک‌میلیون و ٥٠٠ هزار میلیارد ریال یارانه در کشور داده می‌شود که با توجه به درآمدها و هزینه‌های دولت افزایش آن امکان‌پذیر نیست چراکه دولت پولی برای پرداخت آن ندارد.

 امكان افزايش ٢ يا ٣ برابري يارانه‌ها وجود ندارد

رئيس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات برخی مبنی بر افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها گفت: در شرایط فعلی اقتصادی کشور، دولت توان افزایش دو یا سه برابری یارانه‌ها را ندارد. لاریجانی شرایط فعلی اقتصادی کشور را بسیار پیچیده عنوان کرد و با اشاره به گشایش‌های اقتصادی ناشی از برجام و افزایش درآمدهای نفتی کشور، افزود: با وجود اینکه پس از برجام فضای اقتصادی کشور بهتر شده و درآمد کشور افزایش یافته ولی این علاج کار نیست و علاج کار افزایش کارآفرینی و تولید در کشور است.

پاسخ قاطع لاريجاني به رئيسي

البته رئيس مجلس، تنها وعده يارانه‌ها را هدف قرار نداد و به وعده افزايش وام ازدواج از سوي رئيسي هم اشاره‌اي كرد: حقیقت این است؛ تا زمانی ‌که اقتصاد کشور شکوفا و ثروت ایجاد نشود، امکان افزایش وام‌های ازدواج، یارانه، وام مسکن و سایر خدمات وجود ندارد چراکه دولت پولی برای پرداخت ندارد.لاریجانی تأکید کرد: اشکال آموزش عالی این است كه رشته‌هایی را که زمینه کار در کشور در آنها وجود ندارد، آموزش می‌دهد.وی اتکا به دولت برای تولید را کار نادرستی دانست و ادامه داد: باید دولت کوچک و چابک شود تا هزینه‌ها کاهش یابد و در این راستا باید انتظارها از دولت را کاهش داد چراکه دولت باید نقش نظارتی داشته باشد. رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت باید بسترساز فعالیت مردم و بخش خصوصی در حوزه تولید و نه رقیب مردم باشد و چنین دولتی نمی‌گذارد استعدادها در کشور شکوفا شود.

 لاریجانی گفت: مزیت‌های استان باید اولویت‌بندی شود تا حرفه‌های متناسب با این اولویت‌ها آموزش داده شود.رئيس مجلس با بیان اینکه پنج‌میلیون‌و ٥٠٠ هزار میلیارد ریال پروژه نیمه‌تمام و کلنگ‌زنی‌شده در کشور وجود دارد، ادامه داد: توصیه ما این است که در کشور دیگر کلنگ زده نشود و تنها بعد از فراهم‌شدن پول و اعتبار لازم برای ساخت و اتمام پروژه کلنگ‌زنی صورت گیرد.

صرف ٢٠٠ ميليارد دلار پول براي ساخت آپارتمان‌هاي خالي از سكنه

وی استفاده صحیح از درآمدهای کشور را ضروری دانست و گفت: ٢٠٠ میلیارد دلار پول برای ساخت آپارتمان‌هایی در کشور هزینه شده که خالی از سکنه هستند و منابع کشور جایی هزینه شده که کارکرد ندارد.پيش‌تر «شرق» گزارشي درباره بار مالي ناشي از افزايش يارانه‌هاي نقدي منتشر كرده بود. در آن گزارش هم نوشتيم: با محاسبه سرانگشتي آنچه اين دو نامزد رياست‌جمهوري مدعي شده‌اند، با درنظرگرفتن يارانه ٤٥هزار و ٥٠٠ توماني، بار مالي اين افزايش يارانه‌ها، به رقم ١٣٦هزار و ٥٠٠ تومان يارانه نقدي براي هر فرد مي‌رسد.

 اين رقم با درنظرگرفتن جمعيت ٧٥ ميليوني كشور، به ١٠هزار و ٢٣٧ميليارد و ٥٠٠ ميليون تومان در هر ماه و ١٢٢هزار و ٨٥٠ ميليارد تومان در سال مي‌رسد. اين رقم در چهار سال رياست‌‌جمهوري هر قوه مجريه، به ٤٩١هزار و ٤٠٠ ميليارد تومان بالغ مي‌شود. رقمي كه تقريبا دو برابر بودجه كل كشور خواهد بود. با اين اوصاف محل ايجاد آن اصلا مشخص نيست و از سوي ديگر با فرض اجرائي‌شدن آن، از آنجا كه محل پرداخت يارانه‌هاي نقدي از محل هفت حامل انرژي (بنزین، گازوئیل، نفت سفید، نفت کوره، گاز مایع، گاز طبیعی و برق) قابل تأمين است، در نتيجه بايد انتظار افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را داشته باشيم كه آثار مخرب آن بر تورم، معيشت، بي‌كاري، قاچاق و ... بر كسي كه اجراي فازهاي نخست هدفمندي يارانه‌ها را با پوست و استخوان لمس كرده، پوشيده نيست.

برخي از اقتصاددانان مي‌گويند اين‌گونه بيان مسئله از سوي برخي كانديداها توهين به شعور مردم محسوب مي‌شود، اما اين فقط كارشناسان نيستند كه براي آگاه‌كردن مردم پيش‌قدم شده‌اند، بلكه برخي مسئولان هم وارد عمل شده‌اند. رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دراين‌باره گفته بود: «نباید به شعور مردم توهین کرد، اینکه یارانه‌ها را وسیله قرار دهیم و به نوعی انتخابات را به مزایده بگذاریم، کار غلطی است. کاظم جلالی تأكيد كرد: «بهترین حالت در صحنه انتخابات این است که کاندیداها برنامه‌های خود را اعلام کنند». او ادامه مي‌دهد: «دوران سوپرمن‌بودن گذشت؛ اینکه افراد خودشان را طوری معرفی کنند که یک‌شبه می‌توانند مشکلات را حل کنند، گذشته است.

کد مطلب: 34974| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۱۱ ۱۲:۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب