کد مطلب: 34937| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۵ ۱۴:۳۸:۱۰| نسخه چاپی
افشاگری تازه از «رسوایی» اوباما در رابطه با توافق هسته‌ای ایران

افشاگری تازه از «رسوایی» اوباما در رابطه با توافق هسته‌ای ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: یک رسانه آمریکایی مدعی شد که دولت اوباما برای حفظ توافق هسته ای با ایران موافقت کرده بود که پیگیری حقوقی چندین فرد را که با انتقال سلاح و دیگر تجهیزات حساس به ایران متهم بودند را لغو کند.

به گزارش دیلی میل، دولت اوباما برای حفظ توافق هسته ای با ایران موافقت کرده بود که پیگیری حقوقی چندین فرد را که با انتقال سلاح و دیگر تجهیزات حساس به ایران متهم بودند را لغو کند.پایگاه خبری «پولیتیکو» مدعی شد بررسی های نشان می دهد که آزادی «امین روان» که به اتهام انتقال سلاح به ایران بازداشت شده بود، برای حفظ توافق هسته ای با ایران در دولت اوباما صورت گرفت.

بنابر این گزارش، مقامات آمریکایی معتقد بودند که روان در تهیه قطعات ساخت بمب برای شبه نظامیان شیعه درگیر بوده است.او همچنین متهم است که آنتن های نظامی آمریکایی را به هنگ کنگ و سنگاپور قاچاق کرده و از آنجا می توانسته است به ایران بفروشد.با این وجود، کاخ سفید به عنوان بخشی از مذاکراتی که به توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ منجر شد، از او و دست کم ۱۳ نفر دیگر رفع اتهام کرد.

این تصمیم به سرعت اجرایی شد، در حالی که برخی از افراد آزاد شده از سوی وزارت دادگستری آمریکا به تامین میکروالکترونیک های لازم برای ساخت موشک های کروز زمین به هوا، متهم بودند.یکی از این افراد، مهندس هوافضا بود و نیمی از محکومیت هشت ساله خود را پشت سر گذاشته بود. او به خاطر مشارکت در پرونده ای که انتقال قطعات ماهواره ای به تهران مربوط بود، محکوم شده بود. دولت ایالات متحده حتی درخواستش برای تحویل ۱۰ میلیون دلاری که از سوی ایران به او پرداخت شده بود را کنار گذاشت.

والری لینسی، مدیر اجرایی پروژه ویسکانسین برای کنترل سلاح های هسته ای، به پولیتیکو گفت: «این یک رسوایی است. این موارد تمام نشانه های انواع تهدیدهای علیه امنیت ملی را که به دنبالشان هستیم در خود دارند. درک این که چرا چنین کاری باید بکنیم گیج کننده و سخت است».در یک مورد دیگر، کاخ سفید شخصی را آزاد کرد که با ۱۰ مورد اتهام در رابطه با تلاش برای انتقال تجهیزات فوق حساس با کاربردهای هسته ای به چین، و احتمالا انتقال آنها به ایران، مواجه بود.

در آن زمان، کارمِن اورتیز، دادستان ایالات متحده، گفته بود که این تصمیم برای رفع اتهام ها، «منافع چشمگیری در سیاست خارجی» به همراه دارد، اما اشاره ای به توافق هسته ای نکرده بود.البته این آزادی ها همیشه موفقیت آمیز نبود. برای نمونه، یک ایرانی که از اتهامات پیشین خود تبرئه شده بود، بعدا از سوی یک هیئت عالی منصفه فدرال با اتهام تلاش برای صدور ۳۵۰۰ قبضه تفنگ ام۴ ساخت آمریکا به ایران مواجه شد.

 

کد مطلب: 34937| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۲/۵ ۱۴:۳۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب