کد مطلب: 34852| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۶ ۹:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
بیکاری پنهان در صنعت ساخت و ساز و تولید مسکن /بیش از 90 درصد مهندسین صنعت ساخت و ساز کشور بیکارند

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تاکید کرد

بیکاری پنهان در صنعت ساخت و ساز و تولید مسکن /بیش از 90 درصد مهندسین صنعت ساخت و ساز کشور بیکارند

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در سال 96 و تبیین شعار "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" از سوی ایشان،گفت : نوسازی بافت های فرسوده را جزئی از بطن اقتصاد مقاومتی می دانیم و معتقدیم کمتر حوزه کاری در کشور وجود دارد که شفاف تر از حوزه نوسازی بتواند تأثیر بسزایی در اشتغال زایی و تولید داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نوسازی ،عباداله فتح اللهی که در جلسه شورای هماهنگی مدیران دفاتر خدمات سخن می گفت،با بیان این که موضوع نوسازی بافت های فرسوه در کل کشور و به ویژه در تهران به جایی رسیده که می بایست به عنوان موضوع اول مدیریت شهری در نظر گرفته شود، تاکید کرد: تمام افرادی که برای اداره آتیه کشور حرف دارند باید در حوزه نوسازی بافت های فرسوده نیز حرفی برای گفتن داشته باشند.

وی افزود: قریب به 2 هزار رشته تخصصی در صنعت ساخت و ساز و تولید مسکن از جمله برق، الکترونیک، فلز، چوب و غیره دخیل هستند و پشتوانه آن ها دهها کارخانه ای است که اکثراً امروزه خاک می خورند و نیروهای مهندسی و کارگری آن ها با ظرفیت کمتر از 10% در حال کارند و بیکاری پنهان را در دل این کارخانجات تولیدی تجربه می کنند.

فتح اللهی با تأکید بر این که اشتغال مستقیم در ساخت و ساز مسکن موجب رونق جریان فعال تولید در کارخانجات، شبکه های توزیع کننده و خدماتی می شود از مدیران دفاتر خدمات نوسازی خواست نسبت به ارائه برنامه ها و پیشنهادات خود در این رابطه اقدام نمایند تا بتوان از حمایت های ملی که در این راستا به وجود خواهد آمد بهره برداری کرد و از ظرفیت ها و امکانات سایر نهادهایی که جدا از شبکه دولت در زمینه مسکن فعالیت دارند استفاده کرد.

توجه به مؤلفه های تشکیل دهنده بازار مسکن و تحلیل آن، آسیب شناسی، نقد و ارائه پیشنهادات اصلاحی جهت تکمیل و ارتقاء بسته های تشویقی نوسازی از دیگر مواردی بود که از سوی مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران در این جلسه مطرح شد و مورد تأکید قرار گرفت.

فتح اللهی با اشاره به نکات مطرح شده از سوی مدیران دفاتر خدمات نوسازی در بحث اقدامات نظام مهندسی، عنوان کرد: مباحث مربوط به نظام مهندسی از جمله ساز و کارهایی است که تحت کنترل شهرداری قرار ندارد و علیرغم تعاملات و جلسات متعددی که در سال گذشته با مسئولان ذیربط در سازمان نظام مهندسی برگزار شد، برخی از مسائل و خواسته های ما از این سازمان بی پاسخ ماند و حل و فصل نشد.

وی ضمن تشکر از زحمات شهردار محترم تهران در این خصوص، خاطرنشان کرد: شهردار محترم تهران در نظارت ستادی منطقه 12، به منظور جبران بخشی از هزینه های نوسازی که می بایست از سوی سازمان نظام مهندسی تقبل می شد حدود 20 میلیارد تومان را در بودجه 96 برای خدمات فنی و مهندسی به نوسازی اختصاص دادند که می توان از این ردیف بودجه برای رفع مسائل و مشکلات فنی و مهندسی در مناطقی که ساخت و ساز در آن ها مستلزم هزینه های ویژه است استفاده کرد.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران در ادامه سخنان خود، تأکید کرد: به شدت مخالف اخذ عوارض متفرقه و هزینه کردن تراکم خارج استاندارد محلات برای اقتصادی کردن ساخت و سازها در بافت های فرسوده هستیم و اصرار داریم با تخصیص یارانه های مالی، بارگذاری جمعیت را به بافت های فرسوده تحمیل نکنیم.

 فتح اللهی از مدیران دفاتر خدمات نوسازی خواست تا در تولید خوراک کاری و غنا بخشی به محتوای فعالیت ها برای ستادهای بازآفرینی مناطق، کمیته ها و کارگروه های ذیربط فعال تر از گذشته برخورد کنند چرا که نوسازی بافت های فرسوده تنها وظیفه تعریف شده برای سایر لایه های مدیریتی نیست و این دستگاه ها علاوه بر نوسازی، مسئولیت ها و وظایف دیگری نیز بر عهده دارند.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با تأکید بر ضرورت تبدیل نوسازی به دغدغه ای عمومی، عنوان کرد: معتقدیم موضوع نوسازی بافت های فرسوه در کل کشور و به ویژه در تهران به جایی رسیده که می بایست به عنوان موضوع اول مدیریت شهر در نظر گرفته شود، لذا تمام افرادی که برای اداره آتیه کشور حرف دارند باید در حوزه نوسازی بافت های فرسوده نیز حرفی برای گفتن داشته باشند و چنانچه از ساکنان محروم بافت های فرسوده توقع رأی دارند باید برای ارتقاء کیفیت زندگی آنان نیز برنامه داشته باشند.

وی افزود: با این که حدود 36% از پارسل ها در شهر تهران نوسازی شده و در مقایسه با سایر کلانشهرهای کشور 4 الی 5 برابر جلوتر هستیم اما هنوز نسبت به آنچه باید برای تحقق نوسازی اتفاق بیفتد فاصله زیادی وجود دارد.

کد مطلب: 34852| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۲۶ ۹:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب