کد مطلب: 34766| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۱:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
ضریب نفوذ بیمه به 2.1 رسید/ حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها/ کاهش 9درصد نرخ بیمه نامه ها در راه است

رئیس بیمه مرکزی خبر داد:

ضریب نفوذ بیمه به 2.1 رسید/ حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها/ کاهش 9درصد نرخ بیمه نامه ها در راه است

بانک و بیمه - ایران نیوز 24: رئیس بیمه مرکزی با اشاره به رشد 22 درصدی صنعت بیمه در سال 95 از افزایش ضریب نفوذ بیمه به 2.1 درصد خبر داد و گفت: با پیگیری و اخذ مجوز از هیئت وزیران برای حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها اقدام کردیم که امیدواریم تا چهار ماه آینده این موضوع نهایی شود با این اقدام 9 درصد کلیه بیمه‌ها ارزان‌تر خواهد شد و در صورتی که مجلس این لایحه را تصویب کند به زودی آن را ابلاغ می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، عبدالرضا همتی در مورد ادغام شرکت‌های بیمه فاقد سرمایه لازم اظهار داشت: شرکت‌های بیمه باید تا پایان سال ٩٦ سرمایه مصوب هیات وزیران را تأمین کنند در غیر این صورت، ادغام می‌شوند و یا پروانه فعالیت‌شان در رشته‌های مختلف بیمه‌ای، کاهش خواهد یافت.

وی افزود: بر این اساس حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه مستقیم ١٥٠ میلیارد تومان و حداقل سرمایه شرکت‌های بیمه اتکایی ٢٥٠ میلیارد تومان خواهد بود.همتی با بیان اینکه صنعت بیمه در سال ٩٥ نسبت به سال قبل ٢٢ درصد رشد را تجربه کرده است، گفت: این رشد باعث شده تا بیمه ضریب نفوذ بالای دو درصد را تثبیت کند.

رئیس بیمه مرکزی خاطر نشان کرد: تا دو ماه آینده آیین نامه‌های قانون جدید شخص ثالث ابلاغ می شود. به خصوص آیین نامه تخفیفات شرکت‌های بیمه و و جرائم که مربوط به بیمه شخص ثالث است.

وی با اشاره به نام گذاری امسال به سال اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، تصریح کرد: ایجاد اشتغال در بخش خدمات در دنیا از اهمیت بالایی برخوردار است. در صنعت بیمه کشور حدود110هزار نفر مشغول به کارند و حدود ٤٠٠ تا ٥٠٠ هزار نفر نیز زندگی شان در ارتباط با این صنعت است.وی گفت: بیمه، بخش مهمی از بخش خدمات است و منجر به رشد و توسعه اجتماعی و رفاه مردم می شود و ما به دنبال توسعه کمی و کیفی این صنعت هستیم .وی با اشاره به رشد ضریب نفوذ بیمه افزود: رشد صنعت بیمه کمک کرد تا ضریب نفوذ بیمه به ٢.١ درصد برسد این در حالی است که این میزان در حوزه منا ( شمال افریقا و خاررمیانه ) حدود ١.٨ درصد است.رئیس بیمه مرکزی گفت: مبادلات بیمه ای با شرکت‌های مهم اتکایی در دست اجرا است.

رئیس بیمه مرکزی در ادامه با اشاره به 6 برنامه مهم بیمه مرکزی در سال 96 گفت: تصویب حاکمیت شرکتی در اولین جلسه شورای عالی بیمه ، اجرای تدریجی IFRS یا گزارش گری مالی بین المللی (شرکت‌های بیمه ملزم‌اند در 6 ماه نخست سال جاری گزارش مالی خود را بر مبنای استانداردهای مالی بین المللی ارائه دهند) همچنین اجرای صندوق بیمه حوادث طبیعی (سیل و زلزله) از اهم برنامه‌های بیمه مرکزی در سال جاری است.

وی گفت: شتاب در رشد سهم بیمه عمر و تحقق برنامه ششم، جذب سرمایه‌گذاری خارجی و تقویت زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در سنهاب و نیز جذب 50 درصدی نیرو در واحد آی تی بیمه مرکزی از دیگر برنامه‌های این شرکت تا پایان سال است.

همتی خاطرنشان کرد: در سال گذشته نظارت آنساید بر شرکت‌های بیمه با مدیریت جدید ایجاد شد و چندین شرکت بیمه گزارشات خود را آماده کردند و کلیه کنترل‌ها در دست انجام است.وی گفت: از این پس مجوزهای شرکت‌های بیمه بر اساس فعالیت و تخصص خواهد بود و بیمه‌های عمر و غیرعمر تفکیک داده می‌شود. همچنین به حسابرس قانونی شرکت‌ها رونوشتی ارسال شد تا مشخص شود که محل منابع بیمه‌های عمر در کجا سرمایه‌گذاری شده است زیرا بیمه‌های عمر تعهدی بلندمدت است و نهاد ناظر باید بداند سرمایه‌گذاری‌ها از کجا هستند و آیا می‌ٱواند تعهدات 5 تا 15 ساله خود را ایفا کند یا خیر؟وی افزود: مبادلات بیمه‌ای با شرکت‌های مهم اتکایی خارجی شروع شده هر چند در ابتدا اختلاف نظراتی وجود داشت اما بیمه مرکزی بر اصول خود ایستادگی کرد و در این راستا توافقاتی نیز حاصل شد.

650 میلیارد تومان از خسارات بیمه‌گذاران شخص ثالث پرداخت شد

رئیس بیمه مرکزی در ادامه با اشاره به پرداخت خسارات بیمه شخص ثالث افزود: رقمی به ارزش 650 میلیارد تومان از خسارات بیمه‌گذاران شخص ثالث به کمک بیمه ایران و بیمه مرکزی پرداخت شد و برآوردهای اولیه حاکی از آن است که 300 میلیارد تومان دیگر پرداخت شود.وی خاطرنشان کرد: در سیستم الکترونیکی سنهاب صورت‌حساب‌های اتکایی اجرایی انجام شده و پالایش جدی در شبکه نمایندگی‌ها (نمایندگان دو شغله و فاقد مجوز) در دست انجام است همچنین شبکه فروش و شناسایی تمامی نمایندگان در حال تکمیل بوده و باید کلیه آنها ضوابط لازم را رعایت کنند.

حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها

همتی گفت: با پیگیری و اخذ مجوز از هیئت وزیران برای حذف مالیات بر ارزش افزوده بیمه‌ها اقدام کردیم که امیدواریم تا چهار ماه آینده این موضوع نهایی شود با این اقدام 9 درصد کلیه بیمه‌ها ارزان‌تر خواهد شد و در صورتی که مجلس این لایحه را تصویب کند به زودی آن را ابلاغ می‌کنیم.وی گفت: در سال گذشته سه مجوز بیمه تجارت نو بیمه حکمت و بیمه زندگی خاورمیانه تایید شد و در مجموع  33 شرکت بیمه در سرزمین اصلی و مناطق آزاد به ثبت رسید.

ارتقای سطح توانگری شرکت‌های بیمه

وی در مورد ارتقای سطح توانگری شرکت‌های بیمه نیز گفت: 17 شرکت بیمه در سطح یک توانگری هستند و در صددیم تا بیمه شخص ثالث خودروهای صفر کیلومتر را ساماندهی کنیم.وی گفت:‌ در سال گذشته به 2500 شکایت مکتوب و 23 هزار شکایت تلفنی در بیمه مرکزی رسیدگی شد و هیچ شکایتی در سال گذشته بدون پاسخ نماند.وی در خاتمه تصریح کرد: 14 درصد پرتوی در سال 95 بیمه عمر بود و درصددیم با پیگیری روابط بیمه اتکایی با شرکت‌های معتبر خارجی جذب سرمایه‌گذاری خارجی را تسهیل کنیم.

کد مطلب: 34766| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۱۵ ۱۱:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب