کد مطلب: 34727| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۷ ۱۲:۴۸:۱۰| نسخه چاپی
توافق آمریکا، روسیه و اسرائیل برای بیرون راندن ایران از سوریه!

روزنامه کویتی «الرأی» مدعی شد

توافق آمریکا، روسیه و اسرائیل برای بیرون راندن ایران از سوریه!

بین الملل - ایران نیوز 24: روزنامه «الرأی» چاپ کویت در گزارشی که بازتاب گسترده ای در اکثر رسانه های عربی داشته است، مدعی شد کشورهای روسیه، آمریکا و رژیم صهیونیستی بر سر اخراج ایران و رزمندگان جبهه مقاومت از سوریه به توافق رسیده اند!

روزنامه کویتی «الرأی» روز گذشته به نقل از منابع خود در واشنگتن، از سفرهای اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر افراطی رژیم صهیونیستی به مسکو و واشنگتن رمزگشایی کرد. با وجود بازتاب گسترده این خبر در عموم رسانه های  منطقه، مقامات رسمی هیچ یک از کشورهای یاد شده واکنشی از خود نشان نداده اند!

روزنامه الرأی در این گزارش به نقل از منابع خود در کاخ سفید نوشت: «هدف اصلی سفرهای اخیر نتانیاهو به مسکو و واشنگتن، ررسی بحران سوریه و تأکید بر ضرورت زمانی برخورد با همپیمانان تهران به ویژه حزب الله در سوریه است. او در این سفرها، حزب الله را عامل "تهدید موجودیت اسرائیل" خوانده و هشدار داده که تل آویو از این به بعد نمی تواند نسبت به وضعیت حزب الله در سوریه بی تفاوت باشد.

بنا بر این گزارش، نتانیاهو با اشاره به این که هم اکنون آسمان سوریه محل جولان بمب افکن های روسیه و آمریکا شده، در این دو سفر خواستار ستاد مشترک هماهنگی میان سه کشور شده و از طرف دیگر اطلاعات رمزگذاری شده سامانه های پدافند هوایی سوریه را خواستار شده تا بتواند بدون دغدغه خاصی در آسمان سوریه پرواز و به مواضع حزب الله حمله کند.

در این دیدارهای جداگانه نتانیاهو به مسکو و واشنگتن اطمینان داده که تل آویو استراتژی هیچ یک از این دو کشور در بحران سوریه را نمی خواهد تضعیف کند و حافظ منافع هر دو کشور هست. او حتی ابراز تمایل کرده تا در صورت آمادگی این دو کشور، بر سر آینده سوریه و موازنه میان منافع دو ابرقدرت رایزنی کند!

گفته می شود ترامپ در این دیدار، از حضور اسرائیل استقبال کرده؛ اما دفاتر مطالعاتی استراتژیک پنتاگون نسبت به اجرای آن هشدار داده و خواستار خویشتنداری تل آویو شده اند! بر پایه این گزارش، نگرانی اصلی پنتاگون گسترش دامنه بحران از خاک سوریه به دیگر کشورهای منطقه به ویژه عراق بوده است. ظاهرا نگرانی اصلی واشنگتن، واکنش شدید همپیمانان تهران و حزب الله در عراق علیه نظامیان آمریکایی است. با این حال، ترامپ شخصا در این زمینه قول مساعدت به نتانیاهو داده و تنها خواستار توافق بر سر جزئیات طی هفته های آینده شده است.در دیدار نتانیاهو و پوتین، نگرانی اصلی مسکو، عواقب عملیات اسرائیل در آسمان سوریه و اثرات آن بر آینده سیاسی این کشور بوده است. نتانیاهو ضمن تأکید بر حفاظت از منافع مسکو در سوریه، سعی کرده نشان دهد با تضعیف نیروهای جبهه مقاومت، وابستگی حکومت سوریه به مسکو و کرملین بیش تر شده و در نتیجه عملیات هوایی اسرائیل علیه حزب الله و جبهه مقاومت در نهایت به سود مسکو تمام خواهد شد.

اما مهم ترین چالش بر سر ورود مستقیم اسرائیل به بحران سوریه، بر سر گسترش بحران به خاک لبنان است. به گزارش روزنامه الرأی، منابع دیپلماتیک وابسته به اسرائیل در دیدار با همتایان روسی و آمریکایی خود کفته اند احتمال گسترش بحران به لبنان بعید به نظر می رسد؛ با این حال نتانیاهو به ارتش اشغالر دستور داده خود را برای نبرد احتمالی در لبنان نیز آماده کنند.

گفتنی است اخیرا تعداد عملیات های هوایی اسرائیل در سوریه افزایش قابل ملاحظه ای داشته و آویگدور لیبرمن وزیر دفاع افراطی تل آویو در سخنانی رسما اعلام کرده از این به بعد اسرائیل هرگز اجازه نخواهد داد سلاح های پیشرفته در سوریه به دست حزب الله بیفتد تا به لبنان و مرزهای اسرائیل منتقل شود!

همزمان برخی منابع از مانور قریب الوقوع نیروی هوایی ارتش اشغالگر با حضور هفت کشور از جمله آمریکا و روسیه خبر می دهند.لازم به ذکر است روزنامه الرأی، قدیمی ترین و پرتیراژترین روزنامه چاپ کویت بوده و در همه کشورهای عرب نشین حاشیه حلیج فارس توزیع می شود. جهت گیری این روزنامه به ریاض و دربار آل سعود نزدیک است و بعید نیست این خبر در حاشیه سفر محمد بن سلمان وزیر دفاع ریاض به واشنگتن تنظیم شده باشد!

کد مطلب: 34727| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱/۷ ۱۲:۴۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب