کد مطلب: 34580| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۱۱:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
اعزام تفنگداران دریایی آمریکا به سوریه /باید ایران را از سوریه بیرون کنیم!

رسانه های آمریکایی خبر دادند

اعزام تفنگداران دریایی آمریکا به سوریه /باید ایران را از سوریه بیرون کنیم!

بین الملل - ایران نیوز24:خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه واشینگتن‌پست می‌گویند ایالات متحده شماری از تفنگداران دریایی خود را «مجهز به جنگ‌افزار سنگین» به سوریه می‌فرستد.

واشینگتن‌پست و آسوشیتدپرس گزارش می‌دهند که تفنگداران دریایی، هشتم ماه مارس برای عملیات در سوریه به حال آماده‌باش درآمده‌اند. آسوشیتدپرس در عین حال می‌گوید اعزام این نیروهای نظامی «موقتی» است.بنا بر گزارش‌ها این تفنگداران دریایی ایالات متحده توپ و هویتزر همراه دارند و با آماده‌سازی این جنگ‌افزارهای سنگین به نیروهای مسلح محلی، در نبرد بازپس‌گیری رقه، یاری می‌رسانند.

تا پیش از این مستشاران ارتش آمریکا، برای کمک، ارائه مشاوره و آموزش‌های نظامی به شماری از شبه‌نظامیان سوری که از حمایت واشینگتن برخوردار هستند، در سوریه حضور داشتند. با این همه، پنتاگون از به‌کارگیری نیروهای نظامی در نبردهای مستقیم در سوریه دوری می‌کرد.

همزمان با گزارش واشینگتن‌پست و آسوشیتدپرس، خبرگزاری رویترز نیز می‌گوید واشینگتن در حال سنجیدن این گزینه است که چند صد تن از سربازان خود را به کویت بفرستد تا «به‌عنوان نیروی ذخیره و اعزام احتمالی» به عراق و سوریه، برای نبرد علیه داعش در آماده‌باش و نزدیک محل درگیری‌ها باشند.نیروهای ارتش عراق با کمک ائتلافی به رهبری آمریکا در عملیات برای آزادسازی موصل هستند؛ مهم‌ترین شهر عراق که در تصرف داعش است. شبه‌نظامیان مورد حمایت آمریکا نیز ظاهرا آماده بیرون‌راندن این گروه از رقه می‌شوند؛ رقه نیز مرکز اصلی حضور داعش در سوریه است.

آن‌طور که به نظر می‌رسد تحولات اخیر در غرب آسیا، از تحولات تازه در دولت آمریکا نشان دارد و نیز این موضوع که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آن کشور، به جیمز متیس، وزیر دفاع و وزات‌خانه‌ای که هدایت می‌کند، در استفاده از نیروهای آمریکایی در نبرد علیه «حکومت اسلامی»، دست بازتری داده‌است.شماری از فرماندهای نظامی آمریکا، از راهبرد دولت پیشین آن کشور در خاورمیانه و نبرد با گروه‌هایی مانند داعش انتقاد می‌کردند. متیس، ژنرال بازنشسته و فرمانده کماندوهای نیروی دریایی از جمله منتقدان سیاست‌های باراک اوباما در عراق و افغانستان و نیز نحوه نبردها با داعش بود.اوباما همواره تاکید می‌کرد که نیروی نظامی آمریکا را برای نبردها به خط مقدم نمی‌فرستد زیرا معتقد بود فرستادن گردان‌های آمریکایی به خط مقدم «مشکلی را حل نمی‌کند» و باید به نیروهای محلی آموزش و تجهیزات داد.

آمریکا: باید ایران را از سوریه بیرون کنیم!

نماینده آمریکا در سازمان ملل بار دیگر با تکیه بر ادعاهای ایران هراسانه خود مدعی شد که یافتن راه حل سیاسی بحران سوریه در گرو بیرون کردن ایران و گروه های وابسته به آن از این کشور است!

به گزارش رادیو اروپای آزاد، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، بار دیگر ادعاهای بی اساس دولت واشنگتن را در قبال ایران تکرار کرد.وی بعد از صحبت های «استفان دیمیستورا» نماینده سازمان ملل در امور سوریه که خلاصه ای از مذاکرات ژنو ۴ را در خصوص حل بحران سوریه ارائه داد، خطاب به خبرنگاران گفت: آمریکا به طور قطع از تلاش های دیمیستورا، روند سازمان ملل در حل بحران سوریه و همچنین مذاکرات ژنو حمایت می کند و خواهان تداوم آنها است.

هیلی بدون اشاره به نقش آمریکا و متحدانش در ایجاد بحران سوریه مدعی شد: در حال حاضر همه تمرکز بر روی یافتن راه حل سیاسی است و این در اصل به معنای آن است که سوریه دیگر نمی تواند پناهگاه امنی برای تروریست ها باشد. ما باید از بابت بیرون کردن ایران و ایادی وابسته به آن از سوریه اطمینان خاطر پیدا کنیم. در حال پیشروی به سمت هدف خود، باید اطمینان پیدا کنیم که امنیت مرزها و متحدانمان نیز تامین می شود.

هیلی از پاسخ به این سوال که آیا دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، کناره گیری «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه از قدرت را (به عنوان پیش شرط) خواستار است یا خیر، طفره رفت.گفتنی است دیمیستورا تاریخ آغاز دور بعدی مذاکرات ژنو را ۲۳ مارس (۳ فروردین) اعلام کرد و در بیان دستاوردهای مذاکرات ژنو ۴ گفت: ما انتظار معجزه نداشتیم و در واقع، معجزه ای هم رخ نداد. اما، دستاوردهایمان بسیار بیشتر از آن مقداری بود که بسیاری از مردم تصور می کردند؛ از جمله آنکه هیچکس میز مذاکره را ترک نکرد و همه باقی ماندند.

کد مطلب: 34580| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ ۱۱:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب