کد مطلب: 34549| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۱۹:۵۹:۱۰| نسخه چاپی
ترامپ فرمان جدید مهاجرتی را امضا کرد/ اتباع 6 کشور از جمله ایران از ورود به خاک آمریکا منع شدند

عراق از لیست حذف شد

ترامپ فرمان جدید مهاجرتی را امضا کرد/ اتباع 6 کشور از جمله ایران از ورود به خاک آمریکا منع شدند

بین الملل - ایران نیوز24:دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فرمان اجرایی ضدمهاجرتی جدیدی که اتباع 6 کشور از جمله ایران را از ورود به خاک آمریکا منع می‌کند امضا کرد.

این فرمان اجرایی نسخه‌ای از فرمانی بود که در اواخر ماه ژانویه به امضاء رسید. ترامپ در روز جمعه ۸ بهمن در فرمانی به طور موقت صدور هرگونه ویزا برای شهروندان هفت کشور ایران، سوریه، عراق، لیبی، یمن، سودان و سومالی به مدت ۹۰ روز تعلیق کرد. این فرمان اعتراض هایی را در آمریکا در پی داشت. حتی سرپرست دادستانی کل آمریکا بخاطر آنچه «سرپیچی از دستور رئیس جمهوری» نام گرفت، برکنار شد.

فرمان اجرایی جدید ترامپ اتباع 6 کشور ایران، سودان، سومالی، لیبی، یمن و سوریه را برای 90 روز از ورود به خاک آمریکا منع می‌کند. در فرمان اجرایی جدید اتباع عراق مستثنی شده اند و می‌توانند وارد آمریکا شوند.یک مقام کاخ سفید در واشنگتن به خبرنگاران گفته است دولت عراق درباره تبادل اطلاعات با آمریکا "تعهدات محکمی" داده که بر اساس آن واشنگتن می‌تواند سوابق شهروندان عراق را پیش از ورود به ایالت متحده به خوبی بررسی کنند.

فرمان جدید پناهجویان سوری را به طور جداگانه هدف قرار نمی‌دهد و استثنایی برای اقلیت‌های دینی غیرمسلمان در نظر گرفته نشده است.بر این اساس فرمان جدید فقط شامل حال ویزاهایی خواهد بود که قرار است صادر شود و دارندگان کارت سبز (اقامت دائم) و کسانی که پیشتر ویزای آمریکا را دریافت کرده‌اند از آن مستثنی شده‌اند.این فرمان از روز 16 مارس (26 اسفندماه) اجرایی خواهد شد.

کنفرانس خبری وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی درباره فرمان مهاجرتی جدید ترامپ

به دنبال انتشار این خبر سه وزیر ارشد کابینه ترامپ کنفرانس خبری مشترک ترتیب دادند.رکس تیلرسون، جف سشنز و جان کلی وزرای خارجه، دادگستری و امنیت داخلی در یک کنفرانس خبری در واشنگتن صبح دوشنبه اعلام کردند که هدف از فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا ایجاد امنیت بیشتر برای شهروندان ایالات متحده است.

وزیر خارجه آمریکا در ابتدای این کنفرانس خبری پشت میکروفون قرار گرفت و از مسئولیت رئیس جمهور آمریکا و حق او برای تضمین امنیت مردم آمریکا سخن گفت. او گفت که ترامپ با امضای فرمان اجرایی جدید از حق خود برای حفظ امنیت مردم ما استفاده کرده است.تیلرسون تصریح کرد که کشورهای متحد ما باید بدانند که این فرمان، بخشی از تلاش ادامه‌دار ما برای از بین بردن آسیب‌پذیری‌هایی است که تروریست‌های رادیکال اسلامی می‌توانند از آن برای انجام عملیات مخرب استفاده کنند.

او افزود وزارت خارجه آمریکا مفادی از این فرمان که اجازه پذیرش پناه‌جویان می‌دهد را بعد از تعیین اینکه آنها خطری برای امنیت یا رفاه آمریکا ایجاد نمی‌کنند، اجرا خواهد کرد.وزیر خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه عراق یکی از شریکان مهم ما در مبارزه با داعش است، در دفاع از خروج این کشور از لیست کشورهای ممنوعه سخن گفت.

پس از او  وزیر دادگستری آمریکا هم پشت میکروفون رفت و در دفاع از این فرمان جدید مهاجرتی ترامپ سخن گفت. اهم سخنان «جف سشنز» به شرح ذیل است:

- آمریکا همانند هر کشوری از این حق برخوردار است که از ورود اتباعی که می‌توانند به این کشور لطمه بزنند جلوگیری کند.

- سه کشور از 6 کشور هدف در فرمان مهاجرتی جدید، حامیان تروریسم دولتی هستند؛ سه کشور دیگر به عنوان مأمنی برای تروریسم بوده‌اند و کنترل سرزمین خود در برابر تروریست‌هایی مانند داعش و القاعده را از دست داده‌اند.

- این فرمان اجرایی، وقفه‌ای در اختیار ما قرار می‌دهد تا بتوانیم اتباعی که از این کشورها وارد کشور ما می‌شوند را به دقت مورد بررسی قرار داده و غربالگری کنیم.

- وزارت دادگستری معتقد است که این فرمان اجرایی اقدامی قانونی است و از اجرای آن دفاع می‌کند.

- تروریسم خطری برای آمریکا و جهان است.

 وزیر امنیت داخلی آمریکا به عنوان سومین وزیر پشت میکروفون رفت و اظهاراتی درباره فرمان مهاجرتی تازه رئیس جمهور این کشور مطرح کرد.او تاکید کرد که سیستم قبلی مهاجرتی آمریکا دچار نواقص زیادی است و باید تغییر می کرد.

«جان کلی» گفت که اجرای فرمان جدید رئیس جمهور آمریکا در ممنوع کردن ورود اتباع شش کشور در جهت تامین امنیت ملی ایالات متحده صورت می گیرد.

وزیر امنیت داخلی آمریکا گفت: هیچ ماده‌ای در فرمان مهاجرتی جدید ترامپ، ساکنان قانونی آمریکا و افرادی که دارای مجوزهای قانونی هستند را از ورود به خاک آمریکا منع نمی‌کند.

وی افزود: سفر بدون قاعده و بدون غربالگری به کشورهای دیگر، به ویژه هنگامی که امنیت کشورها در خطر است، حق جهان‌شمول نیست.

کد مطلب: 34549| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۱۶ ۱۹:۵۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب