کد مطلب: 34425| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۷ ۸:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
سعید جلیلی؛ نامحبوب بین اصولگرایان، پل پیروزی برای اصلاح‌طلبان

سعید جلیلی؛ نامحبوب بین اصولگرایان، پل پیروزی برای اصلاح‌طلبان

سیاسی - ایران نیوز24: در آخرین روزهای زمستان، اصول‌گرایان سخت به دنبال رسیدن به سازوکاری برای وحدت هستند. آنها فعلا با ائتلافی تازه به نام جبهه مردمی نیروهای انقلاب (جمنا) وارد صحنه شده‌اند. «جمنا» در پنجشنبه‌ای که گذشت 21 نامزد را برای انتخابات ریاست جمهوری معرفی کرد که شاید از میان آنها به نامزد نهایی خود برسد.

نامزد نهایی که تاکنون اینگونه به نظر می‌آید که فردی به جز سید ابراهیم رییسی نباشد. روحانی که سال‌ها در قوه قضائیه فعالیت داشته است و حالا تولیت آستان قدس را عهده دار است. به نظر می‌رسد بسیاری از گروه‌های سیاسی اصول‌گرا، رییسی را به عنوان نامزد جریان اصول‌گرا بپذیرند.

آنچه اصول‌گرایان از آن وحشت دارند افرادی هستند که برخلاف سمفونی اصول‌گرایان ساز خود را می‌زنند. این افراد علاقه چندانی به کارهای تیمی به ویژه در عرصه انتخابات ندارند. این عده بر این اساس که خود را اصول‌گرای واقعی می‌دانند بر این باور هستند که احتیاجی به نظر دیگر اصول‌گرایان به ویژه اصول‌گرایان سنتی و محافظه کار ندارند. یکی از این افراد سعید جلیلی است. فردی که مصباحی مقدم سخنگوی جامعه روحانیت از نامزدی او ابراز نگرانی می‌کند.

مصباحی مقدم می‌گوید:« این نگرانی وجود دارد که اگر بنا باشد جلیلی کاندیدا شود اما نخواهد وارد مجموعه جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی شود، رأی نمی آورد ولی رأی شکن است. ما آقای جلیلی را یک فرد انقلابی می شناسیم در این شکی نیست از افراد شاخص هم است ولی اگر بنا باشد وارد این چرخه نشود و از این طریق شانس خودش را به آزمایش نگذارد و مستقل ورود کند یقینا از کیک نیروهای انقلاب بهره برداری خواهد کرد. یعنی سهمی از آرای آن مجموعه را به خودش اختصاص می دهد

جبهه مردمی نیروهای انقلاب در حالی نام سعید جلیلی را در میان 21 نامزد خود قرار دادند که دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی در همایش روز پنجشنه این جبهه شرکت نکرد و حتی نماینده‌ای را هم نفرستاد. این غیبت نشان می‌دهد او موافق این سازوکار نیست.عدم حضور در این جبهه فراگیر اصول‌گرایی یک پیام مهم دارد و آنهم این معناست که جلیلی وارد پازل آنها نخواهد شد و در زمین بازی خود بازی خواهد کرد. درست همان کاری که در سال 92 و در برابر ائتلاف «ولایتی- قالیباف و حداد عادل» انجام داد. او بدون اینکه با کسی هماهنگ کند در روز آخر ثبت نام به وزارت کشور رفت و به عنوان نامزد ثبت نام کرد.حضور جلیلی در انتخابات باعث شد تا دو قطبی میان او و حسن روحانی شکل بگیرد و رییس جمهور فعلی ایران از حضور جلیلی استفاده کند و از دافعه‌های او علیه تمام جریان اصول گرایی سود ببرد. روحانی تمام تصمیمات هسته‌ای جلیلی را به نام اصول‌گرایان سند زد و همین باعث شد مردم از میان تمام نامزدهای اصول‌گرا را به حسن روحانی دهند.

سعید جلیلی را می‌شود تنهاترین نامزد احتمالی اصول‌گرایان در انتخابات سال آینده دانست که هیچ جریان سیاسی حاضر به حمایت از او نیست. او برای مردم و سیاسی‌ها چهره تکراری است. انتخابات سال 92 نشان داد که جلیلی در میان مردم محبوب نیست. در میان تمام نامزدها او تنها کسی بود که مسئولیت جدی کشوری داشت و مردم در دولت نهم و دهم (دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد) عملکرد او را مشاهده کرده بودند. مردم جلیلی و سیاست‌ها او در مسئله هسته‌ای را عامل بدبختی‌های کشور می‌دانستند. بسیاری از مردم ایران سرسختی‌ها و انعطاف ناپذیر بودن او در مذاکرات هسته‌ای را عامل تحریم‌های کشور می‌دانستند همان گونه که ولایتی هم در مناظره ها به آن اشاره کرده بود. تحریم‌هایی که کشور را با مشکلات عدیده‌ای روبرو کرده بود. به عقیده جلیلی و دوستانش فقط کافی بود سانتریفیوژها بچرخند و نچرخیدن اقتصاد کشور چندان اهمیت نداشت.  آنها رسیدن به فناوری هسته‌ای به هر وسیله‌ای را در دستور کار قرار داده بودند و همین باعث شد تا مردم دیگر به آنها اعتماد نکنند.

مردم در یک حساب و کتاب ساده به این نتیجه رسیده بودند که اگر در خرداد 92 به جلیلی رای بدهیم، یعنی به سختی‌های بیشتر و تحریم‌های بیشتر رای داده‌ایم پس رای خود را به صندوق کسی می‌اندازیم که بتواند حصار تحریم‌ها را بشکند و دست دوستی به سمت دیگر کشورها دراز کند.دلیل دیگر این است که او جذابیت‌های دیگر سیاستمدارن ایرانی را ندارد. او سخنران خوبی نیست و معمولا هم بسیار جدی است. تمام این ویژگی‌ها باعث شده تا او برای مردم جذاب نباشد. تمام روسای جمهوری ایران یا کاریزمای فوق‌العاده‌ای داشتند یا سخنور خوبی بودند. جلیلی هیچکدام از این گزینه‌ها را ندارد.

اصول‌گرایان از حضور سعید جلیلی استقبال نمی‌کنند چون رای آنها را می‌شکند. از سوی دیگر دولتی‌ها و اصلاح طلبان به شدت از نامزدی جلیلی استقبال می‌کنند و بر این باور هستند که دافعه‌های جلیلی کمک زیادی به پیروزی روحانی می‌کند.با این شرایط باید دید مردم نامحبوب جریان اصول‌گرا چه تصمیمی برای آینده سیاسی خود خواهد گرفت.

.

کد مطلب: 34425| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۲/۷ ۸:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب