کد مطلب: 34352| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
بقایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

عزم جزم طیف احمدی نژاد برای بازگشت به میدان رقابت های انتخاباتی

بقایی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد

سیاسی - ایران نیوز24: حمید بقایی با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کرد.

متن این یادداشت به شرح ذیل است:
اللّهم عَجل لولیکَ الفَرَج و العافیه و النّصر
ملّت بزرگوار، فرهیخته و شریف ایران
با استعانت از پیشگاه حضرت ولّی عصر (عج) و با تقدیم بهترین احساسات قلبی به محضر شما مردان و زنان قهرمان و آگاه میهن اسلامی عزیز. در این شرایط مهّم و تعیین کننده، با ایمانی راسخ به ظرفیتهای وسیع و پایان ناپذیر این سرزمینِ پُرگهر، و با باوری عمیق به شایستگی های بزرگ و وثیق آحاد مردم نجیب و اصیل ایران زمین و با درک روشن و فهم مُتقن از فاصله زیاد بین وضعیت موجود کشور از نظر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی و موقعیت بایسته و شایسته برای ایرانیان، و نقش بسیار مهم جایگاه ریاست جمهوری در جهت تحقّق آرزوهای بلند پدران، مادران و فرزندان این خطة زرخیز و پاک، با کسب اجازه از محضر فرد فرد شما مردم عزیز، نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات دوازدهمین دورة ریاست جمهوری اسلامی ایران اعلام می دارد.
اینجانب این اعلام نامزدی را که کاملاً مستقل از اشخاص، گروهها، احزاب و جناحهای سیاسی است، صرفاً اعلام سربازی برای کشور عزیز و خدمتگذاری به ملّت شریف ایران دانسته و بدان افتخار می کنم. دریافت حقیر آن است که همبستگی ملی و انسجام اجتماعی، در چارچوب قانون اساسی و ارزشهای الهی - انسانی در مقیاس ملّی و بین المللی و از جمله مهّم ترین آنها، آزادی، عشق و عدالت، رشد سریع کشور و نیل به جایگاه های رفیع تعالی، پیشرفت و رفاه در دسترس خواهد بود.
اینجانب دیدگاه ها و برنامه های خود را در فرصت های آتی و قانونی به استحضار مردم عزیزم خواهم رساند. با آرزوی طول عمر رهبر معظم انقلاب و با تقدیم مراتب احترام و سپاس به پیشگاه ملّت بزرگ و قهرمان ایران.
خدایا چنان کن سرانجام کار تو خشنود گردی و ما رستگار

حمیدبقایی کیست؟
رزومه کاری بقایی از همراهی اش با «اسفندیار رحیم مشایی» کلید می خورد. او در اوایل دهه هشتاد به دعوت رحیم مشایی در رادیو تهران مشغول به کار شد. پس از شهرداری شدن احمدی نژاد هم در معیت رحیم مشایی به سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رفت.
وقتی هم که احمدی نژاد درسال 84 گوی ریاست جمهوری را از رقبایش ربود به دولت کوچ کرد. اولین سمت او در دولت نهم معاونت سازمان میراث فرهنگی در زمان ریاست مشایی بود. نقش مشایی در همراهی احمدی نژاد که پر رنگ تر شد، او هم رفته رفته به جرگه معتمدان احمدی نژاد پیوست. بقایی ابتدا جایگزین مشایی در سازمان میراث فرهنگی شد، بعد دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و از اواسط عمر دولت دهم احمدی نژاد هم با حفظ سمت هایش به معاونت اجرایی و سرپرست نهاد ریاست جمهوری گماشته شد.
داستان بازداشت هفت ماهه ی بقایی
او به خاطر نزدیکی اش به «محمود احمدی نژاد» شناخته شد، اما آنچه «حمید بقایی» را معروف وم شهور کرد، داستان بازداشتش در خرداد ماه 94 است.دو سال پس از پایان کار دولت دهم و البته حضور او در پاستور بود که «غلامحسین محسنی اژه ای»، سخنگوی قوه قضاییه در نشستی از بازداشتش خبرداد؛ هر چند اژه ای از اتهامات بقایی حرفی نزد، همان روزها یک منبع قضایی درباره اتهامات او به یک خبرگزاری گفت که بقایی از مدت‌ها قبل توسط دستگاه قضایی احضار شده بود، اما به این احضاریه‌ بی‌توجهی می‌کرد و در نهایت این بی‌توجهی به احضاریه و خودداری از حضور در مرجع قضایی، منجر به بازداشت وی شد.
چندی پس از بازداشت رسانه ها به گمانه زنی درباره چرایی بازداشت بقایی پرداختند. برخی نوشتند که بقایی در بهار سال 90 با حکم دیوان عدالت اداری، به علت عدم اجرای حکم دیوان عدالت اداری مبنی بر تخریب خانه‌های تاریخی در سمت ریاست سازمان گردشگری به مدت چهار سال از هرگونه خدمت دولتی انفصال پیدا کرده است. همین امر موجب بروز شایعات و اتهامات متعددی علیه او شد و ماجرا به مسیرهای اداری ـ قضایی کشیده شد، در نهایت هم سال 94 اودر پی این پرونده بازداشت شده است.
همچنین برخی دیگر از رسانه ها با استناد به سخنان «محمداشرفی اصفهانی» رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری معتقد بودند که معاون احمدی‌نژاد پرونده قطوری از تخلفات مالی دارد؛ پرونده‌ای که به قول اشرفی اصفهانی شاید سال‌ها زمان ببرد تا ابعاد آن مشخص شود. اشرفی اصفهانی در افشاگری خود، به نقل از یک مقام مسئول امنیتی تأکید نموده بود که بقایی اموالی را از کشور خارج کرده و نزدیک به ده کشور خارجی سرمایه‌گذاری کرده است.
بقایی پس از گذراندن هفت ماه حبس در زندان اوین و در حالی که هنوز اطلاعات رسمی درباره پرونده اش منتشر نشده بود، در ۲۸ دی 94، با تبدیل قرار بازداشت به کفالت، آزاد شد. پس از آزادی او گمانه زنی ها درباره علت بازداشت و حبس او ادامه داشت و هنوز هم علل بازداشت او رسمی و رسانه ای نشده است. (هرچند اتهامات بقایی همچنان پنهان مانده است، در این میان نکته ی مهمی وجود دارد و آن اینکه او در بحبوحه بازداشت یاران احمدی نژاد و پس ازبازداشت «محمد رضارحیمی» معاون اول احمدی نژاد به اتهام فساد مالی و اختلاس به زندان رفت. بازداشت او البته پایان مسیر زندانی شدن مدیران دولت پاکدست نهم و دهم نبود و بعد او «محمد شریف ملک زاده» و «آزاده اردکانی» که معلم زبان بقایی و مشایی هم بوده هم به زندان اوین رفتند.)
به هر روی او به میدان آمده پرچمدار طیف احمدی نژادی ها در دوازهمین دوره ریاست جمهوری شده است، در این میان اما آنچه مهم است، بی توجهی او و البته جریان متبوعش به نگاه بزرگان جناح راست است. او در صدد نمایندگی از جریانی برآمده که هرچند اهل هیاهوست، اما در عالم سیاست به حاشیه رانده شده و دیگر کسی پیگیر رفت وآمدهای پر هیاهویشان به نقاط دور و نزدیک پایتخت نیست.

کد مطلب: 34352| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب