کد مطلب: 34326| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۱۱:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
بدهی یک میلیاردی کهریزک به شرکت گاز /تامین 82 درصد هزینه های آسایشگاه کهریزک توسط خیرین

بدهی یک میلیاردی کهریزک به شرکت گاز /تامین 82 درصد هزینه های آسایشگاه کهریزک توسط خیرین

اجتماعی - ایران نیوز24: مدیر موسسه خیریه کهریزک با بیان آنکه 1750نفر در آسایشگاه کهریزک زندگی می‌کنند از هزینه 2 میلیون تومانی ماهانه برای هر مددجو در کهریزک خبر داد و گفت: تنها 18 درصد از اعتبارات آسایشگاه کهریزک توسط نهادهای دولتی تامین و مابقی هزینه ها توسط خیرین تامین می شود.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز24، محمد رضا صوفی نژاد، در نشست مشکلات و چالش های عمرانی آسایشگاه کهریزک با بیان این که ، آسایشگاه کهریزک دارای 40 هکتار مساحت است که این مجموعه  دارای 180 هزار متر ساختمان و زیربنا است، افزود: در این مجموعه تعداد 900 کارمند رسمی فعالیت می کنند و 2 هزار خانم و آقای نیکوکارکه از شنبه تا چهارشنبه به سالمندان رسیدگی می کنند.

وی  تصریح کرد: در این مجموعه 40 معلم بازنشسته نیکوکار داریم که تعداد 40 دانش آموز ما را آموزش می دهند. در حال حاضر 6 فارغ التحصیل لیسانس و یک فارغ التحصیل دکتری داریم.وی با تاکید براینکه آسایشگاه خیریه کهریزک بر  محور خیر بودن مردم قرار دارد گفت: در سال گذشته این مرکز حدودا 36 میلیاردتومان هزینه داشته است که 18 درصد این هزینه ها توسط سازمان های دولتی و مابقی توسط خیرین و نیکوکاران که پشتوانه اصلی آسایشگاه کهریزک هستند پرداخت شده است.

مدیر آسایشگاه کهریزک با بیان اینکه بخش های زیادی از کهریزک نیاز به بازسازی دارد بیان کرد: این مجموعه در سال 51 تاسیس شده است. در این شهرک بزرگ ما نیا به بازسازی 9 بخش داریم که حدود 700 میلیون تومان هزینه بازسازی نیاز دارد.وی ادامه داد: آسایشگاه کهریزک دارای  24 بخش  است که مجموعا 18 حمام در بخش های کهریزک وجود دارد که 10 حمام نیاز به بازسازی کامل دارد. حدود 560 میلیون تومان برای بازسازی بودجه نیاز داریم.وی در ادامه با بیان آنکه انسان‌ها در آسیب‌پذیرترین دوران زندگی خود به کهریزک می‌آیند گفت: آسایشگاه کهریزک متعلق به استان تهران نیست بلکه آسایشگاهی ملی و کشوری است.

صوفی نژاد با اشاره به اینکه شاخص پذیرش در این آسایشگاه بی کسی و فقر است ، تاکیدکرد: کهریزک محلی برای زندگی کردن است نه زنده ماندن. همچنین 60  درصد مددجویان حاضر در آسایشگاه کنترل ادرار ندارند به طوری که در سال جاری حدود یک تا 5/1 میلیارد تومان هزینه پوشک این افراد شده است.وی همچنین عنوان کرد: متوسط دریافتی موسسه کهریزک از هر مددجو در سال گذشته 85  هزار تومان بود زیرا 80 درصد مددجویان حاضر در آسایشگاه هیچ مبلغی را پرداخت نمی‌کنند و تنها 20 درصد مددجویان، بازنشستگانی هستند که ماهیانه مبالغی را به آسایشگاه واریز می‌کنند.

وی تصریح کرد: ابعاد حمام ها به صورتی است که در  هر مرحله 100 نفر از سالمندان توسط 30 نفر نیکوکار شستشو می شوند.وی بیان کرد: برای سفرهای زیارتی و سیاحتی سالمندان و معلولینی که در کهریزک هستند، مجموعه دارای یک اتوبوس فرسوده بود که اجازه تردد در جاده های بیرون از شهر را ندارد. با توجه به اینکه اتوبوس جک دار برای این مسافرت ها نیاز بود، مبلغ 800 میلیون بودجه لازم داشتیم که فقط 50 میلیون تومان موجودی داشتیم وقرار داد خرید اتوبوس با همین 50 میلیون تومان موجودی بسته شد و مابقی آن توسط خیرین تامین شد.

وی با بیان اینکه فعالیت همکاران ما در این مجموعه به دلیل نوع کار آنها را دچار فرسودگی روان می کند گفت: نیاز داریم تا به نیاز های روحی و روانی  کارمندان نیز توجه کنیم.تا بسترهای لازم برای امکان خدمت بیشتر به مددجوها راداشته باشیم.صوفی نژاد  با بیان اینکه آسایشگاه کهریزک نیز همانند سایر آسایشگاه ها مشکلات مالی خود را دارد گفت: متاسفانه در قوانین هیچ حمایتی از خیریه وجود ندارد و کهریزک هم به دلیل اینکه امانتدار خوبی برای مردم است و استعداد درست استفاده کردن  از کمک های مردمی را دارد توانسته است که نیازهای سالمندان را به درستی پاسخ دهد.

بدهی یک میلیاردی کهریزک به شرکت گاز

وی در ادامه به بدهی یک میلیارد تومانی آسایشگاه خیریه کهریزک به شرکت گاز اشاره کرد و گفت: آسایشگاه خیریه کهریزک توانایی پرداخت بدهی یک میلیارد تومانی گاز را ندارد. این در حالیست که از سوی شرکت گاز به ما مهلت تقسیط چند ساله را دادند اما با این وجود آسایشگاه تنها قادر به پرداخت هزینه‌های ماهیانه بوده و بدهی همچنان بر سر جای خود باقی است .مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک در ادامه خاطرنشان کرد: سوال ما از مسئولان آن است که آیا آسایشگاه خیریه کهریزک که در حال حاضر وظیفه دولت را انجام می‌دهد هم باید پول برق، آب، گاز و طرح ترافیک و ... را پرداخت کند؟!

صوفی نژاد ادامه داد: 20  سال است که یک اتوبوس جک دار در موسسه مشغول به فعالیت است و به علت فرسودگی چهار سال است که امکان تردد بین شهری را ندارد یک و نیم سال است که به دنبال خرید یک اتوبوس جدید هستیم تا بتوانیم به وسیله آن مددجویان را به مراکز تفریحی و زیارتی ببریم.وی در خصوص هزینه‌های سه ماه آخر سال این آسایشگاه نیز عنوان کرد: با احتساب یک و نیم میلیارد تومان هزینه جاری ماهیانه، آسایشگاه کهریزک برای تامین هزینه‌های اداری و غیراداری و بخش‌های مراقبتی خود در سه ماه آخر سال به 15  میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که باید از طریق کمک‌های مردمی تامین شود.

در ادامه این نشست، معاون سلامت آسایشگاه کهریزک بیان کرد: در حال حاضر بسیاری از اماکن شهری برای زندگی معلولان مناسب سازی نشده است، و ما در جامعه دچار فقر و معلولیت های فرهنگی و محیطی هستیم.وی افزود: حدود 10 میلیون نفر از جمعیت کشور نیاز به وسایل کمکی دارند و اگر بتوانیم زیرساخت ها و بسترهای لازم را برای همه افراد در جامعه محیا کنیم، معلولان کمتری برای نگهداری به مراکز سالمندان سپرده می شوند.

دکتر بختیاری بیان کرد: در برخی از سالن های آسایشگاه کهریزک دستگیره هایی در دو ارتفاع برای افرادی که قادر به راه رفتن نیستند نصب شده است که دارای هزینه ای بالغ برچند صد میلیون تومان شده است و به دنبال این هستیم با تامین بودجه برای سایر سالن های کهریزک نیز بتوانیم این دستگیره ها را نصب نماییم.

همچنین دکتر حمیده پور فهم نیز بیان کرد: ما به دنبال این هستیم تا افرادی که به مجموعه کهریزک سپرده می شوند به  استقلال برسند و پس از بازتوانی از آسایشگاه ترخیص شوند. در حال حاضر 305 نفر از خدمات در منزل آسایشگاه کهریزک استفاده می کنند و 15 نفر نیز از کارگاه های توانبخشی کهریزک استفاده می نمایند که با 1750 نفری که در آسایشگاه بستری هستند 2070 نفر به صورت مستقیم از خدمات آسایشگاه بهره مند می شوند. وی خاطر نشان کرد: ما به دنبال راه اندازی دانشگاه جامع علمی کاربردی هستیم تا بتوانیم نیروهایی تربیت نماییم که توانایی مراقبت از سالمندان را به صورت علمی دارند.

کد مطلب: 34326| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ ۱۱:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب