کد مطلب: 34271| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۱۱:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
هشدار به کاخ سفيد درباره درج نام «سپاه» در ليست سياه

واشنگتن پست خبر داد

هشدار به کاخ سفيد درباره درج نام «سپاه» در ليست سياه

بین الملل - ایران نیوز 24: بررسي طرحي براي تروريستي ناميدن سپاه پاسداران است اما بسياري از مقامات دفاعي و اطلاعاتي ارشد آمريکا درباره پيامدهاي اين اقدام به دولت «دونالد ترامپ» به جد هشدار دادند.

مقامات دفاعي و اطلاعاتي ارشد آمريکا به مسئولان جديد کاخ سفيد هشدار داده‌اند که طرح قرار دادن سپاه پاسداران ايران در ليست سازمانهاي تروريستي، ارتش آمريکا در عراق و در کل، مبارزه با «داعش» را در معرض خطر قرار مي‌دهد و در واقع اين اقدام، استفاده بي‌سابقه از قانوني است که اصلا براي تحريم نهادهاي دولتي طراحي نشده است.
 
نگراني داخلي جدي در آمريکا
 روزنامه آمريکايي واشنگتن‌پست گزارش کرد، بنا به گزارش مقامات دولت آمريکا که خواستند نامشان فاش نشود، در چند روز گذشته، مقامات دفاعي و اطلاعاتي اين کشور بالاترين حد از نگراني خود در خصوص اين طرح دولت «دونالد ترامپ» را ابراز کرده‌اند.  روز چهارشنبه (۸ فوريه) خبرگزاري رويترز گزارشي منتشر کرد که در آن آمده بود، کاخ سفيد در حال بررسي طرح قرار دادن سپاه پاسداران و اخوان المسلمين (مصر)‌ در ليست سازمان‌هاي تروريستي است.
 
اين فرمان در صورتيکه اجرايي شود، به وزارت خارجه آمريکا دستور مي‌دهد که اقدامات لازم براي تروريستي اعلام کردن سپاه به عنوان سازمان تروريستي را انجام دهد.  يکي از مقامات ارشد کاخ سفيد اعلام کرده است که اين حکم همچنان در دست بررسي قرار دارد و اين به عنوان بخشي از تصميم دولت جديد آمريکا براي اتخاذ يک موضع سختگيرانه در قبال ايران است.
 
با اين حال، مقامات دفاعي و اطلاعاتي آمريکا از اين تصميم کاخ سفيد ابراز نگراني کردند و يکي از مقامات آمريکايي در اين خصوص گفت: «ما بايد بسيار هوشيار باشيم... قرار است اقداماتي در خصوص رفتار ايران صورت بگيرد. ما بايد مشخص کنيم که چه اقدام درستي را در پيش بگيريم. ما اقدامات زيادي را بررسي مي‌کنيم اما آنچه واقعاً تصميم به انجام آن مي‌گيريم، متفاوت است».
 
«شان اسپايسر» سخنگوي کاخ سفيد در کنفرانس خبري روز چهارشنبه (ديروز) خود حاضر نشد درباره اين مسئله اظهارنظر کند و گفت: «هيچ کس نمي‌تواند تعهد رئيس‌جمهور براي حمله و پرداختن کامل به تهديدي را که ما از تروريسم اسلام افراطي با آن مواجه هستيم، زير سؤال ببرد... گام اول اين است که دشمن را بشناسيم و اين مسئله را جار بزنيم».
 
اقدام بي‌سابقه و غيرمفيد
 واشنگتن پست گزارش کرد، اگر سپاه پاسداران در ليست سازمانهاي تروريستي قرار گيرد، براي اولين بار خواهد بود که قانون سازمانهاي تروريستي خارجي در خصوص يک نهاد رسمي دولتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
يکي از مقامات اسبق امنيت ملي آمريکا اعلام کرد، گرچه دولت «باراک اوباما» رئيس‌جمهور سابق آمريکا تصميم داشت چنين اقدام مشابهي را اتخاذ کند اما در نهايت به اين نتيجه رسيد که اين اقدام مفيد نيست.  يکي از مقامات آمريکايي تأکيد کرده است که قرار دادن سپاه پاسداران در ليست سازمانهاي تروريستي همچون آن است که يک قدرت خارجي، ارتش يک کشور ديگر را يک سازمان تروريستي اعلام کند.
 
طبق اين گزارش، اقدام مشابهي هم‌اکنون در کنگره آمريکا در دست بررسي است تا سپاه پاسداران را بعنوان يک سازمان تروريستي معرفي کنند که اين لايحه ماه گذشته توسط «تد کروز» سناتور ايالت تگزاس معرفي شد.  واشنگتن‌پست ادامه داد، گرچه هيچ دوستي و علاقه‌اي بين وزارت دفاع آمريکا و سپاه پاسداران وجود ندارد، مقامات دفاعي آمريکا نگران هستند که قرار دادن سپاه در ليست سازمان‌هاي تروريستي به طور غيرمستقيم بر ارتباطهاي غيرمستقيم ارتش آمريکا با نيروهاي شيعه تحت سازماندهي سپاه قدس در عراق تأثير بگذارد.

کد مطلب: 34271| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۱ ۱۱:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب