کد مطلب: 34083| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۵ ۱۳:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
 هزینه 2/000/000/000/000 دلاری که ایران روی دست عربستان گذاشت!

شکست سعودی ها در یمن؛

هزینه 2/000/000/000/000 دلاری که ایران روی دست عربستان گذاشت!

بین الملل - ایران نیوز24: فعالان کویتی و عربستانی این روزها از هزینه های گزافی سخن می گویند که عربستان به خاطر مبارزه ادعایی با نفوذ ایران صرف جنگ یمن کرده است.

 "عبدالحمید دشتی" نماینده پیشین پارلمان کویت و فعال حقوقی مستقر در ژنو از هزینه کلانی رونمایی کرده که عربستان صرف مقابله با نفوذ ایران در دریای سرخ کرده است. دشتی در توییتر نوشت: «عربستان دو ناوچه آمریکایی اجاره کرد تا از طریق  دریای سرخ عملیات علیه حوثی ها انجام دهند. هزینه روزانه این دو ناوچه 200 میلیون ریال سعودی است. این تنها بخشی از هزینه های جاری و سنگین جنگ یمن است. در این راستا هم یک فعال سعودی در توییتر در صفحه خود با نام "ترکی بن محمد" نوشت: «عربستان تاکنون 2/000/000/000/000 دلار صرف هزینه جنگ یمن به بهانه آزادسازی این کشور کرده است و هیچ نتیجه ای جز کینه توزی، کشتار زنان و کودکان و تخریب زیرساخت های یمن عائدش نشده است.

 گفتنی است که جنگ یمن در حالی 40 روز دیگر وارد سومین سال خود می شود که عربستان بعد از صرف هزینه های کلان، از نسل جدید جنگنده های اف-15 خود رونمایی کرد و قراردادهای ده ها میلیاردی خرید سلاح نیز منعقد کرده است. یکسال پیش که عربستان توطئه نفتی علیه ایران برای مقابله با این کشور به بهانه نفوذ تهران در یمن و سوریه آغاز کرده بود، تصور نمی‌کرد که شاید این چاهی که برای دیگران می‌کند، یک روز خودش به قعر آن فرو رود. عربستان توطئه کاهش قیمت نفت را به شدت دنبال می‌کرد تا به رقیب اصلی خود در منطقه یعنی ایران فشار بیشتری بیاورد؛ به ویژه که این کشور تحریم‌های ظالمانه غرب و کشورهای اروپایی دست و پنجه نرم می‌کرد.

 اما شواهد نشان می‌دهد این فشارها بر تهران تاثیری نداشته است به طوری که وزیر اقتصاد ایران اعلام کرد که اقتصاد ایران برای نفت کمتر از 30 دلار هم آماده است. خبرگزاری آلمانی "دویچه له" در این باره نوشت: وزارت دارایی عربستان اعلام کرد کسری بودجه این کشور به ۹۸ میلیارد دلار (بیش از ۸۹ میلیارد یورو) رسیده است. دولت عربستان به‌سرعت تدابیری ریاضتی برای جبران کسری بودجه مطرح کرده است،: بهای بنزین به شدت افزایش و یارانه‌های آب و برق کاهش یافت. بنا بر این گزارش، درآمدهای عربستان در سال ۲۰۱۵ به حدود ۶۰۸ میلیارد ریال سعودی (۱۴۸ میلیارد یورو) رسید که ۱۵درصد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده و ۴۲درصد کمتر از سال پیش از آن بود. هزینه‌های عربستان نیز در سال ۲۰۱۵ حدود ۹۷۵ میلیارد ریال سعودی و بیش از میزان پیش‌‌بینی‌شده بود. این دومین سال پیاپی است که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان با کسری بودجه مواجه می‌شود.

 وزارت دارایی عربستان پیش‌بینی کرده است کسری بودجه کشور در سال ۲۰۱۶ به حدود ۸۷ میلیارد دلار (نزدیک به ۷۹ میلیارد یورو) خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که درآمدهای عربستان نیز به نزدیک به ۵۱۴ میلیارد ریال سعودی برسد. این کم‌ترین میزان درآمدهای این کشور از سال ۲۰۰۹ به بعد است. در آن زمان کاهش شدید بهای نفت که متأثر از بحران مالی جهانی بود سبب کاهش درآمدهای این کشور شده بود.

 طی ارزیابی های صورت گرفته، هزینه‌های عربستان در سال آتی به ۸۴۰ میلیارد ریال سعودی خواهد رسید. وزرات دارایی عربستان علاوه بر کاهش یارانه‌های آب‌، برق و سوخت، از افزایش احتمالی بهای خدمات عمومی و تغییر نرخ مالیات‌ها خبر داد. بهای بنزین نیز در برخی موارد تا بیش از ۵۰درصد افزایش خواهد یافت. قرار است که افزایش بهای بنزین از سه‌شنبه (۲۹ دسامبر) اجرا شود. قیمت نفت مدت‌هاست که با کاهش روبروست. از میانه سال ۲۰۱۴ به بعد بهای نفت بیش از ۶۰ درصد کاهش یافته و در حال حاضر قیمت نفت برای هر بشکه ۱۵۹ لیتری حدودا 50 دلار است. فروش نفت بیش از ۹۰ درصد درآمدهای دولتی عربستان را تأمین می‌کند. افزون بر این عربستان با دخالت نظامی در یمن و عملیات علیه شیعیان حوثی به بهانه حمایت ایران از آنها هزینه‌های خود را به شدت بالا برده است. صندوق بین المللی پول به عربستان سعودی هشدار داده است که بدون تدابیر ریاضتی و اصلاحات، ذخایر مالی این کشور ظرف ۵ سال به اتمام خواهد رسید.

 

کد مطلب: 34083| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۵ ۱۳:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب