کد مطلب: 33967| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۰:۵۹:۱۰| نسخه چاپی
روسیه درحال قربانی‌کردن منافع‌حیاتی‌ایران در سوریه

افشاگری خبرگزاری روسی؛

روسیه درحال قربانی‌کردن منافع‌حیاتی‌ایران در سوریه

بین الملل - ایران نیوز24: روسیه در حال مذاکره و برگزاری جلساتی با چهره ها و مقامات تأثیرگذار کرد در سوریه است و همچنین به عنوان ضامنی در مذاکرات آنها با دولت سوریه در راستای استقلال و فدرالیسم آنها عمل می کند.

یکی از سیاستمداران کرد، جزئیاتی از این اقدام و مذاکرات روسیه را که در یک پایگاه هوایی در سوریه صورت می گیرد، در اختیار خبرگزاری اسپاتنیک قرار داده است.در پایان ماه دسامبر سال 2016 میلادی، روسیه 24 تن از احزاب کرد سوریه را از جمله اعضای حزب دموکرات خلق کرد (PYD) و شورای ملی کردستان (ENKS) برای انجام مذاکراتی در پایگاه هوایی این کشور در لاتکیه دعوت کرد. موضوع این دعوت، حمایت از کردها برای حضور در مذاکرات آستانه بوده است.فرید سدون، یکی از سیاستمداران کرد در این باره گفته است، اکنون روسیه به عنوان حامی و ضمانت کننده مذاکره میان نیروهای کرد و دولت سوریه در راستای خودمختاری و فدرالیسم عمل می کند. وی بیان کرده، از شهر قامیشلی که در مرز سوریه و ترکیه قرار دارد، به دمشق آمده تا در مورد ساز و کارها و سیستم فدراتیو مورد نظر کردها بحث و تبادل نظر کنند.وی به خبرگزاری اسپاتنیک گفته است: چند روز قبل، نمایندگان روسیه به قامیشلی که در آن نیروهای کرد بر سر این موضوع در حال مذاکره بوده اند، آمده و درخواست کرده اند که این مذاکرات را در سطح بالاتری و با دیدار با سیاستمداران ارشد دولت سوریه صورت دهند. وی اضافه کرده است که روسیه نمایندگان کرد را به پایگاه هوایی خود در لاتکیه نیز دعوت کرده و آنها این دعوت را پذیرفته اند.

وی بیان کرده که اکنون به همراه دو تن دیگر از سیاستمداران کرد به دمشق آمده است تا بحث هایی در خصوص مسأله فدرالیسم و خودمختاری کردها در سوریه را با دولت این کشور داشته باشند و مقدمات و مسیر آینده برای مذاکرات بیشتر میان نمایندگان PYD و ENKS را فراهم کنند.وی همچنین بیان کرده است، در دو روز آینده، برنامه سفر این نمایندگان کرد به پایگاه هوایی لاتکیه برنامه ریزی شده است تا با روس ها در مورد مذاکرات با دولت سوریه بحث کرده و مجددا به دمشق باز گردند تا با دولت ادامه مذاکرات را انجام دهند. دستور کار آنها تعیین ساز و کارهایی برای ایجاد یک سیستم فدرال در سوریه است؛ اما وی تأکید کرده که این موضوع (فدرالیسم) قرار نیست در کل خاک سوریه دنبال شود و تنها مربوط به قلمروهای تحت اختیار کردها و مناطق کردنشین سوریه است.نمایندگان کرد تأکید و تأیید کرده اند که روسیه به عنوان ضامن و تضمین کننده مذاکرات کردها برای فدرالیسم با دولت بشار اسد است. فرید سدون بیان کرده: ما به این خاطر تصمیم به مذاکره گرفتیم که روسیه با صدایی رسا خود را ضامن مذاکرات ما در این راستا معرفی نموده است. وی بیان کرده که دولت سوریه تمایلی به اعطای خودمختاری به کردها ندارد؛ اما روسیه از نفوذ خود بر دولت سوریه در این راستا استفاده می کند.وی گفته است: روس ها به مقامات کرد تأکید کرده اند که ما درخواست های خود را اعلام کنیم و آنها این موضوعات را با دولت سوریه در میان خواهند گذاشت.آنچه به نظر می رسد این است، روسیه در حالی که مذاکرات آستانه قرار است تا حدود ده روز دیگر (طبق اعلام قبلی) در قزاقستان برگزار شود، برگ برنده ای را در اختیار نیروهای کرد قرار می دهد که به آنها عملا چراغ سبز و مجوز لازم برای دریافت خودمختاری در سوریه را خواهد داد.

این موضوع به نظر هم با منافع اصلی ترکیه در سوریه منافات دارد (اردوغان بارها اعلام کرده که از شکل گیری مناطق خودمختار در مرزهای ترکیه با سوریه جلوگیری خواهد کرد) و هم منجر به تضعیف اختیارات و قدرت مانور دولت سوریه در مذاکرات خواهد شد که مستقیم با منافع ایران نیز در ارتباط است. اگر گفته های این سیاستمدار کرد درست باشد باید گفت که روسیه به سرعت در پی آن است که شرایط سوریه را با هر وسیله ای به نفع وضعیت خود به ثبات برساند و در این راستا ابایی از قربانی کردن اهداف و منافع متحدان خود در سوریه نیز ندارد. ضمن آنکه هیچ بعید به نظر نمی رسد که این مذاکرات برای اعطای خودمختاری به کردها بهانه و قدم اولی باشد برای در هم ریختن یکپارچگی کلی سوریه و دادن امتیاز مشابه به گروه های معارض دیگر در سوریه.

همچنین احتمال دارد که روسیه با این اقدام، یعنی با چراغ سبز نشان دادن به معارضان تحت هدایت و کنترل ترکیه، معامله ای با ترکیه و اردوغان در راستای اعطای خودمختاری به کردها نیز بکند که این عملا به معنی از دست رفتن کامل یکپارچگی سیاسی و قلمرو در کشور سوریه است

کد مطلب: 33967| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ ۱۰:۵۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب