کد مطلب: 33879| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۹:۱:۱۰| نسخه چاپی
نمره مردودی دولت تدبیر در بخش مسکن/ تعطیلی خانه های مهر زیر سایه بی مهری دولتی ها

نمره مردودی دولت تدبیر در بخش مسکن/ تعطیلی خانه های مهر زیر سایه بی مهری دولتی ها

راه و شهرسازي - ایران نیوز24: هر چند روی آمار نرخ تورم پایین می آید و عدد رشد اقتصادی بیشتر می شود اما در زندگی عمومی مردم تغییری حاصل نشده است و مشکلات اقتصادی به قوت خود باقی است. یکی از این مشکلات که سال هاست گریبان گیر مردم ایران است، مساله مسکن و گرانی خرید و حتی اجاره آن در کلان شهرهایی مانند تهران است که بیشتر درآمد مردم را می بلعد.

قشر متوسط باید سالیان سال از شکم خود و خانواده اش بزند تا بعد از 30 تا 40 سال بتواند یک خانه کوچک در تهران داشته باشد و تازه زیر بار وام و قرض هم برود. در واقع می توان گفت، خانه دار شدن مردم در سال‌های اخیر و با توجه به گرانی مسکن و حقوق و درآمد ثابت به یکی از معضلات جدی برای خانواده‌ها تبدیل شده است تا جایی که سقف‌ها هر روز کوچک کوچک‌تر می‌شوند و هزینه‌ها بالا‌تر می‌رود. این روز‌ها اگر گشتی سر سری در بنگاه‌های معاملات املاک زده شود، کاملا مشخص است که بازار خانه‌های متراژپایین ۳۰ و ۴۰ متری بین قشر متوسط داغ‌تر است و قشر ضعیف هم بیشتر متقاضی اجاره خانه‌های کوچک‌تر هستند. به همین دلیل به وجود آمدن خانه های مهر در دولت دهم با استقبال مردم مواجه شد و انها را به خانه دار شدن امیدوار کرد. هر چند این طرح مشکلاتی داشت  اما در هر حال نمی توان منکر شد که بسیاری از مردم در ارزوی خانه مانده را خانه دار کرد. البته دولت یازدهم از همان شروع کار تیغ خود را برای مسکن مهر از رو بست و حالا هم اعلام شده با تصویب مجلس، پرونده خانه های مهر برای همیشه بسته شده است.

همین چند روز پیش بود که حسن روحانی در گفت و گوی زنده خبری درباره مسکن مهر گفت:‌ « مسکن مهر یکی از مشکلات دولت بود. خانه‌هایی ساخته شده بود بدون اینکه تسهیلات لازم  را داشته باشد. مسجد و کلانتری و مدرسه و گاز و برق و آب و جاده در این مسکن‌ها نبود، بر این اساس دولت به مشکل خورد، اما با همه اینها پرونده مسکن مهر تا پایان دولت یازدهم بسته می‌شودهنوز داغی این خبر کم نشده بود که حالا اعلام شده نمایندگان مجلس روز گذشته ضمن رای به متوقف کردن احداث مسکن مهرجدید، بانک مسکن را نسبت به تامین منابع مورد نیاز مسکن مهر موظف کردند. نمایندگان مجلس در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه برنامه ششم ماده ۷۳ این لایحه را به تصویب رساندند که بر اساس آن دولت موظف است در چارچوب قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن اقداماتی را انجام دهد. در این طرح آمده است: ‌

الف- وزارت راه و شهرسازی و وزارت کشور و شهرداری‌ها مکلفند در طول برنامه نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی و مقاوم‌سازی و بازآفرینی سالانه حداقل ۲۷۰ محله در قالب مطالعات مصوب ستاد بازآفرینی شهری بر حسب گونه‌های مختلف و ارتقای دسترسی به خدمات و بهبود زیرساخت‌ها با رویکرد محله محور در چارچوب قوانین و مقررات مربوطه اقدام نمایند.

 در بخش دیگری در ماده ۷۳ لایحه برنامه ششم مصوب شده :

ب - دولت موظف است برای کاهش آسیب‌پذیری سکونتگاه‌های روستایی و همچنین تامین مسکن برای اقشار کم درآمد شهری (در شهرهای کوچک) منابع مالی و تسهیلات ارزان قیمت و زمین مورد نیاز را در قالب بودجه سنواتی در طول برنامه تامین کند. همچنین در بخش مربوط به مسکن مهر در برنامه ششم توسعه به موجب ماده ۷۳ آمده «بانک مسکن موظف است نسبت به تامین باقیمانده تعهدات خود و تامین منابع مورد نیاز مسکن مهر بدون تعهد احداث واحدهای جدید با تشخیص وزارت راه و شهرسازی به‌گونه‌ای اقدام نماید». استفاده از تعبیر «بدون تعهد احداث واحدهای جدید» در این ماده نشانگر این است که دولت دیگر موظف به اجرای پروژ مسکن مهر نیست.

این اتفاق در حالی رخ داده است که به گفته مهرآبادی قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در حال حاضر پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها حدود 93 درصد است، یعنی از مردادماه سال 92 تا امروز (دیماه 95) طرح مسکن مهر 23 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. به عبارت دیگر طی حدود 41 ماهی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد واحدهای طرح مذکور ماهانه کمی بیش از نیم درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند. حال اگر با همین روند تکمیل واحدها ادامه داشته باشد برای 7 درصد باقیمانده تقریبا 12.5 ماه زمان نیاز است و دولتی ها برای تحویل خانه های مهر و بستن پرونده ان زمان کم خواهند داشت. از سوی دیگر بسیاری از منتظران خانه های مهر از سرعت عملکرد دولت در تحویل خانه ها ناراضی هستند و از سوی دیگر تکلیف طرح جایگزین دولت برای خانه دار کردن مردم هنوز هم مشخص نیست و مسکن اجتماعی در هاله ای از ابهام قرار دارد و به نظر می رسد پرونده دولت یازدهم در حالی بسته شود که کارنامه خوبی در حوزه مسکن از خود به جای نخواهد گذاشت.

 

 

کد مطلب: 33879| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ۹:۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب