کد مطلب: 33597| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۱ ۲۲:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
رای قاطع نمایندگان سنای آمریکا به طرح تمدید 10 ساله تحریمهای ایران!

رای قاطع نمایندگان سنای آمریکا به طرح تمدید 10 ساله تحریمهای ایران!

بین الملل - ایران نیوز24:سناتورهای آمریکایی در جلسه امروز خود طرح تمدید تحریم‌های 10 ساله ایران را که ماه گذشته توسط مجلس نمایندگان به تصیب رسیده بود، تصویب کردند. قانونگذاران مجلس سنای آمریکا با 99 رأی مثبت و بدون هیچ رأی مخالف طرح تمدید 10 ساله قانون تحریم‌های ایران را تصویب کردند.

این طرح برای اجرایی شدن، باید از سوی رئیس‌جمهور آمریکا تائید شود. البته مطابق قوانین اساسی آمریکا بعد از وتوی یک قانون از سوی رئیس‌جمهور در صورتی که بیش از دو سوم نمایندگان کنگره به شکستن وتو رأی بدهند، آن طرح علی‌رغم مخالفت رئیس‌جمهور به قانون تبدیل می‌شود.
گفتنی است یک مقام ارشد دولت اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته واشنگتن طرح تمدید تحریم‌های ایران را که ساعاتی دیگر در مجلس سنا به رأی گذاشته می‌شود، تضعیف‌کننده برجام نمی‌داند.مقام مورد استناد آسوشیتدپرس که خواسته نامش فاش نشود گفت که این موضوع باعث می‌شود که در صورت تأیید این طرح در سنا، اوباما آن را امضا کرده و به صورت قانون درآورد
این مقام آمریکایی علی‌رغم این گفت که دولت اوباما هنوز هم با توجه به دیگر اختیاراتش برای اعمال تحریم ایران تمدید طرح موردنظر را غیرضروری می‌داند.آمريكايي ها تلاش دارند فضای رعب و وحشت را در بانك ها، شركت ها و كشورهاي مختلف در دوران پسابرجام همچنان نگه دارند تا ايران از فرصت هاي حاصل از برجام نتواند استفاده لازم را ببرد. همچنین با توجه به اينكه يكي از پيامدهاي برجام تا كنون براي ايران توسعه بخش انرژي بويژه افزايش توليد نفت، گاز و پتروشيمي بوده، تمديد اين قانون مي تواند مانعي براي تحقق كامل برجام و همچنين توسعه بخش انرژي باشد كه اين امر در نهايت به كاهش درآمد ملي منجر خواهد شد. در واقع تمدید قانون تحریم های ایران موسوم به ايسا پايه هاي اصلي اقتصاد كشور تك محصولي ایران را هدف قرار داده است.
مجلس نمایندگان آمریکا اوایل ماه جاری میلادی طرح تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران را با تنها یک رأی مخالف تصویب کرد.
این قانون که زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران به شمار می‌آید، اولین بار در سال ۱۹۹۶ با هدف جلوگیری از سرمایه‌گذاری کلان خارجی در بخش نفت و گاز ایران تصویب شد و از آن زمان یک بار در سال ۲۰۰۶ تمدید شده است. قانون تحریم‌های ایران پایان سال جاری میلادی، یعنی یک ماه دیگر، منقضی می‌شود.بر اساس توافق هسته‌ای، آمریکا و دیگر کشورهای امضاکننده برجام، از تصویب هرگونه تحریم جدید مرتبط با مسئله هسته‌ای منع شده‌اند. بخش‌هایی از قانون تحریم‌های آمریکا صراحتا برنامه هسته‌ای ایران را هدف قرار داده است.

کد مطلب: 33597| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۱۱ ۲۲:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب