کد مطلب: 33537| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۳ ۹:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
از سلیم موذن زاده تا مداحان حزبی امروز

از سلیم موذن زاده تا مداحان حزبی امروز

سیاسی - ایران نیوز24: در هیاهوی جنجال‌های سیاسی این روزهای ایران، خبر درگذشت سلیم موذن زاده کشور را بهت زده کرد. مداحی که بیشتر به زبان ترکی می‌خواند اما همه ایران او را دوست داشتند. بسیاری معنای اشعاری که او می‌خواند را نمی‌دانستند اما به پای صدای جانسوز این مداح اهل بیت گریه می‌کردند.

امروز نه تنها ترک زبانان آذربایجان بلکه ملت ایران می‌گویند چه حیف شد سلیم رفت. خبر درگذشت او در صدر خبر پربازدید رسانه‌های ایران قرار داشت. در این فصل پر هیاهو اما چرا سلیم موذن زاده این همه برای مردم مورد احترام بود؟

مداحی سال‌هاست در ایران دیگر از آن معنای سنتی خود خارج شده است. سال‌ها بود که وقتی نام مداح برده می‌شد در تصور مردم فردی شکل می‌گرفت با عبایی سیاه، عرق‌چینی به سر که بالای چارپایه می‌رفت یا در پله اول منبر می‌نشست و برای اباعبدالله و ائمه معصومین ذکر مصیبت می‌کرد. حالا اما داستان کمی فرق کرده است.

حالا اما کمی داستان فرق کرده است. مداح دیگر آن مداح ساده دیروز نیست. مداحان امروز برای خود داستان پیچیده‌ای دارند. مداح امروز ملازم رکاب دارد، حرف حزبی می‌زد. پول‌های کلان می‌گیرد. اشعار و سبک‌های نامتعارف استفاده می‌کند. مداح امروز به واسطه اینکه جلسه را اداره می‌کند به خود حق می‌دهد به مستمع توهین کند که چرا در هنگامه سینه زنی برهنه نمی‌شود یا خوب سینه نمی‌زند.

مداح امروز خود را مفسر دین می‌داند. اجتهاد می‌کند. نمونه آخر آن را همه به یاد دارید. یکی از معروف‌ترین مداحان کشور برای توجیه استفاده از الفاظ زشت در جلسات خود گفت که امام حسین هم فحش می‌داده است. سخنی که با واکنش‌هایی روبرو شد. آیت‌الله قائم مقامی در واکنش به این سخنان گفت:« باید همه انا لله و انا الیه راجعون بگویند. این سخن در ایام ماتم و سوگواری اباعبدالله بیان شد آیا مراجع و مدعیان دینداری این فیلم را ندیدند؟ چرا هیچ واکنشی از خود نشان ندادند؟ آیا حاج اکبر ناظم و حاج مرشد و آقای شجاعی اینگونه بودند؟ به کجا می‌رویم؟

سلیم موذن زاده اما اینگونه نبود. او به معنای واقعی کلمه مداح اباعبدالله بود. هیچکس به یاد ندارد او در میانه مداحی‌اش گریزی هم به انتخابات ریاست جمهوری زده باشد. کسی به یاد ندارد او حرف سیاسی زده باشد.موذن زاده چون مداح بود، مردم او را دوست داشتند.فاصله سلیم موذن زاده با مداحان امروز ایران از زمین تا آسمان است. برای همین است که مردم او را دوست داشتند و از خبر درگذشتش سیاه به تن کردند.

کلید واژه ها: سلیم موذن زاده مداحان
کد مطلب: 33537| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۳ ۹:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب