کد مطلب: 33509| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۳ ۱۱:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
همه مجوزها برای فروش هواپیما به ایران صادر شد

همه مجوزها برای فروش هواپیما به ایران صادر شد

راه و شهرسازي - ایران نیوز24: با وجود نگرانی‌ از سنگ‌اندازی دولت فعلی آمریکا و کنگره و ترس از اقدامات غیرقابل پیش‌بینی ترامپ در ممانعت از فروش هواپیماهای مسافری بر اساس برجام، وزارت خزانه‌داری این کشور تمامی مجوزهای فروش بیش از 200 فروند هواپیمای کوچک و بزرگ مسافری به ایران را صادر کرد.

مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن از فروش هواپیماهای بویینگ به ایران برخلاف نص صریح برجام جلوگیری می‌شد. با وجود آن‌که این قانون نیاز به تصویب مجلس سنا دارد اما این اولین آزمون کنگره آمریکا با اکثریت جمهوری‌خواهان بود.در عین حال بر اساس گزارش رسانه‌ها باراک اوباما اعلام کرده است که حتی در صورت تصویب این قانون آن را وتو می‌کند.
هنوز یک هفته از تصویب قانون مذکور در کنگره نگذشته است که خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه بر اساس اظهارات منابع مطلع از مساله فروش هواپیماهای مسافربری ایرباس به ایران، اعلام کرد: وزارت خزانه‌داری آمریکا برای فروش ۱۰۶ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس به شرکت ایران‌ایر مجوز داده است.
این دومین مجوز مورد درخواست شرکت ایرباس فرانسه برای فروش هواپیماهای مسافربری به ایران‌ایر از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا با تایید اوفک است.
اگرچه ایرباس در فرانسه مستقر است، اما برای فروش هواپیماهای خود به ایران باید موافقت آمریکا را باید به دست آورد، زیرا دست کم 10 درصد از اجزای این هواپیماها ساخت آمریکا هستند.
بر اساس گزارش رسانه‌های داخلی، اصغر فخریه کاشان، قائم مقام وزیر راه و شهرسازی روز سه‌شنبه با بیان این‌که قرارداد خرید ۱۱۲ فروند هواپیمای ایرباس نهایی شده و آماده امضا است، تصریح کرد: بر اساس قرارداد اولیه، روش خرید هواپیماها به صورت اجاره به شرط تملیک بلندمدت است که در این راستا با یک شرکت لیزینگ بین‌المللی برای تأمین مالی خرید ۷۷ فروند ایرباس به توافق نهایی رسیده‌ایم.
بر اساس بند ۲۲ برجام، ایالات متحده به نحو مشخص شده در ضمیمه ۲ و منطبق با ضمیمه ۵، "اجازه فروش هواپیماهای مسافری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران"، "مجوز این که اشخاص غیرآمریکایی که در مالکیت یا کنترل اشخاص آمریکایی هستند، به نحو منطبق با این برجام با ایران مشارکت کنند" و "مجوز واردات فرش و مواد غذایی از مبدا ایران به آمریکا" را صادر خواهد کرد.
تاکنون قرارداد خرید ۸۰ فروند هواپیمای مسافری بویینگ با این شرکت امضا شده است و بر اساس اطلاع منابع نزدیک به وزارت خارجه اوفک و وزارت خزانه‌داری آمریکا کانال‌های مالی ارسال پول این هواپیماها را نیز تایید و تعیین کرده است.
هم‌چنین با اعطای مجوز ۱۰۶ فروند هواپیمای مسافری ایرباس به علاوه ۱۷ فروند که قبلا توافق بر سر آن انجام شده است تاکنون ۱۲۳ فروند هواپیمای ایرباس مورد موافقت قرار گرفته است.گفتنی است ایران برای خرید هواپیماهای مسافری از کشورهای مختلف هیچ محدودیتی ندارد و بر اساس اعلام منابع مطلع به ایسنا تاکنون به تمامی درخواست‌های ایران در این رابطه پاسخ داده شده است.

کد مطلب: 33509| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۹/۳ ۱۱:۵۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب