کد مطلب: 33431| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۸ ۱۰:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
اقدام جدید قاهره برای نزدیک شدن به محور مقاومت/ پایان سریع ماه عسل روابط مصر و عربستان

اقدام جدید قاهره برای نزدیک شدن به محور مقاومت/ پایان سریع ماه عسل روابط مصر و عربستان

بین الملل - ایران نیوز24: اگر بارقه امیدی وجود داشت که مصر و عربستان بار دیگر روابط خود را از سر بگیرند و آتش جنگ رسانه‌ای آنان متوقف شود، اما خبر توقف ارسال محموله فراورده های نفتی شرکت آرامکو عربستان برای دومین ماه متوالی به مصر که به مهم ترین خبر روز گذشته روزنامه ها و پایگاه های خبری مصر تبدیل شد، این اندک امید را نیز از بین برد.

به گفتۀ مقام‌های مصری، عربستان سعودی تا «اطلاع ثانوی» به این کشور آفریقایی نفت ارسال نمی‌کند. ریاض و قاهره هنگام سفر سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، به مصر توافقی به ارزش 23 میلیارد دلار امضا کردند که براساس آن ریاض متعهد شد تا به مدت پنج سال ماهانه 700 هزار تن محصولات نفتی به مصر صادر کند.
به گزارش خبرگزاری ها، این در حالیست که شرکت ملی نفت عربستان سعودی (آرامکو) اوایل اکتبر ارسال محصولات نفتی به مصر را متوقف کرده‌بود ولی مقام‌های مصری امیدوار بودند ارسال محموله‌های نفتی به زودی از سرگرفته شود.
 
طارق الملا، وزیر نفت مصر، دوشنبه گفت عربستان ارسال محموله‌های نفتی را تا مدت زمان نامشخصی به حالت تعلیق درآورده‌است. یکی از مسئولان وزارت نفت مصر با اشاره به اینکه سعودی‌ها دربارۀ توقف ارسال محموله‌های نفتی دلیلی ارائه نداده‌اند، ادامه داد: «آنها فقط به این وزارتخانه اطلاع دادند که ارسال محموله‌های نفتی تا اطلاع ثانوی متوقف شده‌است
تنش میان این ریاض و قاهره هنگامی نمایان شد که مصر از پیش‌نویس قطعنامۀ روسیه درخصوص سوریه حمایت کرد؛ حکومت آل‌سعود از مخالفان سرسخت این پیش‌نویس بود. مصر همچنین تمایلی برای پشتیبانی از جنگ عربستان در یمن نشان نداده‌است. عربستان سعودی پیش از این اعطای ویزا به شهروندان مصری را نیز متوقف کرده بود. شرکت بین‌المللی تساهیل، که مسئول صدور ویزای عربستان در مصر است، اوایل آبان اعلام کرد سفارت عربستان سعودی در قاهره دستور داده برای شهروندان مصری ویزا صادر نشود.
عربستان در مورد سیاست های اخیر قاهره سکوت اتخاذ کرده است و همین سکوت باعث شده تا پرسش هایی در خصوص رویکرد ریاض در مرحله آینده مطرح شود.
روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز با انتشار گزارشی در پایگاه اینترنتی خود، نوشت: عربستان، یکی از متحدانی بود که با کمک‌های مالی خود، اقتصاد «مصر»، پرجمعیت‌ترین کشور جهان عرب، را در دو سال بحرانی پس از روی کار آمدن «عبدالفتاح السیسی،» رئیس‌جمهور کنونی این کشور، از نابودی نجات داد.
در این گزارش آمده است: عربستان سعودی در آن زمان، بیش از 25 میلیارد دلار به اقتصاد متزلزل مصر تزریق کرد. حجم عظیم کمک‌های مالی ریاض باعث شد دلارهای اهدایی آمریکا به چشم نیاید. سعودی‌ها تصور می‌کردند با این کار، وفاداری مصر را نسبت به پاداشهای آل‌سعود تضمین کرده‌اند. با این وجود، ماه گذشته، رأی مثبت قاهره به قطعنامه پیشنهادی مسکو در سازمان ملل متحد درخصوص بحران سوریه، روابط السیسی را با بزرگترین کمک‌کننده مالی مصر تحت‌الشعاع قرار داد.تیرگی روابط دو کشور بزرگ جهان عرب و از هم‌گسیختگی اتحاد میان آن‌ها درست در بحبوحه تشدید اختلافات فرقه‌ای در منطقه خاورمیانه روی می‌دهد.
به نظر می رسد ماه عسل روابط عربستان و مصر در همان روزهای اول پایان یافت زیرا روابط دو کشور مبتنی بر اصول راهبردی و احترام متقابل نیست بلکه برخاسته از دیدگاه ارباب و رعیتی است حال آنکه مصر امروز با میراث فرهنگی بزرگ و دیرینه خود نمی پذیرد که در برابر عربستان سر تعظیم فرودآورد آن هم در حالی که عربستان کشوری است که تنها از نظر مالی قدرتمند است.
 
نکته قابل توجه اینکه عربستان به ویژه پیش از آن که قیمت نفت کاهش یابد، عرض اندام می کرد تا مصر را تسلیم خود کند و بتواند سیاست های قاهره را مطابق با  نیازهای خود در جنگ یمن، سوریه، عراق و در قبال ایران شکل دهددر همین ارتباط می توان متوجه شد که چرا عربستان در قبال دیدار وزیران خارجه مصر و ایران در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل و رای مصر به نفع روسیه در شورای امنیت خشمگین شد.

کد مطلب: 33431| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۱۸ ۱۰:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب