کد مطلب: 33339| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۹ ۱۹:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
ادعای الحیات:تنش در موصل بالا گرفت/ ایران ترکیه را به حمله نظامی تهدید کرد

رویارویی ایران و ترکیه در غرب موصل

ادعای الحیات:تنش در موصل بالا گرفت/ ایران ترکیه را به حمله نظامی تهدید کرد

بین الملل - ایران نیوز24: روزنامه الحیات مدعی شد: «تهران و آنکارا در حال تبادل پیام های شدیدی درباره موصل هستند و ایران در این باره ترکیه را به حمله نظامی تهدید کرد و گفته که با دخالت نظامی در موصل در "القیاره" جنوب این شهر پایگاه ایجاد می کند تا مقابل پایگاه نظامی ترکیه در "بعشیقه" در شرق موصل بایستد.»

الحیات در ادامه نوشت: «اینک تنش میان ایران و ترکیه بالا گرفته و پشت پرده تهدیدهایی میان دو کشور صورت گرفته است؛ به ویژه بعد از آنکه پرونده غرب موصل بدست الحشد الشعبی افتاد و ترکیه هم از طریق چاووش اغلو وزیر خارجه خود  نسبت به دخالت نظامی در غرب موصل تهدید کرد و گفت که اگر الحشد در تلعفر علیه ترکمن ها وارد عمل شود، به دخالت نظامی در این منطقه متوسل خواهد شد.

این روزنامه افزود: «مسئولان عراقی هم بعد از تماس های ایران، ترکیه را نسبت به حساسیت موضوع، همچنین درباره موضع ایران درباره پرونده موصل مطلع کردند. مسئولان وابسته و نزدیک به حیدر العبادی هم درباره تنش افزایی میان ترکیه و ایران هشدار داده اند.خاطر نشان می شود که بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه اخیرا گفته است که توپخانه ترکیه مقرهای داعش در  شهر بعشیقه در نزدیکی موصل در شمال عراق را بمباران کرد.ییلدیریم  گفته جنگنده‌های ترکیه در عملیات هوایی ائتلاف شرکت کرده‌اند و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز تاکید کرده که کشورش در عملیات موصل شرکت می کند.

رویارویی ایران و ترکیه در غرب موصل

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز  (New York Times) با انتشار گزارشی ضمن انعکاس آخرین تحولات عراق، عنوان کرده است که ترکیه با هدف مقابله با نفوذ ایران در شمال عراق نیروهای خود را به عراق اعزام کرده و مدعی شده است که ترکیه و ایران در حال نزاع در عراق برای توسعه نفوذ خود در این کشور هستند.این گزارش تحت عنوان "تلعفر در غرب موصل به مرکز نبرد برای اعمال نفوذ در عراق تبدیل شده است" منتشر شده است.در این گزارش آمده است: «شهر تلعفر -که در گذشته تحت سلطه امپراتوری عثمانی قرار داشته- اکنون به کانون تنازع رو به رشد ترکیه و ایران برای نفوذ در شمال عراق تبدیل شده است.این روزنامه آمریکایی علت این رویارویی را "نقش جدید شیعیان در آزادسازی موصل" عنوان کرده است.

احمد الاسدی سخنگوی هیئت حشدالشعبی عراق با اشاره به نقش این گروه در آزادسازی موصل اعلام کرده است: «حیدر العبادی نخست وزیر عراق ما را مامور محور غربی در جریان عملیات آزاد سازی موصل کرده است. این محور بیش از ۱۴۰۰ کیلومتر است و به مثابه شریان اصلی خطوط امداد رسانی داعش میان الرقه در سوریه از سویی و موصل و تلعفر و صحرای شرقی الرمادی و شمال صلاح الدین از سوی دیگر محسوب می شود.وی همچنین تاکید کرد: این محور همچنین شهرهای مهمی که از پایگاه های اساسی داعش است مانند؛ الحضر، البعاج، محلبیه، تلعفر و دهها روستا، غارها را شامل می شود.

روز گذشته نیز دبیر شورای عالی امنیت ملی عراق و رئیس هیات حشد الشعبی (نیروهای بسیج مردمی عراق)، از امکان ورود نیروهای این کشور به خاک سوریه بعد از آزادسازی موصل با هدف تعقیب عناصر داعش، خبر داد.نیویورک تایمز در ادامه می نویسد: «در دو هفته گذشته که عملیات آزادسازی موصل آغاز شده نقش شیعیان در این عملیات، جنجال آفرین شده است چرا که امکان سوء رفتار نسبت به جمعیت سنی وجود دارد.

ترکیه با استقرار نیروهای خود در شمال عراق، به دنبال مقابله با نفوذ ایران و شبه نظامیان شیعی وابسته به آن است. رقابت برای اعمال نفوذ در شمال عراق میان ترکیه سنی و ایران شیعی، بخشی از نزاع فرقه ای گسترده تری است که خاورمیانه را از هم گسسته است.در حالی که مقامات آمریکایی پیش از این به نقش ایالات متحده در ایجاد و سازمان دهی گروه های تروریستی در خاورمیانه اعتراف کرده اند، اکنون رسانه های آمریکایی تمام مشکلات خاورمیانه را به اختلافات شیعه و سنی نسبت می دهند و تلاش دارند بر طبل این اختلافات بکوبند.

هیلاری کلینتون در کتاب خاطرات خود که در آمریکا منتشر شده می نویسد: «من به 112 کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تاسیس داعش این گروه به رسمیت شناخته شود اما ناگهان همه چیز فروپاشید. توافق شده بود تا دولت اسلامی(داعش) در روز 5 / 7 / 2013 اعلام شود و ما منتظر اعلام تاسیس آن بودیم تا ما و اروپا هرچه سریعتر آن را به رسمیت بشناسیم.

کد مطلب: 33339| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۹ ۱۹:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب