کد مطلب: 33241| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
متصاعد شدن بیش از ۱۰۰ نوع گاز سمی از باتری گوشی با شارژ کامل

متصاعد شدن بیش از ۱۰۰ نوع گاز سمی از باتری گوشی با شارژ کامل

فن آوری وارتباطات - ایران نیوز24: محققان به تازگی اعلام کرده اند، باتری های لیتیوم یونی گوشی های هوشمند بیش از ۱۰۰ گاز سمی را در فضا متصاعد می کنند.

هر ساله حدود دو میلیارد دستگاه گوشی در سطح جهان تولید می شوند و یافته جدید دانشمندان زنگ خطر در این زمینه را به صدا در آورده است.با توجه به یافته جدید دانشمندان، باتری های لیتویم یونی به کاررفته در گوشی های هوشمند و تبلت ها بیش از ۱۰۰ نوع گاز کشنده را در فضا منتشر می کنند.بر طبق تحقیق جدیدی که در دانشگاه شینگهوای چین انجام شده است، دانشمندان چینی معتقدند در بین این گازها مونوکسید کربن علاوه بر آلودگی محیط زیست، اثر مخرب بیشتری بر روی پوست و چشم انسان دارد.

این در حالی است که بیشتر کاربران از اثرات داغ کردن بیش از حد گوشی و شارژر و استفاده از شارژر های بی کیفیت بی اطلاع هستند و متاسفانه بیش از ۲ میلیارد دستگاه هر ساله تولید می شود.خطرات بالقوه از داف شدن باتری ها و انفجار گوشی ها باعث شده تا تولید کنندگان گوشی سریعاً فراخوان برای جکع آوری دستگاه ها صادر کنند تا از عواقب وحشتناک بعدی جلوگیری به عمل آید. برای مثال، شرکت دل در سال ۲۰۰۶ حدود ۴ میلیون و صد هزار دستگاه دل را برای تعویض باتری آن فراخواند که عمدتا در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ خریداری شده بودند؛ به تازگی نیز کمپانی سامسونگ برای جلوگیری از آبروریزی بیشتر دست به جمع آوری تمامی گوشی های گلکسی نوت ۷ در سطح جهان زده است.

امروزه استفاده از باتری های لیتیوم یونی توسط بسیاری از کشورها و دولتها خمایت می شود تا در مصرف برق صرقه جویی به عمل آید. اکنون باتری های لیتیوم یونی توسط بسیاری از خانوار ها در سطح جهان مورد استفاده قرار می گیرند و یک اطلاع رسانی عمومی برای اگاهی این افراد در مصرف این نوع ازمنابغ انرژی اجتناب ناپدیر به نظر می رسد.محققان معتقدند یک باتری که به صورت کامل شارژ شده است گاز بیشتری نسب به باتری که ۵۰ درصد شارژ دارد، متصاعد می کند.

در تحقیقی که در این زمینه، انجام گرفته بر روی بیش از ۲۰۰۰۰ باتری لیتیوم یونی آزمایش حرارت انجام شده که پس از انفحار انها دانشمندان متوجه متصاعد شدن مقادیر زیادی از گازهای سمی در فضا شده اند.محققان امیدوارند با علم به این خطر بالقوه، کارشناسان امر راهی برای غلبه بر این معضل خظرناک بیایند تا جان انسان ها بیش از این در معرض این خطر خاموش نباشد.

 

کد مطلب: 33241| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۸/۲ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب