کد مطلب: 33013| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۱ ۱۱:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
ترمینال دو بندر شهید رجایی دو ماه دیگر تعیین تکلیف می‌شود

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی خبر داد:

ترمینال دو بندر شهید رجایی دو ماه دیگر تعیین تکلیف می‌شود

راه و شهرسازي - ایران نیوز24:رئیس سازمان بنادر و دریانوردی گفت: فراخوان عمومی برای اداره یا بهره‌برداری از ترمینال دو بندرشهید رجایی ظرف دو ماه آینده انجام می‌شود.

به گزارش ایران نیوز24، محمد سعیدنژاد در نشست دوازدهمین همایش بین‌المللی سواحل، بنادر و سازه‌های افزود : سه ترمینال در بندر شهید رجایی وجود دارد که برای ترمینال یک پیشنهاد قیمت از پیمانکار دریافت کرده‌ایم، در ترمینال دو مطالعات و بررسی‌های لازم، انجام و روش کار هم مشخص شده است و ظرف دو ماه آینده فراخوان عمومی برای اداره یا بهره‌برداری از این ترمینال منتشر می‌شود.

وی افزود: ترمینال سه بندر شهید رجایی شرایط متفاوتی دارد و هم‌اکنون برای توسعه این ترمینال، فراخوان داده‌ایم. بر اساس برنامه قرار است ساخت اسکله از طریق سرمایه سازمان بنادر و تجهیز و تکمیل سازه از طریق بخش خصوصی صورت گیرد.وی درباره تخصصی‌ شدن فعالیت بنادر گفت: در حال حاضر تمرکز فعالیت بنادر ایران روی موضوعات خاصی است. به عنوان نمونه بندر امام خمینی (ره) به عنوان هاب غلات شناخته می‌شود و بین ۳۰ تا ۳۵ درصد عملیات دریایی از طریق این بندر صورت می‌گیرد. تمرکز بخش کانتینری بنادر کشور هم در بندر شهید رجایی است.به گفته سعیدنژاد، تمرکز فعالیت بنادر ایران بر اساس طرح جامع بنادر انجام شده است و بر طبق طرح جامع، تجهیزات و خدمات مورد نظر برای ترخیص و بارگیری کالاها با توجه به تمرکز فعالیت بنادر صورت می‌گیرد.

افزایش ۲۴.۵ درصدی عملیات در بنادر ایران طی ۶ ماه گذشته

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی در ادامه به آمار صادرات و واردات کالا طی ۶ ماه اول سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: در نیمه ابتدایی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴.۵ درصد افزایش عملیات در بنادر داشتیم. ضمن اینکه در همین مدت میزان صادرات کالا در بنادر بیشتر از واردات بوده است.وی افزود: واردات کالاهای نفتی غیرنقدی در این مدت (۶ ماه گذشته) ۳۶ میلیون تن بوده است که با حذف بخش نقدی، به حدود ۳۴ تا ۳۵ میلیون تن می‌رسد. ضمن اینکه در بخش کانتینری هم حدود ۹ درصد افزایش عملیات داشته‌ایم.سعیدنژاد اظهار کرد: جمع عملکرد بنادر ایران در ۶ ماهه اول سال ۱۵۱ میلیون تن که این رقم در سال گذشته ۱۰۱ میلیون تن بوده است.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی همچنین درباره تراکم جمعیتی در سواحل کشور گفت: مسائل و مشکلات سواحل شمال و جنوب کشور با یکدیگر متفاوت است؛ در مناطق شمالی با تراکم جمعیت و در مناطق جنوبی با کم‌تراکمی مواجه هستیم.رئیس سازمان بنادر دریانوردی ادامه داد: در حال حاضر برنامه‌هایی برای توسعه سواحل جنوبی کشور در حال اجرا است.وی تصریح کرد: بنادر ایران در یک موقعیت ممتاز منطقه‌ای قرار دارند و خلیج‌فارس، عمان و تنگه هرمز از یک اهمیت جهانی برخوردار هستند و بیش از ۵۰ درصد نفت دنیا از این منطقه عبور می‌کند و سالانه بیش از ۴۰ هزار شناور بزرگ در منطقه خلیج‌فارس جابجا می‌شوند.

وی با بیان اینکه همایش سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی توجه خاصی به مقالات علمی دارد، خاطرنشان کرد: در یازدهمین همایش سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی که سال 93 برگزار شدف 1200 تن از متخصصان داخلی و خارجی حوزه دریایی شرکت کردند و حضور متخصصین از 24 کشور دنیا یکی از اتفاقات مهم این همایش بود. همچنین 121 مقاله علمی نیز به صورت شفاهی در دور گذشته این همایش قرائت شد.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی به برگزاری دوازدهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی از 10 الی 12 آبان ماه اشاره کرد و افزود: دوازدهمین همایش بنادر و سازه‌های دریایی طی سه روز در هتل المپیک تهران در حالی برگزار خواهد شد که از 30 کشور دنیا برای حضور در این همایش اعلام آمادگی شده‌است.سعیدنژاد ادامه داد: وب‌سایت همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی با چهار زبان فارسی، انگلیسی، عربی و روسی اطلاعات مرتبط با همایش را منتشر می‌کند و هم اکنون نیز در دسترس کاربران است.وی یادآور شد: در حاشیه برگزاری همایش نیز همچون گذشته نمایشگاهی جانبی به مساحت 2هزار متر مربع برپا خواهد شد که دستاوردهای نوین در حوزه سواحل و بنادر در آن به نمایش گذاشته می‌شود. همچنین بر اساس برنامه همایش،  9 سخنران کلیدی در این همایش در موضوعات راهبردی سخنرانی خواهند کرد.

کد مطلب: 33013| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۱۱ ۱۱:۳۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب