کد مطلب: 32981| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۹ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
ایرانی‌ها و

ایرانی‌ها و "تصاویر مستهجن"؟!

اجتماعی - ایران نیوز24: شاید برایتان پیش آمده باشد؛ در گوگل به‌دنبال اطلاعاتِ دیگری باشید اما درعوض به واژه‌ها و سایت‌های مستهجن برسید! مثلا خواسته باشید تایپ کنید "فیلم‌های اسکار" اما گوگل بعد از تایپ واژه اول شما را راهنمایی کند به "فیلم‌های صحنه‌دار” یا چیزهایی بدتر از این. شاید همین است که گفته شده بیش از یک‌میلیون کاربر ایرانی از سایت‌های غیراخلاقی دیدن کرده‌اند.

مدیر موسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران چندروز پیش به این آمار اشاره کرده. فتوره‌چی  نگفته که آخرین‌آمارها در این‌باره چقدر است. او در سخنرانی اخیرش این آمار را به سال‌های قبل نسبت داده‌است.در ظاهر این آمار تنها عدد و رقمی است که درباره تماشای فیلم‌های مستهجن در دست داریم.البته همیشه حرف‌وحدیث‌های پراکنده‌ای درباره میزان تماشای تصاویر مستهجن در ایران وجود داشته. سال 90 در همین رابطه معاون اطلاعات سپاه فجر استان فارس به آماری که معلوم نبود منبع آن چیست اشاره کرد.در این آمار گفته شده بود کاربران تهرانی بیشترین استفاده‌کنندگان از سایت‌های مستهجن در میان 182 کشور هستند.

رییس مرکز توسعه و فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اما همان‌موقع و به‌سرعت این آمار را تکذیب کرد.جز این، مدتی است که امکانات تازه گوگل توانسته اطلاعات بیش‌تری به مخاطبان بدهد. ابزارِ google trends می‌تواند به ما بگوید که واژه‌های غیراخلاقی یا پورنوگرافیک توسط کاربران ایران چقدر جستجو می‌شوند.با آمدن گوگلِ ترند بود که بسیاری مدعی شدند ایرانی‌ها در صدر استفاده‌کنندگان از این سایت‌ها قرار دارند. آیا این درست است؟ سری به Google trends می‌زنیم. این سایت با جستجوی واژه س ک س به فارسی جدول زیر را نشان می‌دهد:

براساس این جدول و بر طبق آمارگیری گوگل ایران در جستجوی فارسی این واژه رتبه سوم را به‌خود اختصاص می‌دهد.اما جستجوی این واژه به انگلیسی چه نتیجه‌ای دارد؟

جدول دوم نشان می‌دهد که ایران نه‌تنها میان رتبه‌های یکم تا پنجم نیست بلکه رتبه‌های ده تا بیست را هم به خود اختصاص نداده‌است.البته تماشای فیلم‌های مستهجن یا در اصطلاح پورنوگرافی محدود به فضای مجازی نمی‌شود.
چرا آمارها غلط‌اند؟
به گفته کارشناسان بسیاری از تماشاکنندگان این فیلم‌ها به اشکال غیرآنلاین به تماشای تصاویر مستهجن می‌نشینند؛ مثلا از راه‌هایی مانند دست‌به‌دست شدن یا خرید سی‌دی‌هایِ حاوی این فیلم‌ها.کارشناسان بر این اساس معتقدند که آمار تماشای فیلم‌های مستهجن در ایران به‌هیچ‌وجه مشخص نیست. یک مشاور خانواده درباره این آمار به مشاهدات میدانی و آمار کلینیکی اشاره می‌کند و می‌گوید وضعیت تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک در ایران وحشتناک است!
مهدی ملک‌محمد درباره ابهام موجود در آمارهای آسیب‌شناختی در ایران به فرارو گفت: آمارهایی که در حوزه آسیب‌های اجتماعی داده می‌شود بیش‌تر از سایر آمارها ناکارآمد هستند. وی در ادامه توضیح داد: سایت‌های مستهجن سایت‌هایی فیلترشده هستند که نیاز به فیلترشکن دارند، آیا ما با توجه به این خواهیم توانست تعداد واقعی کاربران ایرانی این سایت‌ها را تشخیص دهیم؟
ملک‌محمد به استفاده گسترده دانش‌آموزان از تصاویر مستهجن هم اشاره کرده و گفت: گذشته از این بخش عمده‌ای از فیلم‌های مستهجن دست‌به‌دست می‌چرخد و نمی‌توان آن را رصد کرد.وی همچنین تاکید کرد: اینها همگی منهای سی‌دی‌هایی حاوی فیلم‌های پورنوگرافی هستند که در مکان‌های مختلف به افرادی که می‌خواهند فروخته می‌شود.
ملک‌محمد بر این اساس نتیجه می‌گیرد که آمار رقمِ واقعی از کاربران و مصرف‌کنندگان تصاویر مستهجن و فیلم‌های پورنوگرافی نشان نمی‌دهد درحالی‌که وضعیت وحشتناک است! به اعتقاد این کارشناس جُک‌ها، شوخی‌ها و ناسزاهای جنسی دلیل دیگری است که بگوید آمار تماشای فیلم‌های پورنوگرافی در کشور بالاست.

 

 

کد مطلب: 32981| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۹ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب