کد مطلب: 32972| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۷ ۱۸:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
با لغو وتوی اوباما در کنگره؛  شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان قانونی شد

با لغو وتوی اوباما در کنگره؛ شکایت قربانیان ۱۱ سپتامبر از عربستان قانونی شد

بین الملل - ایران نیوز24:قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه به ابطال وتوی باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا علیه طرحی که شکایت قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر از دولت عربستان سعودی را ممکن می‌کند، رأی مثبت دادند.

اوباما روز جمعه (دوم مهرماه/۲۳ سپتامبر) پیش‌نویس قانون موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» که قبلاً با اکثریت آراء در هر دو مجلس سنا و نمایندگان به تصویب رسیده بود را وتو کرد.
بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، ابتدا سنا آمریکا در روز چهارشنبه ۷ مهر بحث وتوی آقای اوباما را به رای گذاشت که ۹۷ نفر از سناتورها در برابر تنها یک سناتور به ابطال آن رای دادند. متعاقب سنا، مجلس نمایندگان آمریکا نیز با کسب بیش از دو سوم آرا توانست وتوی باراک اوباما را باطل کند. در مجلس نمایندگان آمریکا ۳۳۸ نماینده در برابر ۷۴ نماینده به ابطال وتوی آقای اوباما رای داده‌اند.
این اولین بار در دوران ریاست‌جمهوری اوباما است که نمایندگان کنگره موفق به لغو وتوی رئیس‌جمهور آمریکا می‌شوند. اوباما از سال ۲۰۰۹ تا کنون دوازده طرح کنگره را وتو کرده است.
این قانون، موسوم به «عدالت در برابر حامیان تروریسم» به خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر سال ۲۰۰۱ امکان می‌دهد مقامات سعودی دخیل در این حملات را تحت پیگرد قانونی قرار دهند.
تصویب این قانون بعد از آن صورت گرفت که کنگره آمریکا با انتشار ۲۸ صفحه سند مدعی شد دست‌کم چند نفر از عاملان حملات ۱۱ سپتامبر با مقام‌های دولت عربستان در تماس بوده‌اند. ۱۵ نفر از ۱۹ هواپیماربای عامل حملات ۱۱ سپتامبر نیز شهروندان عربستان بوده‌اند.«عادل الجبیر»، وزیر خارجه عربستان سعودی چند ماه پیش گفته بود ریاض در صورت تصویب قانون مذکور سرمایه‌هایش را از آمریکا خارج خواهد کرد.

کد مطلب: 32972| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۷ ۱۸:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب