کد مطلب: 32958| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۶ ۱۰:۲:۱۰| نسخه چاپی
۳۲ درصد تسهیلات قرض‌الحسنه در جیب مدیران و کارکنان بانکها

حاتم بخشی بانک‌ها از کیسه خلیفه؛

۳۲ درصد تسهیلات قرض‌الحسنه در جیب مدیران و کارکنان بانکها

بانک و بیمه - ایران نیوز24: براساس آمار پایان سال ۹۴، بانک ها حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان از ۳۶ هزار میلیارد تومان منابع قرض الحسنه مردم را بر خلاف قانون و تاکیدات بانک مرکزی به مدیران و کارکنان خود وام داده اند.

این مبلغ معادل وام ازدواج ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار جوان است. نسبت کل تسهیلات اعطایی به مدیران و کارکنان به کل منابع قرض الحسنه مردم این مقدار معادل چند وام ازدواج است؟ این مقادیر به تفکیک بانکهای مختلف در جدول زیر آمده است:

این آمار در حالیست که بانک ها کماکان برای اعطای وام ازدواج ۱۰ میلیون تومانی، بهانه‌ی نداشتن منابع قرض الحسنه دارند و طبق آخرین آمار ارائه شده توسط رئیس بانک مرکزی، در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار نفر در صف دریافت وام ازدواج هستند.
همچنین به جز یک بخشنامه برای تعیین سقف اعطای وام به کارمندان بانکی، بانک مرکزی هنوز هیچگونه اقدامی در مقابل این تخلف بانک ها برای بازگرداندن این منابع، جهت اعطای آن به مردم و مصارفی از جمله وام ازدواج انجام نداده است.براساس خوداظهاری بانک‌ها، مانده کل تسهیلات قرض‌الحسنه ۳۶ هزار و ۸۶۴ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۱۱ هزار و ۷۵۴ میلیارد تومان (۳۱.۹ درصد) به کارکنان بانک‌ها پرداخت شده است، به عبارت شفاف‌تر بانک‌ها از کیسه خلیفه برای ایجاد رضایت سازمانی خود خرج کرده‌اند.
پس از مسائل به وجود آمده برای مدیران بانک‌ها و انتقاد رسانه‌ها از اختصاص بخش قابل توجهی از سپرده‌های قرض‌الحسنه به کارکنان بانک‌ها (کارکنان اعم از مدیران و روسای شعب، سرپرستان مناطق و...) بانک مرکزی اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه از محل سپرده‌های قرض‌الحسنه به کارکنان بانک‌ها را ممنوع کرد.
با وجود این ممنوعیت، هیچگاه به صورت شفاف اعلام نشد که سهم کارکنان بانک‌ها از منابع قرض‌الحسنه چقدر بوده است.مانده تسهیلات اعطایی در پایان سال گذشته و سهم کارکنان از این تسهیلات «براساس خوداظهاری بانک‌ها» به بانک مرکزی مشخص شده است.
طبق این سند، مانده تسهیلات قرض‌الحسنه در پایان سال گذشته ۳۶ هزار و ۸۶۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیون تومان بوده که از این میزان سهم کارکنان بانک‌ها ۱۱ هزار و ۷۵۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است. در واقع ۳۱.۹ درصد مانده تسهیلات اعطایی در پایان سال گذشته متعلق به کارکنان بانک‌ها بوده است.
لازم به ذکر است، این ارقام حاصل جمع اطلاعاتی است که خود بانک‌ها به بانک مرکزی ارائه کرده‌اند و قطعا نسبت مانده تسهیلات قرض‌الحسنه کارکنان بانک‌ها به ویژه در بانک‌های خصوصی بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است.
برای نمونه بررسی صورت‌های مالی ۴ بانک خصوصی نشان می‌داد که نسبت پرداخت تسهیلات به کارکنان به کل بانک‌ها ۹۴.۵ درصد، ۲۲.۶ درصد، ۹۵.۹ درصد و ۳۸.۵ درصد بود،اما بانکی که ۹۵.۹ درصد منابع قرض‌الحسنه را به کارکنان خود پرداخت کرده در گزارش خود به بانک مرکزی رقم مذکور صفر اعلام کرده است.با این وجود، مانده تسهیلات اعطایی کل شبکه بانکی به کارکنان در پایان سال گذشته ۳۱.۹ درصد بوده که این رقم قطعا حداقلی است.

 

 

کد مطلب: 32958| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۷/۶ ۱۰:۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب