کد مطلب: 32870| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۳۰ ۱۴:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
پایان احمدی‌نژاد

پایان احمدی‌نژاد

سیاسی - ایران نیوز24: رئیس‌جمهوری سابق پیش از آن‌که بتواند سفرهای استانی‌اش را در نیمه دوم‌ سال ٩٥ دنبال کند، احتمالا از عرصه رقابت‌ها کنار خواهد رفت. همین چند وقت پیش بود که خبری از او منتشر شد مبنی بر این‌که مردم کرارا در سفرهای استانی از وی می‌خواهند به‌عنوان نامزد به انتخابات‌ سال ٩٦ ورود کند.

سفرهای استانی احمدی‌نژاد و بازسازی شبکه ارتباطات نیروهای وفادار به رئیس‌جمهوری سابق در شهرستان‌های مختلف نیز با همین هدف پی گرفته شد. از این منظر می‌توان گفت كه احمدی‌نژاد انتخابات ریاست‌جمهوری را ماه‌ها جلوتر از دیگر نامزدهای احتمالی آغاز کرد؛ البته بدون آن‌که رسما موضوع را تأیید کند. سخنرانی‌های او در میان مردم شهرستان‌های مختلف نیز چنین شائبه‌هایی را برانگیخت. ابتدا گفته شد برای این سخنرانی‌ها مجوز دریافت نکرده‌اند و سپس وزیر کشور و معاون سیاسی وزارت کشور نیز درباره تبعات قانونی شروع پیش از موعد رقابت‌های انتخاباتی هشدار دادند.
در گرماگرم این تأیید و انکارها بود که عباس امیری‌فر، روحانی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد در یکی از شبکه‌های اجتماعی نوشت «طبق خبر موثقی که دارم کلا نامزد‌شدن احمدی‌نژاد منتفی است و طبق نظر ارشادی یکی از مقامات عالیرتبه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران سفر استانی هم به صلاح نيست و طبق خبر موثق و دقیقی که دارم سفر استانی گرگان هم آخرین سفر استانی و بنابر اخبار غیررسمی ١٠ نفر از اعضای محترم شورای نگهبان در جلسه غیررسمی که داشته‌اند نظرشان رد صلاحیت بوده است و فقط دو نفر موافق ایشان بوده‌اند. خواهش می‌کنم غیر از این سوال نکنید که با عرض معذرت پاسخگو نخواهم بود
 
اظهارات امیری‌فر آب سردی بود بر کمپین‌هایی که تازه برای حمایت از رئیس‌جمهوری سابق داشت جان می‌گرفت. واکنش‌ها البته قابل پیش‌بینی هم بود. گروهی از دانشجویان دفتر تحکیم وحدت به حجت‌الاسلام گلپایگانی، رئیس دفتر رهبر معظم انقلاب نامه نوشتند که «ما دانشجویان انقلابی دفتر تحکیم وحدت با محتوای این خبر در گوشی و آن جلسه خصوصی کاری نداریم، بلکه مشکل اصلی ما با روندی هست که باعث از بین‌رفتن تحلیل مردم و بدنه حامیان انقلاب اسلامی نسبت به سخنان صریح رهبر معظم انقلاب است. نویسندگان نامه بدون آن‌که به محتوای «خبر عجیب» اشاره کنند، در ادامه نوشتند «ما دانشجویان انقلابی به نمایندگی از بدنه دلسوز انقلابی، از حضرتعالی و تمامی مسئولان و دست‌اندرکاران دفتر رهبری و افراد مرتبط خواستاریم تا سریعا و به صورت رسمی صحت و سقم این خبر عجیب را اعلام کرده و بدنه انقلابی را از تردید روز‌افزون رهایی داده و ضمن اطلاع‌رسانی دقیق در این‌خصوص باب رفتارهای اینچنینی را سد نمایید».
اندکی بعد مهدی فضائلی، مدیرعامل سابق خبرگزاری فارس در یادداشتی تحت عنوان «فرصت تازه برای رئیس‌جمهوری سابق» نوشت: چند روزی است محافل رسانه‌ای و سیاسی گوناگون ازجمله کانال‌های نزدیک به دکتر احمدی‌نژاد، از ملاقات وی با رهبر انقلاب اسلامی خبر می‌دهند. دیداری مهم که به‌ درخواست و پیگیری خود او انجام شده؛ اما ظاهرا نتیجه‌اش خلاف انتظار وی بوده‌ است! فضائلی در ادامه این یادداشت نوشته است: هر چند هنوز جزییات این دیدار که چند هفته قبل انجام شده است، منتشر نشده؛ ولی این مقدار قطعی است که وی با نهی صریح رهبر معظم انقلاب، برای ورود به میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری ‌سال آینده مواجه شده است!
به نوشته مهدی فضائلی، این‌که چرا رهبر حکیم انقلاب اسلامی چنین برخورد کرده‌اند و دلایل ایشان چه بوده است بر ما روشن نیست. همچنین صرف‌نظر از این‌که آیا صلاحیت او برای ورود به میدان رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری‌ سال آینده از سوی شورای محترم نگهبان تأیید می‌شد یا نه که البته زمزمه‌های عدم تأیید جدی بود، اما نباید فراموش کرد که به‌خصوص دوره دوم ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد جزو پرتنش‌ترین ادوار ریاست‌جمهوری در ایران بوده ‌است. همچنین نمی‌توان نادیده گرفت که نشانه‌ای از ذره‌ای تغییر در منش و رفتار احمدی‌نژاد مشاهده نمی‌شود؛ لذا کاملا قابل پیش‌بینی است که حتی صرف ورود مجدد وی به صحنه رقابت‌های سیاسی در این سطح، کشور را دوباره با منازعات و تنش‌های مضر و گرانبار و دوقطبی تنافر‌برانگیز روبه‌رو می‌کند چه برسد به بازگشت احتمالی وی به قدرت. یادداشت‌نویس فارس سپس نوشته است: امروز احمدی‌نژاد باید نشان دهد آیا واقعا سینه او، در برابر تیرهای نشان‌رفته به سوی رهبری سپر است و یا خدای ناکرده خود تیری است در چله به سمت رهبری!

کد مطلب: 32870| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۳۰ ۱۴:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب