کد مطلب: 32856| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۲۹ ۱۲:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
ایران نمی‌تواند سابقه‌اش در تروریسم را پاک کند!

واکنش مضحک عادل الجبیر به یادداشت ظریف در «نیویورک تایمز»

ایران نمی‌تواند سابقه‌اش در تروریسم را پاک کند!

بین الملل - ایران نیوز24: عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی که از یادداشت محمدجواد ظریف در نیویورک تایمز عصبانی شده، تلاش کرده تا با اقدامی متقابل در «وال استریت ژورنال» به انتقادات مطرح شده پاسخ دهد.

الجبیر اظهارات و دیدگاه های ظریف در یادداشت اخیر او در نیویورک تایمز درباره ضرورت مبارزه با افراط گرایی و تروریسم را  تبلیغاتی، مضحک و ریاکارانه خوانده و مدعی شده است: «واقعیت این است که ایران یک دولت پیشرو در زمینه حمایت از تروریسم است و برخی دولتمردان این کشور به صورت مستقیم متهم و مسئول انجام اقدامات تروریستی در ۳۸ سال گذشته اند».او مدعی شده است دولت ایران از تروریسم به عنوان یکی از ابزارهای پیشبرد سیاست خارجی تهاجمی خود استفاده می کند.بنا به مدعای وزیر امور خارجه سعودی : مادامی که ایران از طریق مقامات خود و نیز نیروهای سپاه قدس در ارایه کمک مالی ،آموزش های نظامی و تجهیز و تسلیح گروه های تروریستی فعالیت دارد، نمی تواند مدعی مبارزه با افراط گرایی و تروریسم باشد.

الجبیر مدعی شده است ایران برای نشان دادن صداقت در زمینه مبارزه جهانی با تروریسم باید نخست رهبران القاعده را که در این کشور پناه گرفته ند، تحویل دهد. او "سعد " پسر اسامه بن لادن رهبر سابق القاعده  و " سیف العادل" مسئول عملیات های تروریستی این گروه و جمع دیگری از اعضا و فرماندهان القاعده را در این زمینه مورد اشاره قرار داده و مدعی شده است این افراد هم اینک در ایران هستند.او مدعی شده است سیف العادل در سال ۲۰۰۳ و زمانی که در ایران بود مسئولیت سازماندهی و فرماندهی عملیات حمله تروریستی به ریاض که طی آن ۳۰ نفر از جمله ۸ آمریکایی کشته شدند ، را بر عهده داشت، در حالی که او همچنان در ایران بوده و از حمایت و محافظت دولت ایران برخوردار است.

عادل الجبیر همچنین به حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران از گروه حزب الله لبنان اشاره کرده و این اقدام ایران را مصداق حمایت از تروریسم دانسته است. عربستان و آمریکا گروه حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می دانند در حالی که ایران حزب الله را یک گروه مقاومت مشروع لبنانی می داند.الجبیر همچنین مدعی شده است از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این کشور به دست نیروهای دولت بشار اسد کشته شده اند و ایران با فرستادن نیرو و پشتیبانی همه جانبه از حکومت سوریه به بشار اسد کمک می کند. او ایران را شریک کشتار مردم سوریه دانسته و برای این ادعای خود اظهارات مقامات ایرانی را یادآور شده که بارها به صراحت اعلام کرده اند اگر پشتیبانی آنها نبودحکومت بشار اسد در سوریه سقوط کرده بود.

وزیر امور خارجه سعودی اتهامات دیگری نیز مطرح کرده است، از جمله اینکه جمهوری اسلامی ایران برای صدور انقلاب خود تحت پوشش " مراکز فرهنگی" اقدام به تشکیل هسته های نفوذ در دیگر کشورها در آفریقا و کشورهای عربی خاورمیانه کرده است.او همچنین  صدور فتوا برای قتل سلمان رشدی، حمله به سفارت خانه ها و مراکز دیپلماتیک بر خلاف اصول حقوق بین الملل و حمله تروریستی به برج الخبرعربستان در سال ۱۹۹۶ را یادآور شده و با نسبت دادن این اقدامات به حکومت ایران، جدی بودن ایران در فراخوان برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم در سطح جهان – همان طور که در مقاله اخیر محمد جواد ظریف در نیویورک تایمز مورد تاکید قرار گرفته بود – را زیر سوال برده است.

وزیر امور خارجه سعودی همچنین مدعی شده مواضع جمهوری اسلامی ایران در جهان اسلام خریداری ندارد و بیشتر کشورهای اسلامی مخالف آن بوده و رفتارهای ایران را محکوم می کنند.او همچنین کشور متبوع خود را یک کشور پیشرو در زمینه مبارزه با تروریسم دانسته است.

 

کد مطلب: 32856| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۲۹ ۱۲:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب