کد مطلب: 32569| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۰ ۱۱:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
تسلیحات امریکا در صورت رویارویی دوباره با قایق های تندروی ایرانی + تصاویر

از سامانه لیزری تا راکت های هدایت شونده در ناوهای امریکایی در خلیج فارس

تسلیحات امریکا در صورت رویارویی دوباره با قایق های تندروی ایرانی + تصاویر

بین الملل - ایران نیوز24: در هفته گذشته چهار بار قایق های تندروی ایرانی به به چهار ناو امریکایی در حین گشت زنی نزدیک شده اند. در صورت تکرار چنین وقایعی امریکا چه واکنشی از خود نشان خواهد داد؟

"دیوید اکس" تحلیلگر سایت "دیلی بیست" درمقاله ای تحلیلی در خبرگزاری "رویترز" به بررسی این موضوع پرداخته است که در صورت تکرار اتفاقات این چنینی و رویارویی قایق های سپاه با ناوهای امریکایی، نیروی دریای امریکا چگونه از خود واکنش نشان خواهد داد.

ناو یو اس اس اسکوال

او می نویسد:"امریکا دارای تسلیحات بزرگتر، بیش تر و پیچیده تری است. این در حالیست که ایران دارای قابلیت تاکتیک های عملیات گروهی و غافلگیر کننده است که می کند در مقابل فناوی های پیشرفته امریکا مزیت محسوب مشود و از این نظر نقطه ضعفی برای امریکا محسوب شود. در حالی که امریکا تلاش می کند تا استراتژی سلاح در برابر سلاح را در پیش گیرد ایران سیستم های نسبتا ساده در زمین، دریا و هوا دارد. پنتاگون از خطر ایران به خوبی آگاه است و در حال تنظیم استقرار سلاح های جدید برای مقابله با ایران از جمله راکت های هدایت شونده، راکت های کوچک و حتی هدایت شونده لیزری است. حوادث ماه اوت نشان دادند که امریکا باید جدیت بیش تری در این باره به خرج دهد. در 23 آگوست چهار قایق تندروی ایران در فاصله 300 یاردی ناو یو اس اس نیتز در نزدیکی تنگه هرمز قرار گرفتند. آن ناو موشک با برد 505 فوتی را به نشانه هشدار شلیک کرد و قایق های ایرانی عقب نشینی کردند. یک روز پس از آن سه قایق مشابه ناو امریکایی  یو اس اس تمپست و یو اس اس اسکوال را حین گشت زنی محاصره کردند. در آن زمان نیز ناو یو اس اس اسکوال مجبور به شلیک به نشانه اخطار با استفاده از مسلسل سنگین شد. قایق ایرانی عقب نشینی کرد. چند ساعت پس از آن بار دیگر قایقی دیگر به تمپست نزدیک شد."

موشک های هدایت شونده APKWS

این خبرگزاری در ادامه می افزاید:"نیروی دریایی سپاه اکنون نقشی دیپلماتیک را ایفا می کند آن هم در معاملات بین المللی. سپاه می تواند از طریق نمایش قدرت در خلیج فارس به رقبای تهران بگوید که باید مراقب اقدامات خود باشند. از نظر تاریخی نیروهای دریایی امریکایی به خوبی برای مقابله با ناوهای مجهز آموزش داده شده اند. سلاح های چندین میلیون دلاری از جمله موشک های کروز توسط ناوها حمل می شوند. اما تهدید متوجه از جانب قایق های سپاه امریکایی ها را مجحبور به ایجاد تغییر در رویکرد خود کرده است. در دهه 80 میلادی، نیروی دریایی امریکا شروع به انتقال بالگردها به ناوها در خلیج فارس کرد. در سال 1988 میلادی نیروهای امریکایی و ایرانی با یکدیگر درگیری مختصری داشتند که سبب اسیب وارد شدن به چند کشتی ایرانی شد. ناوگان ایالات متحده سامانه هایی موشکی را نیز به بالگردهایش افزود. در سال 2012 میلادی نیروی دریایی امریکا موشک های سفارشی ساخته شده هدایت شونده ای را برای مقابله با قایق ها به خلیج فارس فرستاد. دقت این سلاح ها در کشندگی و نابود کردن هدف معادل قطر 2.75 اینچی با استفاده از موشک مجهز به جستجوگر لیزری است".

ناو یو اس اس نیتز

سامانه لیزری

این خبرگزاری اشاره می کند که بالگردهای امریکایی و هواپیماهای دیگر نظامی آن کشور می توانند هفت راکت را نیز با خود حمل کنند. این خبرگزاری می نویسد:"این بالگردها با مجهز بودن به لیزر می توانند به قایق های دشمن یا اهداف دیگر حمله کنند. موشک های هدایت شونده APKWS می توانند برای قایق های مورد قرار گیرند. این سامانه هدایت شونده موشکی ضریب دقت عملش در برخورد به هدف 95 درصد است. نشریه دفاعی جین اشاره کرده است که این بالگردها دارای قابلیت قوی برای هجوم سریع علیه هدف هستند".

یو اس اس تمپست

یو اس اس پونز

این خبرگزاری در ادامه می افزاید:"این همه ماجرا نیست در سال 2014 میلادی نیروی دریایی امریکا یک اسلحه جدید لیزری بزرگ را به در درون ناو یو اس اس پونز مستقر کرد که به طور دائمی در خلیج فارس مستقر است جایی که پایگاهی برای بالگردها، قایق های کوچک و نیروهای عملیات ویژه محسوب می شود. پونز اما به دلیل کند بودن حرکتش و بزرگ بودنش می تواند هدفی اسیب پذیر برای نیروهای سپاه باشد. در این ناو اما سامانه تسلیحاتی لیزری مستقر شده اند که لیزری لیزری 30 کیلوواتی که نمی تواند از فاصله چند مایلی هدف را مورد شناسایی قرار دهد. از آنجایی که این سامانه لیزری مانند موشک های معمولی و یا تیربار نیست هرگز از مهمات استفاده نمی کند و منبع تغذیه اش از یک ژنراتور تامین می شود و می تواند سلاحی ایده آل برای از بین بردن قایق های گروهی باشد. این سیستم لیزری گران است و هزینه آن 40 میلیون دلار است. نیروی دریایی امریکا در حال تلاش برای ساخت لیزرها بزرگتری در مقایسه با این سامانه است".

 

 

 

 

 

کد مطلب: 32569| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۰ ۱۱:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب