کد مطلب: 32568| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۱ ۸:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
ادعای همکاری دانشمندان ایرانی و اسرائیلی در پروژه علمی

ادعای همکاری دانشمندان ایرانی و اسرائیلی در پروژه علمی "سزامی"

بین الملل - ایران نیوز24:دانشمندانی از چند کشور خاور میانه، از جمله اسرائیل و ایران، در پروژه ای علمی به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار با یکدیگر همکاری می کنند. این ادعایی است که یک نشریه اسرائیلی مطرح کرده است.

"تایمز اسرائیل" در این باره می نیوسد:" دانشمندانی از کشورهایی چون اسرائیل، ایران، پاکستان و اردن، برای توسعه یک شتاب دهنده ذرات جدید در خاور میانه وارد همکاری در پروژه ای ۱۰۰ میلیون دلاری به نام "سزامی" شدند".روزنامه گاردین نیز در این باره نوشت که این تأسیسات در حال ساخت قرار است به صورت رسمی در بهار سال آینده در شهر بلقاء در شمال غربی امان افتتاح شود. انتظار می رود که اولین تست های این شتاب دهنده در پاییز سال جاری صورت گیرند.اعضای پروژه "سزامی" شامل ایران، پاکستان، اسرائیل، ترکیه، قبرس، مصر، اردن، بحرین، و دانشمندان فلسطینی هستند.

تایمز اسرائیل در ادامه ادعای خود افزوده است:"همکاری ایران در این پروژه حتی پس از ترور دو دانشمند آن کشور، (شهید) مسعود علی محمدی و (شهید) مجید شهریاری، ادامه یافت. ایران اسرائیل را مسئول این ترورها می داند".این روزنامه در ادامه می نویسد:"نکته جالب توجه آنجاست که ایران و پاکستان هیچ یک اسرائیل را برسمیت نمی شناسند."جورجیو پائولوچی، مدیر علمی پروژه "سزامی" در مصاحبه با گاردین گفت: "ما خیلی خوب با یکدیگر همکاری می کنیم. این رویایی است." شتاب دهنده پروژه "سزامی" یک شتابدهنده سنکروترون است به شکل یک حلقه دایره ای که در آن با استفاده از میدان های الکتریکی و مغناطیسی الکترون ها تا نزدیک سرعت نور شتاب داده می شوند. در نتیجه این شتاب، الکترون ها از خود امواج الکترومغناطیس تولید می کنند که می توان از آنها برای آزمایش های بیشتر استفاده کرد.

 

 

کد مطلب: 32568| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۱ ۸:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب