کد مطلب: 32547| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۰ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
شش بازوی اختاپوس داعش که قطع شدند+تصاویر

شش بازوی اختاپوس داعش که قطع شدند+تصاویر

بین الملل - ایران نیوز24:در پی اعلام خبر مرگ ابومحمد العدنانی، سخنگوی گروه تروریستی داعش و دومین مقام این گروه، پایگاه خبری العهد فهرستی از معروف‌ترین و برجسته‌ترین سرکرده‌های داعش را که در طول سال‌های 2015 و 2016 در عملیات‌های مختلف کشته شده‌اند تهیه کرده است.

گروه تروریستی داعش طی سال‌های اخیر در عراق و سوریه متحمل شکست‌های زیادی شده و بخش‌های وسیعی از مناطق تحت کنترل خود در عراق، سوریه و لیبی را از دست داده است و در جریان این شکست‌ها شمار زیادی از تروریست‌های تکفیری داعش به هلاکت رسیدند که برخی از این تروریست‌ها از لحاظ جایگاه و نوع ارتباط‌شان با رهبری داعش، اهمیت به سزایی داشتند.

ابومسلم الترکمانی

فاضل أحمد الحیالی، معروف به "حجی معتز" و ملقب به "أبو مسلم الترکمانی" که وزارت دفاع عراق در 13 مه 2015 از مرگ وی خبر داد.او مرد شماره دو در تشکیلات داعش بود که در یک حمله هوایی کشته شد اما خبر مرگ او سه ماه بعد پس از آن که کاخ سفید در 21 اوت 2015 آن را تایید کرد، رسما اعلام شد.

الترکمانی در حمله هوایی آمریکا در موصل عراق به هلاکت رسید و خبر مرگ وی توسط ابومحمد العدنانی، سخنگوی داعش نیز در 13 اکتبر 2015 در یک فایل صوتی اعلام شد. ترکمانی مسئول نظارت بر فرماندهان دست نشانده داعش در شهرها و مناطق مختلف عراق بود.در ژوئن 2015 روزنامه نیویورک تایمز نوشت که ترکمانی همان کسی بود که ریاست شورای نظامی داعش متشکل از 6 الی 9 عضو را برعهده داشته و امور استراتژیک داعش را مدیریت می‌کرد.

ابوعلی الانباری

"عبد الرحمن مصطفی القادولی" معروف به "أبو علاء العفری" و "أبو علی الأنباری" خبر مرگ این تروریست داعشی به همراه جمعی از همراهانش در 13 مه توسط وزارت دفاع عراق و در جریان عملیات مشترک ارتش عراق با ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا در استان نینوا اعلام شد.العفری که معلم فیزیک در منطقه الحضر در 80 کیلومتری موصل بود پس از مرگ معاون البغدادی در حمله آمریکا در سال 2014 جانشین وی شد.

براساس گزارش‌های رسانه‌ای العفری رهبری موقت داعش را پس از زخمی شدن ابوبکر بغدادی در جریان یکی از حملات آمریکا در 18 مارس 2015  بر عهده داشت و حلقه ارتباطی میان البغدادی و مشاوران و امیران داعش در شهرها و شهرستان‌های تحت اشغال این گروه تروریستی به شمار می‌رفت.

ابونبیل

"وسام نجم عبد زید الزبیدی" معروف به "أبو نبیل" رهبر شاخه داعش در لیبی بود؛ در هفتم دسامبر 2015 پنتاگون اعلام کرد وسام در حمله هوایی کشته شده است.سخنگوی دولت آمریکا 15 نوامبر نیز از احتمال هلاکت این رهبر ارشد داعش در لیبی خبر داده و اعلام کرد که احتمالا وی در یک حمله به نزدیکی درنه کشته شده است.

براساس گزارش‌ها ابونبیل همان کسی بود که در ویدئوی داعش درباره قتل گروگان‌های مصری در فوریه گذشته سخنرانی کرده بود.

ابوعمر شیشیانی(چچنی)

"طرخان باتیرشفیلی" معروف بـ "أبو عمر الشیشانی" از فرماندها ارشد داعش در سوریه و عراق. رسانه‌های وابسته به داعش در 13 ژوئیه 2016 از مرگ شیشانی، رهبر ارشد داعش در درگیری نزدیک شهر الشرقاط در استان صلاح الدین عراق خبر دادند.پیتر کوک، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرد شیشانی، مغز متفکر شماری زیادی از حملات تروریستی در پاکستان از جمله حمله به یک دانشگاه و حمله به مدرسه نظامی پیشاور در دسامبر 2014 بود که در جریان آن 130 تن کشته شدند.

رسانه های داعش و پایگاه های اینترنتی وابسته به این گروه اعلام کردند شیشانی در درگیری های شهر الشرقاط کشته شده است.مسئولان روسی در 30 ژانویه 2015 از شیشانی به عنوان فرمانده جبهه شمالی در تشکیلات نظامی داعش نام برده بودند.

 حافظ سعید خان

"حافظ سعید خان"رهبر شاخه داعش در افغانستان و پاکستان (ولایت خراسان) بود. در اوت 2016 سفیر افغانستان در پاکستان از هلاکت وی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا در عملیاتی مشترک با ارتش افغانستان در شرق این کشور خبر داد

.وزارت دفاع آمریکا کمی بعد تایید کرد حافظ سعید خان کشته شده است.پنتاگون همچنین اعلام کرد که به عقیده آمریکا سعید خان مغز متفکر حمله‌ای مرگبار به تجمع هزاره‌ها در کابل در ژوئیه گذشته بوده که در جریان آن 80 تن کشته و 231 تن زخمی شدند.

ابومحمد العدنانی

نام "طه صبحی فلاحه" معروف به "أبو محمد العدنانی" که با کشته شدن رهبران تراز اول داعش مرد شماره دو این گروه لقب گرفته بود در پایان لیست رهبران کشته شده داعش در دو سال گذشته جا خوش کرده است. خبر کشته شدن وی روز گذشته و از طریق رسانه‌های وابسته به داعش اعلام شد.العدنانی که در حمله آمریکا به شهر الباب در اطراف حلب سوریه کشته شد یکی از برجسته ترین رهبران داعش در سوریه و نزدیک‌ترین آن‌ها به البغدادی به شمار می‌رفت.

العدنانی در واقع آخرین فرمانده ارشد از حلقه نزدیکان به الغدادی محسوب می‌شد که هنوز زنده بود.در اوت سال جاری برخی رسانه‌های اعلام کردند العدنانی مسوول یگانی ویژه از داعش است که وظیفه‌اش انجام عملیات تلافی جویانه در خارج از اراضی تحت اشغال این گروه از جمله در کشورهای اروپایی است.وزارت خارجه آمریکا در 5 مه 2015 مبلغ 5 میلیون دلار برای کسی که اطلاعاتی برای کمک به دستگیری یا کشتن وی در اختیار آنها بگذارد، تعیین کرد.

 

 

 

کد مطلب: 32547| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۱۰ ۱۱:۵۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب