کد مطلب: 32523| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۸ ۱۳:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
بزرگترین واحدمتانول جهان سال آینده به بهره برداری می رسد/ امضای تفاهمنامه با توتال و لینده در دوره پسابرجام

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی:

بزرگترین واحدمتانول جهان سال آینده به بهره برداری می رسد/ امضای تفاهمنامه با توتال و لینده در دوره پسابرجام

نفت - ایران نیوز24: معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اعلام خبر رشد 15.5 درصدی تولید محصولات پتروشیمی در سه سال گذشته گفت: پتروشیمی کاوه به عنوان بزرگترین واحد تولید متانول جهان در سال 1396 و تا پایان دولت یازدهم به بهره برداری می رسد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز24، مرضیه شاهدایی با بیان اینکه پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام)، راه های مسدود شده صادراتی باز شد،افزود: در سه سال گذشته میزان صادرات پتروشیمی 46 درصد و در یک سال گذشته 11 درصد رشد کرده است.

 

وی با بیان اینکه مجموع رشد تولید این صنعت در سال گذشته 7 درصد بوده است، ادامه داد: بررسی های نشان می دهد که مجموع صادرات در مدت یاد شده، 46 درصد رشد را به خود اختصاص داده است .معاون وزیر نفت، امسال و نیمه اول 96 را سال استثنایی برای صنعت پتروشیمی خواند و درخصوص 7 طرحی که در سال جاری به بهره برداری رسیده اند، افزود: با افتتاح پتروشیمی های تخت جمشید ماهشهر، لرستان، اسید سولفوریک ارومیه، فاز دوم کاویان، اتیلن گلایکول مروارید، اوره آمونیاک مرودشت و مهاباد در حدود 4 میلیون تن به ظرفیت تولید کشور افزوده شد که البته بخشی از محصولات این مجتمع ها صادر نیز شده است.

شاهدایی، خاطر نشان کرد: ضمن آنکه افتتاح دو طرح جدید در آینده نزدیک در دستور کار قرار داد، پیش بینی می شود 7 طرح دیگر با ظرفیت 2.5 میلیون تن تا پایان امسال، به بهره برداری کامل برسند.به گفته وی، فاز اول و دوم خط لوله اتیلن غرب از عسلویه تا مهاباد، فاز 2 پتروشیمی کارون، پلی اتیلن کردستان، فاز 3 پتروشیمی پردیس، پتروشیمی انتخاب، پتروشیمی تخت جمشید پارس عسلویه و پتروشیمی دالاهو، مجتمع هایی هستند که با سرمایه گذاری 4500 میلیون یورو تا پایان امسال وارد مدار تولید خواهند شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با یبان اینکه مجموع ظرفیت های جدیدی که به ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی در پایان امسال افزوده خواهد شد، 6.5 میلیون تن است، ادامه داد: در مسیر توسعه این صنعت کشور، در سال 96 نیز طرح هایی به بهره برداری می رد که بیشتر آنها پیشرفتی بیش از 90 درصد دارند که با تکمیل ساخت، در نیمه اول سال آینده و تا پایان دولت یازدهم افتتاح می شوند.وی این طرح ها را شامل فاز نخست پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، مخازن متمرکز عسلویه، متانول مرجان، پتروشیمی کاوه و پتروشیمی صدف عنوان کرد و گفت: این طرح ها با سرمایه گذاری 3 هزار میلیون یورو به بهره برداری می رسند و با بهره برداری از این گروه 7 هزار تن به تولید صنعت پتروشیمی کشور افزوده شود.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی مجموع عملکرد تولید صنعت پتروشیمی از ابتدای سال تاکنون را در حدود 21 میلیون تن اعلام کرد و افزود: این میزان تولید در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، با توجه به طرح هایی که راه اندازی شده، نشان از رشد 7.7 درصدی دارد.وی ادامه داد: پتروشیمی، صنعتی است که نیاز به سرمایه گذاری بالایی دارد. با برنامه ریزی های صورت گرفته در شرکت ملی صنایع پتروشیمی و برآورد هزینه ها، 55 طرح در این صنعت در حال ساخت است که با بهره برداری از 15 مجتمع تا پایان سال جاری و ابتدای سال آینده، 40 طرح باقی می ماند.

معاون وزیر نفت، سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی 40 طرح جدید را در حدود  20 تا 22 میلیارد یورو دانست و افزود: با تامین اعتبارات مورد نیاز، این طرح ها تا 5 سال آینده به بهره برداری می رسند.شاهدایی گفت: با توجه به خوراک های موجود در کشور برنامه ریزی بلند مدتی نیز برای این صنعت انجام دادیم. با توجه به راه اندازی فازهای پارس جنوبی، میزان تولید گاز طبیعی کشور بیشتر خواهد شد .

به گفته وی، درصورت تامین خوراک کافی از سوی پارس جنوبی، اجرا و بهره برداری 28 طرح جدید با مجموع سرمایه گذاری 30 میلیارد یورو در بازه زمانی 10 سال آینده در دستور کار قرار دارد.شاهدایی افزود: با توجه به اینکه این حجم سرمایه از داخل کشور قابل تامین نیست، نیاز است تا با ایجاد مشوق هایی از سوی وزارت نفت و مجموعه دولت، راه ورود سرمایه گذاران خارجی را به صنعت پتروشیمی هموارتر شود.

وی جذب سرمایه خارجی را امری ضروری برای توسعه پتروشیمی خواند و افزود: در این راه کارهای زیادی انجام شد که از جمله آن می توان به تثبیت 10 ساله نرخ خوراک پتروشیمی ها و تعیین فرمول مشخص برای محاسبه قیمت  اشاره کرد.

معاون وزیر نفت ایجاد هاب های جدید پتروشیمی را از دیگر فعالیت های صورت گرفته در این صنعت دانست و گفت: اکنون دو هاب عسلویه و ماهشهر در کشور وجود دارد و 2 هاب پتروشیمی دیگر در چابهار و منطقه انرژی پارسیان نیز در حال ساخت است، همچنین در آینده ای نزدیک، منطقه جاسک به منطقه ویژه پتروشیمی تبدیل خواهد شد.شاهدایی ادامه داد: صنعت پتروشیمی صنعتی انرژی بر و نیازمند به آب زیاد است، همچنین برای صادرات، لجستیک خاصی را می طلبد که هرجا مستقر می شود امکان صادرات آن نیز باید مهیا باشد.وی افزود: به پتروشیمی هایی که در داخل کشور ایجاد خواهند شد، خوراک تخصیص یافته گاز طبیعی خواهد بود زیرا اتان قابل انتقال نیست. با راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز ظرفیت تولید ال پی جی بیشتر می شود و می توان از این خوراک نیز بهره برد.

معاون وزیر نفت افزود: ظرفیت کنونی نصب شده در کشور 60 میلیون تن است که با برنامه ریزی های انجام شده این ظرفیت تا 5 سال آینده به 100 میلیون تن و تا 10 سال آینده به 140 میلیون تن افزایش خواهد یافت.وی ادامه داد: باز هم تاکید می کنیم که تحقق تمامی اهداف در صنعت پتروشیمی، نیازمند ورود سرمایه گذاران خارجی است. البته شرایط بهبود پیدا کرده است و مذاکراتی در خصوص اخذ لیسانس و انتقال تکنولوژی و دانش فنی به کشور در حال انجام است.

کد مطلب: 32523| زمان انتشار: ۱۳۹۵/۶/۸ ۱۳:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب